Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice światła w Muzeum Historii Kielc

Marek Maciągowski
O tajemnicach światła mówi Michał Płoski
O tajemnicach światła mówi Michał Płoski Fot. Marek Maciągowski
Tajemnicze i spokojne wizerunki Chrystusa na świętokrzyskich kamieniach, ułożone w różańcowy krąg tylko przez chwilę były elementem wystawy " Tajemnice światła" z cyklu "Medytacje i wariacje" w Muzeum Historii Kielc

Katolickie Hospicjum Domowe

Katolickie Hospicjum Domowe

dla Dzieci i Dorosłych w Kielcach istnieje 20 lat. Opiera się całkowicie na pracy wolontariuszy. Ma ogromne potrzeby materialne. Artysta prosi o wsparcie hospicjum. Pieniądze można wpłacać na konto PKO BP S.A. I O/Kielce 28 1020 2629 0000 9202 0097 7215.

Michał Płoski dziś znany jest jako twórca ikon. Wycofał się z życia społecznego, poświęcając czas medytacji i twórczości.

Na wystawie w Muzeum Historii Kielc zaprezentował ikony na kamieniach zbieranych w Górach Świętokrzyskich. Mówił też o różańcowych tajemnicach światła i obecności Chrystusa na naszej drodze życia i o świetle, które, które pozwala odróżniać dobro od zła, a także o tajemnicy życia i śmierci. Swoje kamienne ikony artysta przekazał jako cegiełki na Katolickie Hospicjum św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Można je było zabrać z wystawy do domu, a w zamian złożyć dowolny datek na hospicjum.

- Każdy może wziąć kamień do domu. Jeśli go stać, może dać datek na potrzeby hospicjum. Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy, też może wziąć kamień, a kiedyś wpłacić jakiś datek na konto - zachęcał twórca.
Na wystawie Tajemnice światła" znalazły się także dwa pulsujące światła obrazy które pokazał także Zbigniew Kamieński, fotografie Jakuba Pajewskiego oraz swobodne szkice pędzlem i monotypie Andrzeja Andrzeja Płoskiego, znanego artysty i ilustratora książek, mieszkającego w Szwecji. Artysta malował też nową pracę podczas wernisażu.

Wystawie towarzyszy kilka wydarzeń. W środę września o godzinie 18 prof. Stanisław Żak wygłosi wykład "Symbolika światła w literaturze i malarstwie" - godzina 18odbędzie się też spotkanie poetyckie z Joanną Kasperek. W czwartek 3 IX o godzinie 18 odbędzie się koncert fortepianowy Gabrieli Szyndzielorz, zaś w sobotę 5 IX koncertował będzie chór "Oikoumene" wykonujący muzykę cerkiewna. Wystawę można oglądać do 6 września 2009 r. i wtedy też o godzinie 18 odbędzie się finisaż wystawy i spotkanie z Michałem Płoskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie