Tadeusz Szkwarek z Połańca srebrnym medalistą Mistrzostw Polski Weteranów w zapasach [ZDJĘCIA]

dor
Tadeusz Szkwarek z Połańca zdobył medal na Mistrzostwach Polski Weteranów w zapasach. Fot. Archiwum prywatne
W Warszawie odbyły się XIII Otwarte Mistrzostwa Polski weteranów w zapasach w stylu wolnym i klasycznym. Tegoroczna edycja zawodów była ostatnim sprawdzianem przed światowym czempionatem, ponieważ w dniach 28-30 września w Skopje wystartują zawodnicy stylu wolnego, a tydzień później w rosyjskim Perm wystąpią klasycy. Srebrny medal zdobył Tadeusz Szkwarek.

Kolejny raz na Otwartych Mistrzostwach Polski Weteranów Połaniec reprezentował Tadeusz Szkwarek, na co dzień szkoleniowiec MKS Czarni Połaniec. W rolę trenera, który towarzyszył i wspierał z narożnika starszego kolegę klubowego wcielił się były wychowanek, obecnie trener tego klubu - Wiktor Skrobacz. Cel, jaki przyświecał tej sportowej imprezie to, wyłonienie mistrzów Polski weteranów na rok 2018 oraz aktywacja i integracja środowiska byłych zapaśników. Warto zaznaczyć, że większość z nich jest aktywna i startuje w turniejach po całym świecie. Są byłymi utytułowanymi zawodnikami, miedzy innymi takimi jak dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński.
Był to otwarty turniej, co przyczyniło się do tego, iż licznie przybyli reprezentanci Rosji, czy Litwy. Podwyższyło to poziom tej sportowej imprezy. W klasyfikacji indywidualnej podium wyglądało międzynarodowo:1. miejsce Antanas Merkkevicius (Litwa), 2. Tadeusz Szkwarek (Czarni Połaniec), 3. Eugeniusz Didienko (Rosja).

Tadeusz Szwarek zdobył więc srebrny medal mistrzostw Polski w kategorii 45 - 55 lat w wadze 70 kilogramów.

- Turniej zapaśniczy weteranów stał na bardzo wysokim poziomie technicznym i przebiegał w przyjacielskiej atmosferze. Obecnością zaszczycił te imprezę cały zarząd Polskiego Związku Zapaśniczego, z prezesem Andrzejem Supronem na czele - mówił Tadeusz Szkwarek.

W tym samym dniu w godzinach popołudniowych w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Zapaśniczego, w którym województwo świętokrzyskie reprezentowali Tadeusz Szkwarek i Wiktor Skrobacz. Celem spotkania było podsumowanie roku 2017 pod względem sportowym i finansowym, wprowadzenie niezbędnych zmian do statutu Polskiego Związku Zapaśniczego, wynikających z nowej ustawy o sporcie oraz przyjęcie nowego regulaminu dyscyplinarnego. Jednym z ważniejszych wydarzeń była informacja o podpisaniu umowy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., która została sponsorem tytularnym związku.

- Prezes Andrzej Supron podziękował trenerom, którzy przyczynili się do sukcesów i pochwalił, że w roku 2017 na Mistrzostwach Europy i Świata we wszystkich grupach wiekowych zdobyliśmy 14 medali, co uplasowało nas na trzecim miejscu wśród wszystkich dyscyplin olimpijskich w kraju. A po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata Seniorów zdobyliśmy medale we wszystkich stylach, klasycznym, wolnym i zapasach kobiet - powiedział Tadeusz Szkwarek.