Takich stypendiów nie ma nigdzie indziej! Po 10 tysięcy złotych dla najzdolniejszych uczniów z Ostrowca (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Stypendia po 10 tysięcy złotych, otrzymało we wtorek, 14 września, 10 uczniów i absolwentów szkół podstawowych w Ostrowcu Świętokrzyskim. To najwyższe stypendia w kraju, przyznane uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce i innych dziedzinach.

Jeszcze przed wakacjami prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński zapowiedział, że gmina chce w wyjątkowy sposób nagrodzić swoich najzdolniejszych uczniów.
- Co prawda nasi uczniowie co półrocze mogą liczyć na stypendia na dobre wyniki w nauce, ale chcieliśmy w wyjątkowy sposób docenić i wyróżnić tych, którzy na tle swoich rówieśników są najlepszymi z najlepszych- mówi Jarosław Górczyński.- Dlatego każdy z tych dziesięciorga uczennic i uczniów otrzymał dziś po 10 tysięcy złotych netto.

Gmina Ostrowiec wzięła na siebie koszty opłacenia podatków od stypendiów, dzięki czemu do młodzieży trafiła cała kwota. Odebrali ją w towarzystwie swoich rodziców, dziadków, rodzeństwa, dyrektorów i nauczycieli.
W gronie stypendystów wyłonionych spośród 28 propozycji, znalazło się aż czterech uczniów bądź już absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1, trzech z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5, po jednym z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 4, Publicznej Szkoły Podstawowej numer 3 oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej imienia Stanisława Konarskiego.

Oto nagrodzeni stypendyści:
Julia Dziewiecka absolwentka Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5, obecnie uczennica pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego numer II imienia Joachima Chreptowicza. Jest finalistką I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej, laureatką V wojewódzkiego Konkursu z Matematyki, finalistką II wojewódzkiego Konkursu z Fizyki, laureatką III stopnia Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno- Informatycznego InstaLogik. Julia brała również aktywny udział w życiu szkoły, uczestnicząc w konkursach poetyckich, należała do szkolnej drużyny sportowej, pełniła funkcję przewodniczącej klasy, aktywnie wspomagała akcje charytatywne.

Franciszek Grzesik uczeń klasy siódmej Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1. Szczególnie wyróżnił się w życiu sportowym nie tylko szkoły. W sezonie 2020-21 został powołany do Kadry Województwa Świętokrzyskiego Młodzików w pływaniu. W rankingu krajowym 12- latków zajmuje pierwsze lub drugie miejsce na różnych dystansach i w różnych stylach. W letnich mistrzostwach okręgu świętokrzyskiego zdobył 6 medali i poprawił cztery rekordy okręgu. Aktywnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne.

Zuzanna Jarecka uczennica klasy ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1. W 2021 roku wywalczyła VI miejsce w mistrzostwach świata w fitness dzieci rozgrywanych w Serbii. W latach poprzednich osiągała znaczące sukcesy- VI miejsce w Mistrzostwa Świata dzieci w Grecji w 2019 roku, I miejsce podczas mistrzostw Polski Dzieci w kategorii do 12 lat w 2020 roku. Zuzanna należy do szkolnego kola cheerleaderek, a swoimi występami uświetnia wiele imprez kulturalnych i sportowych w mieście.

Bartosz Kotowski absolwent Publicznej Szkoły Podstawowej numer 3, obecnie uczeń pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego numer II imienia Joachima Chreptowicza. Laureat IV wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego, zdobył II miejsce Rejonowym Konkursie Poezji Religijno- Patriotycznej „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uczeń o bogatej osobowości, pracowity i sumienny w nauce. Dwukrotnie odznaczony „Srebrną Tarczą”. Uczestnik szkolnej debaty oxfordzkiej. Pełnił funkcję chorążego pocztu sztandarowego. Aktywnie działa jako harcerz i wolontariusz.

Pascal Nowak uczeń klasy ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1. Laureat III Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego, wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie „Kangur Matematyczny 2020” organizowanym przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Pascal osiąga również sukcesy w sporcie. Wraz ze swoimi kolegami wywalczył II miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Zawodach Pływackich i I miejsce drużynowo w I Mityngu Lekkoatletycznym o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowca.

Wojciech Okręt absolwent Niepublicznej Szkoły Podstawowej imienia Stanisława Konarskiego, obecnie uczeń I klasy liceum. Laureat V wojewódzkiego konkursu z matematyki, finalista IX ostrowieckiego Konkursu Matematycznego „Rachmistrz”, trzykrotnie wyróżniony w ogólnopolskim konkursie nauk przyrodniczych „Świetlik”. Największą pasją Wojtka są szachy. Posiada II kategorię szachową. W tej dziedzinie osiągnął liczne sukcesy na zawodach w całej Polsce.

Filip Rachwał uczeń klasy ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5. Laureat II wojewódzkiego konkursu z historii, finalista IV wojewódzkiego konkursu z języka polskiego, III miejsce w konkursie historycznym „Konstytucja 3 maja 230 lat”, I miejsce w konkursie międzyszkolnym z języka francuskiego. Filip od najmłodszych lat interesuje się przedmiotami humanistycznymi. Zaspakajanie ciekawości Filipa często przekraczało czas obowiązkowych zajęć. Uwielbia czytać książki. Pasjonuje go kultura antyczna, mitologie i język francuski.

Katarzyna Szala absolwentka Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1, obecnie uczennica klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego numer III imienia Władysława Broniewskiego. Laureatka IV wojewódzkiego konkursu z języka polskiego, finalistka V wojewódzkiego konkursu z matematyki, laureatka II wojewódzkiego konkursu ortograficznego. Kasia z sukcesami brała udział również w konkursach matematycznych i biologicznych oraz z języka angielskiego. Przy tym wykazuje się zdolnościami plastycznymi.

Julia Tłuczkiewicz absolwentka Publicznej Szkoły Podstawowej numer 4, obecnie uczennica pierwszej klasy liceum w Warszawie. Laureatka wielu konkursów w dziedzinie artystycznej. Uczestniczka licznych festiwali, gdzie zdobywała nagrody i wyróżnienia godnie reprezentując Ostrowiec. W tym roku wzięła udział zajęła między innymi pierwsze miejsca w Konkursie kolęd i pastorałek w Leśnej Podlasce, I miejsce na Festiwalu kolęd i pastorałek w Staszowie, I miejsce w Ogólnopolskim konkursie kolęd i pastorałek w Łodzi i w Nowym Mieście Lubawskim. Ma na koncie także I miejsce w XIX Ogólnopolskim festiwalu piosenki w Stargardzie, I miejsce w konkursie „Mikrofon dla Każdego” w Łęczycy, I miejsce w IV ogólnopolskim konkursie wokalnym „Wiosna z przebojami Anny Jantar” i I miejsce na XIII festiwalu piosenki europejskiej. Ma tytuł Talent Świętokrzyski. Swoich sił próbuje również w pisaniu i komponowaniu muzyki.

Blanka Walczyk uczennica klasy siódmej Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5. Zdobywczyni II miejsca na Mistrzostwa Świata w fitnessie dzieci w Serbii w 2021 roku. W ciągu 6 lat udało jej się zdobyć między innymi I miejsce na Mistrzostwa Polski dzieci w fitnessie w kategorii fitness dziewcząt w czy V miejsce na mistrzostwa świata w Serbii w 2019 roku. Co roku osiąga również wysokie wyniki w nauce, zawsze uśmiechnięta i chętna do niesienia pomocy.

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie