Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajne zatrudnienie i niejawne pensje w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Ministerstwo zasłania się interesem firm

jp
Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej. archiwum echo dnia
„Zamierzenia kadrowo - organizacyjne spółki stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, spółka nie ujawnia też regulaminu wynagrodzeń” - to odpowiedź Ministerstwa Aktywów Państwowych na interpelację posła Konrada Frysztaka dotyczącą Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Poseł prosił o podanie szczegółowych informacji na temat kierownictwa spółki, wynagrodzenia osób sprawujących najważniejsze funkcje w związku z zapowiadaną już od wielu lat budową siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu. Przypomnijmy, gigant zbrojeniowy, jedna z największych firm z branży w tej części Europy zarejestrowana jest w Radomiu, ale kadra zarządzająca na co dzień urzęduje w warszawskiej filii spółki.

Tajemnica firmy

Poseł pytał: jak w latach 2013-2020 kształtowała się kadra kierownicza Polskiej Grupy Zbrojeniowej i ? Prosił też o podanie informacji w tabelami z opisem stanowiska, zakresem czynności i obowiązków oraz wynagrodzeniem z podziałem na lata. Pytał też na jakich stanowiskach pracują osoby świadczące pracę w radomskiej centrali Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jakie otrzymują wynagrodzenie. Interesowało go też, czy pracownicy kierownictwa firmy - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - będą urzędowali w Radomiu, a nie w Warszawie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki w odpowiedzi na interpelację, że wykaz osób zajmujących kluczowe stanowiska w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, w tym zakres ich czynności i obowiązków, stanowią informacje o potencjale kadrowym spółki, które firma uznała za istotne wrażliwe dla jej funkcjonowania. Dlatego „Polska Grupa Zbrojeniowa podjęła nie zbędne działania w celu zachowania poufności informacji dotyczących potencjału kadrowego spółki”. Poza tym kadra kierownicza spółki stanowi 10,71 procent wszystkich zatrudnionych i nie jest możliwe ujawnienie regulaminu wynagrodzeń.

Bezpieczeństwo państwa

Poseł usiłował też uzyskać informacje dotyczące polityki kadrowej i wynagrodzeń w spółce wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, czyli w Fabryce Broni „Łucznik”. Również w tym przypadku nic nie wskórał.
Wiceminister Maciej Małecki wyjaśnia, że w tym przypadku obowiązuje zasada poufności, ale powołuje się też na interes bezpieczeństwa państwa, gdyż z podanych informacji, na przykład na temat zatrudnienia „można wyciągać dalej idące wnioski, dotyczące potencjału i zdolności produkcyjnych zakładu”.

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajne zatrudnienie i niejawne pensje w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Ministerstwo zasłania się interesem firm - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie