Szykują się wielkie zmiany na obwodnicy Morawicy! Ruch będzie odbywał się dwoma jezdniami, włączą sygnalizacje świetlne (ZDJECIA, WIDEO)

Paulina Baran
Paulina Baran
Najprawdopodobniej już na przełomie stycznia i lutego ruch na obwodnicy Morawicy będzie odbywał się dwoma jezdniami. Aby poprawić bezpieczeństwo, włączone zostaną też sygnalizacje świetlne.
Najprawdopodobniej już na przełomie stycznia i lutego ruch na obwodnicy Morawicy będzie odbywał się dwoma jezdniami. Aby poprawić bezpieczeństwo, włączone zostaną też sygnalizacje świetlne. Krzysztof Krogulec
Udostępnij:
Końca dobiega budowa pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy na drodze krajowej numer 73. Choć wykonawca ma czas do końca kwietnia to najprawdopodobniej już na przełomie stycznia i lutego ruch będzie odbywał się dwoma jezdniami, drogowcy włączą też sygnalizacje świetlne. Zobaczcie, jak wielka inwestycja prezentuje się tuż przed oficjalnym otwarciem!

Rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec-Buras wyjaśnia, że zgodnie z umową, zakończenie wszystkich robót na budowie pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy planowane jest w drugiej połowie kwietnia.

- Przed tym terminem, dla poprawy bezpieczeństwa w okresie zimowym planowane jest wprowadzenie kolejnego etapu zmian organizacji ruchu, czyli udostępnienie wschodniej jezdni obwodnicy i włączenie sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach. Należy jednak pamiętać, że przy sprzyjających warunkach pogodowych kontynuowane będą pozostałe roboty, na wykonanie których wykonawca ma czas do kwietnia

- mówi Małgorzata Pawelec.

Z faktu iż prace przy budowie pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy dobiegają końca zadowolony jest burmistrz Marian Buras, który zaznacza, że droga ta była niezwykle potrzebna, ale o pełnym sukcesie będziemy mówić dopiero wtedy, kiedy zrealizowana zostanie także druga część inwestycji. Przypominamy, że oferty w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drugiego odcinka obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej złożyło siedmiu wykonawców i opiewają one na kwoty od 214,1 miliona złotych do 307,4 miliona złotych i wszystkie mieszczą się w kwocie, jaką inwestor przeznaczył na realizację inwestycji.

Co już zrobiono? Jakie prace jeszcze trwają?

Przypominamy, że od września kierowcy korzystają z przebudowanej zachodniej jezdni obwodnicy Morawicy. Ruch odbywa się jedną jezdnią w obu kierunkach. Od tego czasu na nowej wschodniej jezdni obwodnicy ułożona została wierzchnia warstwa nawierzchni, wybudowane zostały także sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach. Do wykonania pozostały między innymi roboty wykończeniowe i porządkowe, prace w pasie drogowym wymagające odpowiednich warunków atmosferycznych - między innymi oznakowanie poziome w docelowej technologii. Zgodnie z umową inwestycja powinna zakończyć się w kwietniu 2022 roku.

Przeniosą ruch, włączą sygnalizację świetlną

Dla poprawy bezpieczeństwa kierowców podróżujących tranzytem oraz mieszkańców gminy Morawica nieco wcześniej, ale po spełnieniu wymaganych warunków, planowane jest wdrożenie kolejnego etapu organizacji ruchu, czyli udostępnienie drugiej wschodniej jezdni obwodnicy.

- W tym celu wykonane zostało między innymi tymczasowe cienkowarstwowe oznakowanie poziome. W odpowiedzi na sygnały od kierowców i pieszych włączone zostaną sygnalizacje świetlne zapewniające bezpieczeństwo na czerech skrzyżowaniach dwujezdniowej DK73 z drogami lokalnymi. Poprawi się przepustowość 4-kilometrowego odcinka drogi krajowej i płynność ruchu, ale kierowcy będą musieli liczyć się z ograniczeniami prędkości i okresowymi zawężeniami jezdni w czasie kontynuacji pozostałych do wykonania robót budowlanych. Kontynuowane będą pozostałe roboty wykończeniowe i bitumiczne, analizy laboratoryjne, wykonane zostanie docelowe oznakowanie poziome czyli to, co wymaga ustabilizowanych warunków atmosferycznych. Aktualnie trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie odcinka, opiniowaniem tego etapu organizacji ruchu i audytem bezpieczeństwa

- wyjaśnia Małgorzata Pawelec - Buras.

Szybciej i bezpieczniej drogą numer 73

Docelowo, po wybudowaniu dwóch odcinków, obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8,5 kilometra. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku drogi krajowej numer 73, która łączy węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów. Znacznie skróci się czas podróżowania tranzytem, a także czas dojazdu do stolicy województwa świętokrzyskiego z podkieleckich miejscowości. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu życia mieszkańców gminy Morawica. Zadanie jest realizowane w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
roboty idą powoli
jakiej Morawicy, przecież to co jest kończy się przed Morawicą.

Jakby napisać obwodnica Bilczy to jeszcze by można uznać , ale obwodnica Morawicy to jeszcze pola, a gdzie most na Nidzie, a gdzie Wola Morawicka.

Jeszcze przez Morawica City będziemy dryndać parę lat.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie