Tamara Łempicka została bohaterką GOOGLE DOODLE w środę 16.05.2018. Dlaczego Google Doodle wspomina polską malarkę w 120. rocznicę jej urodzin?

Tamara Łempicka na GOOGLE DOODLE

Dzisiejszy Google Doodle świętuje 120. rocznicę urodzin polskiej malarki Tamary Łempickiej, która rozwinęła karierę w epoce art déco.

Ta wspaniała malarka wstrząsnęła artystycznym światem poprzez odważne, stylizowane portrety i akty celebrytów w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zdobyła nawet przydomek "Baronowa z pędzlem".

Tamara Łempicka GOOGLE dało DOODLE

Kim była Tamara Łempicka, bohaterka dzisiejszego Google Doodle? Urodziła się 16 maja 1898 jako Maria Gurwik-Górska w Warszawie. Córka rosyjskiego żydowskiego prawnika, w wieku 10 lat zrobiła pierwszy portret swojej młodszej siostry. Jej miłość do sztuki rozkwitła po spędzonych we Włoszech wakacjach ze swoją babcią. Rozwinęła się w niej miłość do włoskich malarzy renesansu.

W 1915 r. udała się do Sankt Petersburga, by odwiedzić ciotkę po rozwodzie rodziców. Tam poznała Tadeusza Łempickiego, w którym się zakochała. Pobrali się w następnym roku. Niestety, rewolucja rosyjska z 1917 r. spowodowała, że Łempiccy zostali uchodźcami. Uciekli z Petersburga do Paryża. Tam Tamara Łempicka zaczęła malować w celach zarobkowych.

Tam, w szczytowym okresie postkubizmu, rozpoczęła formalne szkolenie artystyczne pod wpływem francuskich malarzy Maurice'a Denisa i André Lhote.Pierwszy raz jej prace zostały wystawione w 1922 roku. Malarstwo Łempickiej spotkało się z pozytywnym odbiorem, a ona sama wkrótce stała się sławna jako portrecistka Tamara de Lempicka. W latach 30. XX wieku kariera Tamary Łempickiej osiągnęła szczyt. Artystka rozwinęła zamiłowanie do wspaniałych portretów celebrytów i bardzo stylizowanych aktów.

Tamara Łempicka - kim była bohaterka GOOGLE DOODLE

W tym czasie Tamara Łempicka słynna była ze swoich romansów (była biseksualna). Tadeusz Łempicki w 1927 rozstał się z nią a ona popadła w depresję. Na początku II wojny światowej przeniosła się do Beverly Hills w Kalifornii z drugim mężem, austriackim baronem Raoulem Kuffnerem a po jego śmierci w 1962 przeniosła się do Houston w Teksasie. W 1978 przeniosła się do Cuernavaca. Zmarła we śnie 18 marca 1980 r. - miała 81 lat. Na własne życzenie jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.

W Polsce znajduje się kilkanaście obrazów Tamary Łempickiej. Można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur. Obrazy Łempickiej były eksponowane w Polsce rzadko, m.in. na wystawie w warszawskiej Zachęcie w 1928 roku, a także na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1929 roku. W 2008 roku Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach wystawy Wyprawa w dwudziestolecie, wyeksponowało jeden obraz Tamary Łempickiej, „Kobieta na krześle” z 1927.