Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała synagoga w Kielcach. Zobacz wyjątkowe zdjęcia w 3D (WIDEO, zdjęcia)

Tomasz Trepka
14 października po raz pierwszy zaprezentowano rekonstrukcję kieleckiej synagogi w 3D. Przygotowana została przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego.

Pomysłodawcą i wykonawcą rekonstrukcji jest Piotr Świerczyński ze Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego. – Pomysł wziął się z tego, że szukaliśmy rozwiązań na działanie w czasie pandemii. Bardzo inspirujący wydał się plan budynku z 1949 roku. Jego przedstawienie w 3D pozwala na bliższe zaznajomienie się z wyglądem kieleckiej synagogi – powiedział.

Synagoga powstała w stylu mauretańskim, co sprawiało, że nawiązywała do stylów bliskowschodnich. Piotr Świerczyński przyznał, że podczas przygotowań rekonstrukcji znalazły się elementy, które zaskakują, co sprawia, że kielecka synagoga jest dość wyjątkowa na tle innych tego typu budowli. – Do tej pory nie udało się mi odnaleźć informacji, żeby w innych synagogach istniały okna z sali Towarzystwa Dobroczynnego, które funkcjonowało jako mała synagoga do sali głównej. Druga rzecz to balkony. Zazwyczaj synagogi ich nie miały. Nie wiadomo do czego te w Kielcach mogły służyć. Trzecią zastanawiającą rzeczą jest sklepienie w kształcie łuku. W innych synagogach podobnych nie spotykamy – stwierdził.

Pracownik Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach dodał również, że synagoga była zupełnie przebudowana w latach 50. XX wieku. – Mimo to zachowała swój układ. Dotąd możemy rozpoznać poszczególne elementy, które się na nią składają – powiedział. Przygotowanie ostatecznej wersji zaprezentowanej 14 października rekonstrukcji trwało półtora roku. Uczestnicy spotkania zwiedzali również wystawę odkrywającą dawny żydowski dom modlitwy w murach gmachu przy ulicy Warszawskiej. Zaprezentowano na niej zdjęcia synagogi w 3D połączone z opisami poszczególnych części budynku.

Spotkanie odbyło się w ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, które są organizowane od 2011 roku. W ramach wydarzeń przewidziano wykłady, debaty, koncerty, zwiedzanie wystawy oraz spacer miejski. Potrwają one do 24 października 2021 roku. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach.

118 lat temu 18 września 1903 roku, oddano do użytku kielecką synagogę przy ówczesnej ulicy Nowowarszawskiej. Koncepcja jej budowy zrodziła się pod koniec XIX wieku – w 1897 roku. Własny plac pod budowę - przy obecnym zbiegu ulic Warszawskiej i IX Wieków Kielc - oraz kilkadziesiąt tysięcy rubli przekazał kielecki działacz żydowski Mojżesz Pfeffer. Synagoga została zaprojektowana przez miejskiego architekta Stanisława Szpakowskiego. Przez wiele lat budynek służył lokalnej społeczności żydowskiej jako dom modlitewny. Po wybuchu wojny został on zdewastowany przez Niemców. W latach 50. XX wieku rozpoczęto jego przebudowę. Przez wiele w budynku po dawnej synagodze mieściło się Archiwum Państwowe w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie