Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taniec, śpiew, ceramika, szachy… Jakie zajęcia proponuje konecki dom kultury?

redakcja
W środę powróciła po wakacjach do pracowni plastycznej Grupa Artystyczna dla Dorosłych. Na zdjęciu z instruktorką Kamilą Dobrowolską oraz dyrektorem Piotrem Salatą
W środę powróciła po wakacjach do pracowni plastycznej Grupa Artystyczna dla Dorosłych. Na zdjęciu z instruktorką Kamilą Dobrowolską oraz dyrektorem Piotrem Salatą Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich
Patrząc na ilość i różnorodność zajęć w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich można by pomyśleć, że placówka mieści się w gmachu z przestronnymi pracowniami. Tymczasem prowadzący zajęcia mają do dyspozycji jedynie ciasną „Egipcjankę” oraz kilka pomieszczeń w remontowanym budynku dawnego Gimnazjum nr 2. - Nawet w takich warunkach można robić coś ciekawego – mówi dyrektor Piotr Salata. Trzeba mieć pomysł i ludzi, którzy go wcielą w życie.

Dyrektor i pracownicy z niecierpliwością czekają na przeprowadzkę do nowej siedziby, którą będzie dawny szkolny budynek przy ulicy Partyzantów. W budynku trwa remont, którego efekty będzie można zobaczyć pod koniec 2020 roku. Wtedy też rozpocznie się przeprowadzka. - Nie możemy czekać, by dopiero po otwarciu prowadzić działalność – kontynuuje dyrektor. - Od momentu, gdy objąłem funkcję dyrektora, postawiłem na aktywizację mieszkańców. Do grona instruktorów zaprosiłem także tych, którzy zdecydowali się prowadzić działalność na zasadzie umów – zleceń. Podjąłem też decyzję o tym, że wszystkie zajęcia będą płatne. Symboliczna niekiedy opłata spowodowała, że osoby, które zdecydowały się uczyć i bawić z nami, do zajęć zaczęła podchodzić znacznie poważniej. Na brak chętnych nie możemy narzekać. Wręcz przeciwnie, niemal u każdego instruktora znajduje się lista rezerwowa.

W środę powróciła po wakacjach do pracowni plastycznej Grupa Artystyczna dla Dorosłych. Na zdjęciu z instruktorką Kamilą Dobrowolską oraz dyrektorem Piotrem Salatą

Taniec, śpiew, ceramika, szachy… Jakie zajęcia proponuje kon...

Jakie zajęcia prowadzone są w placówce? Od 20 lat działa Studio Piosenki, którego opiekunami są Roman Cieślak i Maciej Lisowski. Obaj są czynnymi muzykami. Roman gra na gitarze między innymi w Sweet Combo i zespole RiF, komponuje, aranżuje. Maciej jest basistą rockowej formacji U.Z.I i zespołu RiF, grał też w zespołach Bakflip czy ŁDZ Orkiestra. Z ich pracowni wyszły świetne wokalistki jak Daria Pol, Dominika Sulgostowska – Wróbel, Paulina Tarasińska, Karolina Wiśniewska, Laurencja Nowacka, Agata Szocińska, Alicja Woldańska, Nina Filiks, Patrycja Dukat, Karolina Potocka i wiele innych. Jedna z wychowanek, Dominika Sulgostowska – Wróbel pozazdrościła swym starszym kolegom i teraz także prowadzi zajęcia ucząc młodzież śpiewu.

- Dzieci i młodzież chętnie u nas zgłębiają tajniki gry na instrumentach – dodaje Piotr Salata. - W rolę nauczycieli wcielili się świetni muzycy, z którymi uczniowie mają znakomity kontakt.

Gry na gitarze klasycznej i elektrycznej uczy Marcin Wróbel, zdobywa wielu nagród, obecnie członek zespołów RiF oraz grupy akompaniującej Dominice Wróbel (prywatnie żonie). Na pianinie nauką młodych muzyków kieruje Waldemar Kacperski, nauczyciel muzyki w kilku szkołach, na akordeonie Jan Bukład, znany miłośnikom muzyki ludowej. Pan Jan jest członkiem Kapeli Jaśki, akompaniuje między innymi Rogowiance, Korniczance, Małemu Dziebałtowowi. Zaskoczeniem była ogromna popularność nauki gry na perkusji. Dlatego oprócz Mateusza Salaty, członka takich formacji jak U.Z.I czy Hook, rolę instruktora podejmuje perkusista zespołu Hook Bartek Adamczyk.

Dom kultury to także miejsce, gdzie swe hobby mogą rozwijać miłośnicy tańca. Kilkadziesiąt osób w kilku grupach ćwiczy disco – dance i nowoczesne tańce grupowe pod opieką Piotra Mostowskiego posiadacza mistrzowskiej klasy tanecznej.
Osobami skupiającymi wokół siebie zarówno dzieci jak i seniorów są instruktorzy plastyki. Kamila Dobrowolska uczy dzieciaki podstaw rysowania, malowania, wykorzystywania w pracach różnorodnych technik. Prowadzi też plastyczne spotkanie seniorów. Paweł Stasiński wyspecjalizował się w ceramice. Jego pracownię, w której powstają ceramiczne perełki, chętnie odwiedzają osoby w różnym wieku.

Instruktorem sztuki słowa jest Aleksander Kopański, który zaprasza osoby chętne to recytacji poezji i prozy, czy tworzenia teatru.

W Miejsko – Gminnym Domu Kultury znaleźli także miejsce szachiści. I to zarówno ci, którzy w królewską grę prowadzą od dziesiątków lat jak i osoby, które dopiero uczą się jej zasad. Zajęcia prowadzą Adam Szymański i Włodzimierz Grabowski.
Szczegóły na stronie MGDK i facebooku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie