Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targowisko przed klasztorem na Świętym Krzyżu. Oblaci są oburzeni

Lidia Cichocka [email protected]
Stragany stanęły po obu stronach dojścia do kościoła na Świętym Krzyżu. Jest ich jedenaście.
Stragany stanęły po obu stronach dojścia do kościoła na Świętym Krzyżu. Jest ich jedenaście. Łukasz Zarzycki
Turystów przybywających na Święty Krzyż wita szpaler straganów z mydłem i powidłem, czyli czarownicami, obwarzankami itp. Ustawiono je po obu stronach drogi prowadzącej do klasztoru.

- Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy Świętokrzyski Park Narodowy nie informując nas o tym, nie konsultując z nami, wydzierżawił miejsce kupcom - mówi ojciec Zygfryd Wiecha. - Czy tak postępują sąsiedzi?
Zakonnik jest oburzony tym, że przed klasztorem urządzono targowisko.

- Jak to wygląda? Przecież miejsce na tego typu działalność jest na parkingach z jednej i drugiej strony Świętego Krzyża. Nie protestowaliśmy kiedy w poprzednich latach sprzedawano tu obwarzanki, bo to wpisywało się w klimat tego miejsca, ale teraz?

Ojciec Zygfryd odwiedził po dwóch tygodniach funkcjonowania straganów dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego próbując nakłonić go do zrezygnowania z targowiska, ale nic nie wskórał.

- Jeśli już, to dlaczego nie ustawiają tych straganów przed budynkiem muzeum - pyta.- My także sprzedajemy pamiątki, ale robimy to dyskretnie, bo przecież nie o handel chodzi w czasie wizyty w sanktuarium.

Zakonnik przyznaje, że dochód ze sprzedaży pamiątek jest dla klasztoru istotną forma zarabiania. - My nie jesteśmy utrzymywani przez budżet, liczy się dla nas każda złotówka.

Tego samego argumentu używa wicedyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Andrzej Sosnowski. - Niechętnie zgodziliśmy się na ustawienie tam straganów, ale nie mieliśmy wyjścia. Z budżetu dostajemy tylko na pensje, na działalność musimy zarobić także wynajmem i dzierżawą - wyjaśnia. Park bierze 30 złotych za dzień funkcjonowania straganu lub 300 złotych miesięcznie. Dyrektor uważa, że lokalizacja straganów nie przeszkadza w ruchu turystycznym. - Zakonnicy swoje stragany ustawiają tuż przed kościołem - mówi. Stragany mają zniknąć dopiero z końcem sezonu turystycznego, kiedy kupcy sami zrezygnują z handlu.

A co Wy sądzicie o obecności straganów na Świętym Krzyżu. Na Wasze opinie czekamy pod numerem telefonu 801 164 279 i na naszym forum.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie