Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice świętokrzyskiej zalewajki. Jak ją ugotować? W niedzielę święto w Hucie Szklanej w gminie Bieliny

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dawid Łukasik
Z grzybami, kiełbasą, na boczku, z ziemniakami – zalewajka, to najpopularniejsza w regionie świętokrzyskim zupa na zakwasie z mąki żytniej. Od wieków serwuje się ją na co dzień, ale i od święta na eleganckich stołach. Jaka powinna być prawdziwa świętokrzyska zalewajka?

Zalewajka to prosta, sycąca i niezwykle smaczna zupa. Jest bardzo popularna nie tylko w regionie Gór Świętokrzyskich, ale i w całym kraju. Jest wiele jej wersji, a niektóre z przepisów doczekały się nawet wpisania na listę produktów tradycyjnych. Poszczególne receptury różnią się składnikami. Sposób przygotowania pozostaje jednak niezmienny. Pokrojone ziemniaki zalewa się żurem – stąd wzięła się nazwa zupy.

Będzie święto zalewajki
Sekret popularności tej potrawy tkwi w jej składnikach. Jak ją ugotować dowiemy się w najbliższą niedzielę, 14 lipca, w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej w gminie Bieliny, u stóp Świętego Krzyża na kolejnym święcie zalewajki. Skosztować tam będzie można zup na kilkadziesiąt sposobów i poznać kulinarne tajemnice lokalnych gospodyń. CZYTAJ WIĘCEJ: IX edycja Świętokrzyskiego Święta Zalewajki w Hucie Szklanej w gminie Bieliny

Sekret świętokrzyskiej zalewajki
- Cały sekret dobrej świętokrzyskiej zalewajki tkwi w składnikach, które są bardzo proste i jest ich niewiele, ale tu, na ziemi świętokrzyskiej są najlepsze. Dobra zalewajka, to dobry zaczyn, który robi się na mące żytniej, z czosnkiem, liściem laurowym i zielem angielskim. Czasami dodaje się do niego wiejski chleb razowy. Musi postać kilka dni. Zaczyn jest najważniejszym elementem tej zupy, nadaje jej charakterystyczny smak. O smaku decydują także inne składniki: ziemniaki pokrojone w kostkę, kiełbasa albo zasmażka zrobiona z boczku. Ważnym elementem świętokrzyskiej zalewajki są także suszone grzyby, zbierane w świętokrzyskich lasach. Oczywiście najlepsze są prawdziwki. Zalewajka to zupa, którą gotuje się bardzo łatwo i szybko, a wszystkie jej składniki na pewno znajdzie się w każdym domu. Zdradzę największą tajemnicę tej zupy, a jest nią... prostota - mówi Wioletta Krzyżanowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki, znakomita kucharka.

Zalewajka z czterema gwiazdkami
O tym, jaką zalewajkę podają eleganckie świętokrzyskie kuchnie, mówi Łukasz Lisowski z restauracji Oranżeria w czterogwiazdkowym Grand Hotel Best Western w Kielcach: - Zalewajka to tradycyjna i bardzo zupa w naszym regionie. Jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa, ponieważ dobrze wpływa na nasz układ pokarmowy. Wywodzi się z biednych terenów, stąd ma niewyszukane składniki. Cały urok tej zupy tkwi właśnie w jej prostocie. I właśnie taką serwuje nasza kuchnia. Wprawdzie przepisów na zalewajkę jest tyle, ilu kucharzy, ale my zalewajkę gotujemy na bulionie warzywnym z marchewki, pietruszki, selera, lub na kiełbasie. Oczywiście ziemniaki zawsze muszą być w zalewajce. My do bulionu wlewamy kwas z kapusty kiszonej, żeby wyostrzyć jej smak, doprawiamy czosnkiem, solą, pieprzem. Zupa musi być na koniec okraszona, w zależności od upodobań albo skwarkami z boczku, albo z wytopionej słoniny. Warto zauważyć, że zupa ta jest u nas bardzo popularna i klienci chwalą sobie jej smak - mówi kucharz Łukasz Lisowski.

Zalewajka - co to za zupa?
Zalewajka świętokrzyska jest na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pierwsze informacje o tej zupie pochodzą z XIX wieku, początkowo gotowano ją w rejonie Centralnej Polski, następnie przepis rozpowszechnił się na południowe regiony.

Przepis na zalewajkę świętokrzyską Magdy Gessler
Składniki:

  • 0,70 kg ziemniaków,
  • 0,5 litra żuru,
  • 2 cebule,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 20 dag kiełbasy, boczku,
  • śmietana,
  • 2-3 suszone grzyby,
  • liść laurowy,
  • ziele angielskie,
  • słonina 5 dag

Wykonanie:
Ziemniaki obrać pokroić w kostkę. Obrane cebule i czosnek posiekać. Do wrzątku włożyć ziemniaki, cebulę, kiełbasę lub boczek w kawałkach, liść laurowy, ziele angielskie i grzyby. Żur wymieszać ze śmietaną i czosnkiem. Gdy ziemniaki będą lekko twarde dodać tę mieszankę. Gotować aż ziemniaki będą miękkie. Doprawić solą i pieprzem. Słoninę pokroić i zrumienić. Dodać do zupy. Podawać z pieczywem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie