Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Papamobile. Muzeum Samochodów Wyjątkowych ruszy w Cedzynie koło Kielc

Marzena Smoręda
Zbigniew Gonciarz, konstruktor i Marek Adamczak, rekonstruktorPapamobile przy pojeździe w muzeum w Cedzynie.
Zbigniew Gonciarz, konstruktor i Marek Adamczak, rekonstruktorPapamobile przy pojeździe w muzeum w Cedzynie. Dawid Łukasik
Marek Adamczak, właściciel firmy Auto Adamczak z Kielc kilka lat temu zrekonstruował pojazd, którym podróżował Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Papamobile będzie można oglądać już wkrótce w jego muzeum w Cedzynie koło Kielc. Jak powstawał oryginał i jak rekonstruowano pojazd opowiedział jego konstruktor.

Papamobile, czyli unikatowy pojazd zaprojektowany i skonstruowany specjalnie dla papieża Jana Pawła II na czas jego pierwszej pielgrzymki po Polsce w 1979 roku, po wizycie papieża na polecenie komunistycznych władz został rozebrany, a jego części trafiły do Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Marek Adamczak poświęcił wiele lat życia i dużo pieniędzy, by dotrzeć do oryginalnych część od specjalnego stara skonstruowanego na pielgrzymkę Jana Pawła II i pod okiem głównego konstruktora pojazdu Zbigniewa Gonciarza razem ze swoimi pracownikami oraz studentami Politechniki Świętokrzyskiej zrekonstruować samochód w każdym calu

Papamobile na zamówienie Jana Pawła II

- Przed pierwszą pielgrzymką do Polski Jan Paweł II zażyczył sobie, że chciałby poruszać się po kraju samochodem polskiej produkcji. To był zaszczyt dla naszego przemysłu motoryzacyjnego, ale i ogromne wyzwanie dla osób pracujących przy zbudowaniu pojazdu. Czasu było na to bardzo mało - mówi Zbigniew Gonciarz.

Budowę Papamobile zlecono na początku kwietnia 1979 roku Przemysłowemu Instytutowi Motoryzacji w Warszawie, a tam zapadła decyzja, żeby oprzeć projekt na podwoziu Stara 660, który na tamte lata był bardzo udaną konstrukcją.Zespołem kierował Zbigniew Gonciarz.

- Auto musiało być stabilne i ciężkie, aby tak, jak w Meksyku, tłum omal nie przewrócił niewielkiego, papieskiego mercedesa. Samochód miał płynnie jeździć z prędkością około 5 kilometrów na godzinę, miał mieć nagłośnienie, specjalny układ wydechowy, aby na postoju z włączonym silnikiem pojazd nie zatruwać spalinami stojących obok ludzi i pracował cicho. Nadwozie miało być w miarę komfortowe dla podróżujących nim 16 osób towarzyszących Papieżowi. Czasu było niewiele. Całej akcji peerelowskie służby nadały kryptomin kryptonimem „JP II”. W Starachowicach powstały dwa auta. Dubler, który w razie awarii miał zastąpić Papamobile, nie musiał jednak wyjeżdżać ze Starachowic. Podczas pielgrzymki równolegle do trasy przejazdu Papieża przemieszczała się ekipa serwisowa z FSC, ale ani razu nie musiała interweniować. Star 660 spisał się bez zarzutu. Jednak po pielgrzymce władze państwa kazały zniszczyć oba samochody, by po pielgrzymce nie było śladu - mówi Zbigniew Gonciarz.

W hołdzie dla Papieża

Skąd pomysł na odbudowę Papamobile? - To hołd dla Ojca Świętego Jana Pawła II, w uznaniu dla wszystkich, którzy przed laty stworzyli to niepowtarzalne w historii polskiej dzieło - mówi Marek Adamczak. - Rekonstrukcja pojazdu trwała sześć lat. Jest jedyną taką na świecie, do której wykorzystano oryginalne podzespoły i części z samochodu z 1979 roku. Wykonana została z wielką precyzją i zachowaniem najdrobniejszych szczegółów i przy pomocy inżynierów i pracowników budujących ten pojazd przed niemal 40 laty. 21 września pojazd będzie mozna oglądać w nowo otwartym muzeum - zaprasza Marek Adamczak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie