Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak bywało przedtym wszędzie - przegląd wiejskich zwyczajów w Suchedniowie (ZDJĘCIA)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Przegląd w suchedniowskiej "Kuźnicy" przybliżał kulturę dawnej świętokrzyskiej wsi.
Przegląd w suchedniowskiej "Kuźnicy" przybliżał kulturę dawnej świętokrzyskiej wsi.
14 zespołów ludowych i solistów wzięło udział w IV edycji przeglądu obrzędów i zwyczajów wiejskich "Tak bywało przedtym wszędy". Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody, na widzów - duża dawka ludowej kultury i humoru..

W Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbył się IV Przegląd Obrzędów i Zwyczajów Wiejskich pod nazwą „Tak bywało przedtym wszędzie”. Wzięło w nim udział 14 ludowych artystów i zespołów. Występy artystów oceniała komisja konkursowa w składzie: Janina Skotnicka – etnograf, oraz doktor Krzysztof Karbownik – historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Wsi Kieleckiej. W kategorii obrzędów i zwyczajów wiejskich zaprezentowali się: Koło Gospodyń Wiejskiej „Celinianki” („Wicie wionka”), Zespół Folklorystyczno - Obrzędowy „Sołtyski” („Wyskubek”), Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” („Prządki”), Koło Gospodyń Wiejskich w Skarżysku Kościelnym („Brama weselna”), Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowie („Gdzie jesteś moja Karmazynko?”), Koło Gospodyń Wiejskich „Ściegnianie” („Kiszenie kapusty w wiejskiej rodzinie z pomocą sąsiadów”) oraz Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” („Miondlenie lnu”). Artyści przypomnieli dawne zwyczaje i zwykłe prace, które jeszcze nie tak dawno powszechnie wykonywano w domach. Piękne stroje i scenografia, brzmiąca ze sceny świętokrzyska gwara przenosiły publiczność w realia kieleckiej wsi sprzed kilkudziesięciu lub nawet ponad stu laty.

W kategorii „godki” na scenie wystąpili: Barbara latała („Diabły z wojciechowskiego mostu”), Włodzimierz Grzelka („Jak chłop zamieszkał w mieście”), Zofia Szafraniec („Jak to teściowa opowiadała”), Zygmunt Wiśniewski („Zdążyć przed burzą”), Józefa Bucka „Pijofki”, Szymon Płusa („Jak to dawniej w wojsku bywało) oraz Lidia Głuszek („Mój pierwszy raz na Wierzbniku). W opowiadanych gwarą historiach było przede wszystkim mnóstwo humoru, nic dziwnego, że prezentacje bardzo się podobały. Jury oceniało zgodność z tradycją regionu w warstwie obyczajowej i językowej, dobór i wykorzystanie rekwizytów oraz ogólny wyraz artystyczny i przyznało nagrody, których pula wyniosła aż 10 tysięcy złotych. W kategorii „godki” I miejsce zajął Zygmunt Wiśniewski (nagroda 1000 złotych), drugie Józefa Bucka (800 zlotych), a trzecie Lidia Głuszek (600 złotych). Natomiast w kategorii obrzędowej zwyciężyły „Wzdolskie Kołowrotki” (2000 złotych), przed „Sołtyskami” (1700 złotych) i „Celiniankami” (1500 zlotych).

Celem przeglądu była promocja kultury ludowej, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu, aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do oryginalnej prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu, zachowanie od zapomnienia i przekazanie kolejnym pokoleniom cennych wartości kultury i tradycji oraz szukanie ciekawych form pracy teatralnej. W ramach tego wydarzenia odbył się również koncert zespołu folkowego Redlin. Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie