Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Kościuszko był bohaterem piątkowej sesji Muzeum Regionalnego PTTK w Końskich

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Najpierw były spotkania przed koneckimi pomnikami Tadeusza Kościuszki, a potem sesja w Miejsko – Gminnym Domu Kultury. Uroczystość przygotowana przez Muzeum Regionalne Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego i Komisję Opieki nad Zabytkami PTTK odbyła się z okazji dwusetnej rocznicy śmierci „Bohatera obojga narodów”.

Sesja zatytułowana „Tadeusz Kościuszko. W dwusetną rocznicę śmierci bohatera dwojga narodów” odbywała się w piątek w Miejsko – Gminnym Domu Kultury. Jak mówi prezes PTTK i społeczny dyrektor Muzeum Regionalnego Wojciech Pasek, zapoczątkowała ona w koneckim PTTK obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród ponad 40 uczestników spotkania znaleźli się między innymi zastępca burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Numizmatycznego w Kielcach Krzysztof Lorek, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Filatelistów w Kielcach Włodzimierz Seliga, prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Andrzej Kosma, prezes Fundacji Pamięć i Niepodległość Jan Nowak, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich Jolanta Rydzewska oraz mieszkańcy miasta zainteresowani historią i postacią Tadeusza Kościuszki.

Część zasadniczą obrad w Miejsko -Gminnym Domu Kultury poprzedziły spotkania przy pomnikach Tadeusza Kościuszki w rynku oraz parku miejskim, gdzie po krótkiej informacji historycznej przedstawionej przez Wojciecha Paska, w hołdzie naszemu bohaterowi narodowemu, złożone zostały symboliczne róże.

- Same obrady rozpoczęły się nietypowo – relacjonuje Wojciech Pasek. - Na uczestników czekała niespodzianka. Otrzymali do rozwiązania test składający się z 38 pytań dotyczących Tadeusza Kościuszki, jego życia prywatnego i dokonań. Można było korzystać z podpowiedzi, poruszać się swobodnie po sali w poszukiwaniu właściwych odpowiedzi. Propozycja traktowana z początku z rezerwą, została po kilku minutach bardzo życzliwie przyjęta przez zebranych.

Po podliczeniu punktów okazało się, że największą wiedzę o Tadeuszu Kościuszce posiadają Marzenna i Stanisław Cisakowie z Kielc, mylący się tylko w czterech przypadkach. Na trzecim miejscu znalazł się wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, który jako jeden z nielicznych odpowiadał na pytania konkursowe samodzielnie. Kolejne miejsca zajęli: Bogdan Faworski, Tadeusz Nowakowski, Włodzimierz Seliga, Marian Klusek, Mirosław Gryglicki, Teresa Wołodkiewicz, i Włodzimierz Wojciechowski.

Po emocjach konkursowych odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pod tytułem „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko” w reżyserii Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki. Film zrealizowany przez Telewizję Polską w doskonały sposób ukazał postać Kościuszki na tle epoki w jakiej żył i działał. Został obejrzany w wielkim skupieniu, dając odpowiedź na większość zadanych uprzednio pytań w teście.

W części dyskusyjnej członek Komisji Opieki nad Zabytkami Krzysztof Woźniak w ciekawy sposób mówił o mało znanych związkach Końskich z Insurekcją 1794 roku oraz przedstawił historię popiersia Kościuszki w parku. Prelekcji towarzyszył pokaz zdjęć z okresu powstania pomnika i jego renowacji.

Sesji towarzyszyła wystawa zatytułowana „Tadeusz Kościuszko w literaturze i kolekcjonerstwie”. Swoje zbiory prezentowali: Krzysztof Lorek i Włodzimierz Seliga z Kielc oraz Wojciech Pasek. Książki związane z tematyką sesji udostępniła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie, a także członkowie Komisji Opieki nad Zabytkami Krzysztof Wiatr i Teresa Wołodkiewicz. Na okoliczność sesji muzeum wydało dwie pocztówki z widokami koneckich pomników Kościuszki. Pocztówki można otrzymać nieodpłatnie w Biurze PTTK w Końskich przy ul. Partyzantów 1, w zachodnim skrzydle pałacu Małachowskich.

Na zakończenie spotkania laureatów konkursu wiedzy o Kościuszce wyróżniono pamiątkowymi dyplomami, wydawnictwami Muzeum Regionalnego PTTK oraz przekazanymi przez UMiG w Końskich i cenionymi przez konecczan kalendarzami ściennymi na 2018 rok. Podziękowania i upominki za wsparcie organizacji imprezy odebrali: Krzysztof Kowalski dla Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich, Krzysztof Wiatr oraz autorzy wystawy kolekcjonerskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie