Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Domińczak, wójt Sobkowa Samorządowcem roku 2018 w powiecie jędrzejowskim: - Ważny jest zarówno młodzieńczy zapał i doświadczenie

PB
Choć już nie startuje w wyborach, bo przechodzi na zasłużoną emeryturę to wybrano go najlepszym samorządowcem roku 2018 w powiecie jędrzejowskim. Tadeusz Domińczak, wójt gminy Sobków powoli żegna się ze swoją pracę i dziękuje wszystkim za współpracę i pomoc. Akcję oceny władzy w ostatnim czasie prowadziło "Echo Dnia". Nam wójt zdradził tajemnice związane nie tylko z pracą ale także z życiem osobistym.

Jak odbiera Pan Swoje zwycięstwo? Na co dzień ludzie raczej Pana wspierają czy docierają do Pana głosy krytyki?

Bardzo sobie cenię pomysł redakcji „Echa Dnia”, która od kilku lat ogłasza plebiscyt na najlepszego samorządowca i z tym większą duma przyjmuję wiadomość, że otrzymałem tytuł najlepszego samorządowca powiatu jędrzejowskiego w tegorocznym plebiscycie „Mała ojczyzna- duża sprawa”. Pomysł organizacji corocznego plebiscytu uważam za bardzo trafny, gdyż dzięki niemu promowane są gminy uczestniczące w plebiscycie zarówno w województwie jak i w całym kraju. Wpływa to także na rozpoznawalność włodarzy, a promocja gminy rozciąga się poza lokalna społeczność. W okresie trwania plebiscytu otrzymywałem kilkanaście telefonów od ludzi z różnych części kraju i bywało, że niektórych nie znałem i pytając „kto dzwoni?” słyszałem w odpowiedzi zapewnienie, że osoba ta zna naszą gminę i chętnie wybierze się na festyn by przy tej okazji spotkać się z wójtem. Za te i wszystkie pozostałe głosy czytelników serdecznie dziękuję. Jak każdy człowiek mam wartości i słabości: wrogów i przyjaciół. Jestem przekonany, że zarówno moi przyjaciele oraz wyborcy oddali głos na mnie w plebiscycie i okazali się być w znacznej większości, za co składam serdeczne podziękowania. Wyróżnienie jakie otrzymałem jest trzecim z rzędu będę pamiętał szczególnie, gdyż jest to okres podsumowujący moja pracę na stanowisku wójta w latach 2014- 2018. W związku z powyższym ze względu na to, że nie kandyduję na nową kadencję i jednocześnie przechodzę na emeryturę jest to dla mnie szczególny moment. W tym miejscu chcę jeszcze raz wszystkim, którzy na mnie głosowali, kapitule konkursowej i całej redakcji „Echa Dnia” serdecznie podziękować i zapewnić, iż zachowam Państwa głęboko w pamięci.

Podczas Pana kadencji gmina Sobków znacznie się zmieniła. Co jest dla Pana największym sukcesem? Jakie inwestycje zaliczyłby Pan do tych najważniejszych, które było najtrudniej zrealizować?

Wójtem Gminy Sobków byłem w latach 2000- 2010 z czteroletnią przerwą na kadencję 2010- 2014 jednak wyborcy ponownie mi zaufali i wybrali na kadencję 2014- 2018. W czasie pełnienia funkcji wójta szczególną uwagę przykładałem do oświaty. Za mojej kadencji wybudowano budynek gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Sobkowie. Po roku 2000 wprowadziłem do szkół zajęcia z informatyki i języka angielskiego, za co gmina została uhonorowana statuetką Eurogmina za osiągnięcia w zakresie oświaty.
W bieżącej kadencji najważniejszą inwestycją jest rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków w Sobkowie za kwotę około 7 milionów złotych. Inwestycja polega na wybudowaniu wiaty na osad odwodniony, budowie zbiornika tlenowej stabilizacji osadu, budowie hali technologicznej, budowie reaktora SBR, budowie zbiornika retencyjnego, budowie zbiornika ścieków dowożonych, montażu stacji zlewnej, montażu biofiltrów, wykonaniu płyty ociekowej, budowie kraty hakowej, budowie silosu na wapno, remoncie zbiornika osadu nadmiernego, wymianie urządzeń technologicznych w budynku technologicznym, przebudowie i remoncie istniejącego zbiornika reaktora biologicznego SBR, remoncie pompowni głównej, wykonaniu placów manewrowych, wykonaniu zewnętrznych instalacji technologicznych, elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Budowa zbiornika na ścieki dowożone zwiększyła odbiór dobowy na 850 m3.
Bardzo ważnym osiągnięciem wójta, ale przede wszystkim całej gminy jest coroczna zbiórka krwi w ramach akcji „Krew Darem Życia” Od 2001 roku z Gmina Sobków nieprzerwanie uczestniczy w organizowanej corocznie przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach akcjach letnich pn. „Krew Darem Życia”. W Sobkowie organizowany jest festyn rodzinny, w czasie którego służby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierają krew od honorowych krwiodawców. Dla mieszkańców gminy występują znane zespoły ludowe i soliści. Wśród krwiodawców losowane są nagrody rzeczowe, sponsorowane hojną ręką przez miejscowych przedsiębiorców. Przy tej okazji udało się rozpropagować bardzo ważną ideę- ideę krwiodawstwa. Przez kolejne lata konsekwentnie realizowałem to zadanie, a festyn rodzinny „Krew Darem Życia” organizowany corocznie wrył się już na trwałe w lokalną tradycję. Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy to akcję zainaugurowało 55 krwiodawców.

Z roku na rok ta szlachetna inicjatywa sukcesywnie się rozwijała. W ostatniej kadencji, w latach 2014- 2018 corocznie był organizowany festyn letni pn. „Krew darem życia” oraz zimowa zbiórka krwi w trakcie ferii zimowych w szkołach w Miąsowej i Sobkowie.

Począwszy od 2013 roku cztery razy z rzędu najofiarniejszymi w regionie świętokrzyskim okazali się krwiodawcy z Gminy Sobków, i to właśnie dzięki nim Gmina Sobków zajęła pierwsze miejsce wśród gmin biorących udział w akcji honorowego krwiodawstwa, kolejno przez lata: 2013, 2014, 2015 i 2016. Miejsce na podium Sobków zajął także w 2017 roku - na drugiej pozycji.
W ciągu 18 lat trwania akcji „Krew Darem Życia” organizowanej przez gminę w sumie 4343 osoby oddały łącznie 1954,10 litrów krwi i niezaprzeczalnie jest to bardzo duże osiągnięcie całej Gminy Sobków.

Czy jest coś czego, mimo wielkich chęci, nie udało się Panu zrealizować? Jakie były przyczyny tej „porażki” (jeżeli można ją oczywiście tak nazwać)

Nie udało mi się zrealizować pomimo posiadanej dokumentacji technicznej kanalizacji w miejscowości Brzegi. W 2016 roku w ramach realizacji projektu Gmina Sobków za kwotę 8 364,00 złotych opracowała dokumentację kosztorysową i studium wykonalności oraz złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach działania 4.3 „Gospodarka wodno-ściekowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Projekt został odrzucony w trakcie oceny przez Instytucję Zarządzającą. Regulamin konkursu wykluczał z dofinansowania projekty, które nie spełniły współczynnika koncentracji 120 mieszkańców na 1 kilometr sieci lub 90 mieszkańców na 1 kilometr sieci (w aglomeracji Sobków współczynnik wyniósł 70,45 mieszkańca na kilometr) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji. Jednak na tym nie poprzestajemy, mam nadzieję, że projekt ten zostanie zaakceptowany, może już nie za mojej kadencji, ale powinien być zrealizowany przez mojego następcę. Należy nadmienić, że zarówno wójt jak i Rada Gminy dołożyła wszelkich starań do tego, aby to zadanie przygotować jak najlepiej i aby doszło ono do realizacji. Między innymi przygotowano już kolektor na trasie Brzegi- Brzeźno, gdzie będzie podłączenie do kanalizacji w Sobkowie, jak również przejście pod nowo wybudowaną trasą S-7. Będziemy czynić dalsze starania w tym zakresie. Podobna sytuacja miała miejsce w miejscowości Kotlice Nowe i również mam nadzieje, ze projekt ten znajdzie się na liście do realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków unijnych w latach następnych. Punktacja dla tego zadania nie była zależna od wójta, ani od rady gminy tylko rozstrzygnięto tą sprawę na szczeblu wojewódzkim. Jak się okazało procent skanalizowania całej Gminy Sobków- 60% nie był warunkiem sprzyjającym, gdyż punktowano gminy, w które nie były skanalizowane wcale lub w małym stopniu. Jednak nie ustajemy w wysiłkach do wykonania tego zadania w przyszłości.

Niebawem odejdzie Pan na zasłużoną emeryturę. Jakie zadania stoją teraz przed gminą?

Najważniejsze zadania jakie zostały przygotowane przez wójta i radę gminy do wykonania w nadchodzącej kadencji to:
- gazyfikacja gminy, podjęto już wstępne działania z spółką zajmującą się takimi inwestycjami,
- doprowadzenie wody z Sobkowa do Sokołowa, ponieważ istniejące w tych miejscowościach studnia nie ma wydajności,
- rozbudowa zaopatrzenia w wodę w miejscowościach Sokołów Dolny i Brzegi i innych miejscowościach na rozbudowę linii wodociągowej z udziałem osób fizycznych, gdzie dofinansowanie inwestycji z środków gminy stanowiłoby 60% kosztów inwestycji to jest około 6 tysięcy złotych
- rozbudowa i modernizacja wszystkich dróg gminnych i wewnętrznych we wszystkich miejscowościach w gminie,
- dofinansowanie Starostwa Powiatowego w budowie chodników na terenie całej gminy,
- inne zadania realizowane w systemie pracy ciągłej celem zapewnienia podstawowych potrzeb mieszkańców Gminy Sobków.

Co Pana zdaniem jest ważniejsze w kierowaniu gminą – doświadczenie czy młodzieńczy zapał? Dlaczego?

Muszę powiedzieć, że pełniąc funkcję wójta doświadczenie jest bardzo ważne w kierowaniu gminy ponieważ zna się charakter gminy, potrzeby mieszkańców oraz jest ciągłość w realizacji inwestycji długoterminowych. Młodzieńczy zapał tez jest ważny, chociaż bez doświadczenia, które się zdobywa w pierwszych latach kadencji poprzez naukę i doświadczenie dopiero w późniejszym czasie wiedza i zdobyte doświadczenie mogą być w pełni wykorzystane.

Wszyscy znają Pana jako włodarza, który zarządza gminą. A jaki jest Pan w domu? Jakim jest Pan ojcem, mężem? Czy rodzina wspiera Pana podczas kampanii? Czy praca odbija się na Waszym życiu prywatnym?

W życiu prywatnym zamieszkuję z żoną- emerytowaną nauczycielką, jestem ojcem trójki dzieci, które mieszkają w Warszawie. Jeden syn jest prawnikiem, drugi syn i córka pracują w bankowości. Mam sześcioro wnucząt w przedziale wiekowym od liceum do piątej klasy szkoły podstawowej. Przez wszystkie lata mojej pracy w samorządzie rodzina zawsze mnie wspierała zarówno w kampanii jak i w pracy w urzędzie. Praca ta sprawiała mi radość ich nie zawsze była łatwa to traktowałem ją jako służbę dla drugiego człowieka.

Jakie ma Pan pasje, zainteresowania, marzenia?

Jeśli mam trochę wolnego czasu to lubię spędzać go na świeżym powietrzu, lubię słuchać muzyki, zwłaszcza tej z naszego regionu. Jesień to dobry czas na zbieranie grzybów ponieważ daje mi to dużo wytchnienia i satysfakcji z każdego znalezionego grzyba. Bardzo lubię podróże zarówno po Polsce jak i po całej Europie, którą zwiedziłem już w dużym stopniu, a najczęściej wybieram się do Hiszpanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie