Szydłów odzyskuje blask. Zobacz postęp prac przy zabytkach...

  Szydłów odzyskuje blask. Zobacz postęp prac przy zabytkach (ZDJĘCIA)

  Lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Szydłów odzyskuje blask. Zobacz postęp prac przy zabytkach (ZDJĘCIA)
  1/8
  przejdź do galerii
  W Szydłowie - miejscowości, w którym przypada najwięcej zabytków na mieszkańca rozpoczęły się remonty najcenniejszych budowli. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej wiosną tego roku rozpoczęły się prace przy dawnym szpitalu i synagodze, a trochę później przy zamku królewskim, skarbczyku i bramie zamkowej. Koszt tych prac to niemal 10 milionów złotych.
  Szydłów to jedno z najpiękniejszych i cennych polskich miejscowości, niestety zaniedbane. Ma to zmienić projekt „Kompleksowe zachowanie i zabezpieczenie obiektów zabytkowych dziedzictwa kulturowego w Szydłowie oraz dostosowanie ich do funkcji kulturalnych i turystycznych” realizowany dzięki funduszom z Unii Europejskiej. W jego ramach przebudowie, remontowi i konserwacji poddanych jest pięć zabytkowych obiektów oraz teren wokół nich.

  Synagoga
  XVI-wieczna synagoga – jedna z najstarszych w Polsce - to dziś siedziba centrum kultury.
  Gmach wymagał kapitalnego remontu i przebudowy, a także doposażenia. Obok trzeba częściowo odbudować dawne mury, urządzić zieleń i plac zabaw. Gmina planuje plenerową ekspozycję, przybliżającą wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia.

  Roboty wykonuje firma Furmanek Renewal. – Remont kapitalny przejdzie całe wnętrze synagogi, z posadzkami kamiennymi, sanitariatami. Odnowimy babiniec, konstrukcję drewnianą, która jest na zewnątrz - wylicza Sławomir Jantura, kierownik budowy. I dodaje:- Wymieniony zostanie także dach. Naszym zadaniem jest przywrócenie synagodze walorów historycznych, plastycznych i architektonicznych oraz odtworzenie oryginalnego wystroju wybranych elementów wyposażenia Sali Modlitw.

  - Już przeprowadziliśmy rekonstrukcję murów okalających główny budynek. By je zabezpieczyć wykonaliśmy również warstwę wodoszczelną w koronie muru – dodaje Michał Kapuściński.

  Kościół i szpital
  Jako trwała ruina będzie udostępniony turystom dawny kościół i szpital Świętego Ducha. Do tej pory ruiny można było oglądać jedynie z zewnątrz. Podczas renowacji mury zostaną przykryte. W skrzydłach budowli, gdzie mieścił się szpitalik dla ubogich - samorząd chce urządzić izbę muzealną, poświęconą dawnej medycynie.

  - Detale architektoniczne kościoła są najcenniejszą jego częścią: gzymsy, portale wejściowe, obramienia okienne oraz dwie wnęki z misami na wodę święconą poddamy pracom konserwacyjnym. Roboty obejmą również zadaszenie części obiektu, zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych wraz z ogólnymi robotami porządkowymi i konstrukcyjnymi – dodaje Kapuściński.

  Zamek
  W zespole zamkowym nowy blask zyskają: będąca trwałą ruiną sala rycerska, skarbczyk, w którym mieści się lokalne muzeum oraz brama. W skarbczyku pojawią się multimedia, na których zobaczymy dawną rezydencję królewską. W zamku odtworzony zostanie unikatowy, średniowieczny system ogrzewania podłogowego.

  - Prace prowadzimy stopniowo, gdyż niektóre części obiektu wymagają wykonania przez nas nowych konstrukcji – wyjaśnia Michał Kapuściński.- Położyliśmy między innymi nowe tynki zewnętrzne na bramie wjazdowej oraz przygotowaliśmy konstrukcję stalową wraz ze stropem żelbetowym w Sali Rycerskiej. Kolejne etapy prac jeszcze przed nami.

  Duże pieniądze
  Cała inwestycja ma się zakończyć jesienią 2019 roku – na 690. rocznicę lokacji Szydłowa .Miejscowość utraciła prawa miejskie w 1869 roku, odzyska - 1 stycznia 2019 roku. Koszt renowacji szydłowskich zabytków, to ponad 9,8 miliona złotych, z czego 7,8 miliona złotych pochodzi z funduszy unijnych. Pozyskanie tych funduszy przez lata było oczkiem w głowie poprzedniego wójta Jana Klamczyńskiego.

  Wcześniej, w latach 2009-2011 także dzięki funduszom unijnym, odnowiono część zabytków oraz uliczki i plac w centrum Szydłowa. Po wykonaniu wszystkich prac Szydłów zmieni nie nie do poznania.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się