reklama

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza na finał konkursu "Animatus". Będą spektakle i warsztaty

Lidia Cichocka
Bartek Warzecha
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza w weekend 15-17 listopada na finał Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej „Animatus”.

Konkurs, który odbył się po raz drugi, ma na celu poszukiwanie nowych form wyrazu w obszarze teatru lalek (także teatru lalek dla dorosłych) oraz wspieranie nowatorskich projektów scenograficznych.

Jury konkursu oceniało kilkadziesiąt ciekawych prac autorstwa artystów różnych dziedzin wyłaniając trzy zwycięskie koncepcje. Ich twórcy uzyskali nagrody w wysokości 1100 Euro oraz szansę na realizację swoich projektów podczas rezydentury w Kielcach. W jej ramach laureatom zapewniono nie tylko niezbędne materiały i pracownie, ale też profesjonalne wsparcie reżyserów, scenografów, konstruktorów.

A wszystko po to, by zgodnie z ideą przedsięwzięcia Animatus (co z łacińskiego oznacza „ożywiać”) proponowane obiekty czy lalki faktycznie zyskały swoje życie, zaistniały przed publicznością, były przyczynkiem do dyskusji o możliwościach dzisiejszego teatru formy.

I takie właśnie wydarzenia zaplanowano na uroczysty finał konkursu obejmujący prezentacje zwycięskich prac, wystawę „Animatus. Progres”, warsztaty, wykład, a także spotkanie „Forum form” z udziałem studentów i absolwentów szkół artystycznych, służące wymianie doświadczeń i idei dotyczących tworzenia współczesnych lalek-animantów.

Podobnie jak w roku ubiegłym, w finale Animatusa nie zabraknie pokazów lalkarskich spektakli dla dorosłych. Będzie to „Makbet” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, „Exit. Fantazje Hamleta” niemieckiego teatru Figurentheater Wilde & Vogel oraz „Pokój Gerdy” Teatru Osobniak z Rosji.

PROGRAM
15 listopada / Piątek

Godz. 19.00 „Makbet” | Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)

16 listopada / Sobota

Godz. 10.00 -14.00 „Nasze dziwne stwory” – warsztaty lalkarskie z Davidem Zuazolą | Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)

Godz. 15.00 Otwarcie wystawy pn. „Animatus. Progres” | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)

Godz. 15.30 Prezentacja prac laureatów, powstałych w ramach Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych pn. ANIMATUS | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)

Godz. 17.00 „Exit. Fantazje Hamleta” Figurentheater Wilde & Vogel (Niemcy) | Kieleckie Centrum Kultury Mała Scena (pl. Moniuszki 2B)

Godz. 19.00 „Makbet” |Teatr Laki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)

17 listopada / Niedziela

Godz. 10.00-13.30 „Nasze dziwne stwory” - warsztaty lalkarskie z Davidem Zuazolą | Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)

Godz. 14.00 „Forum form” – prezentacja prac studentów i absolwentów uczelni artystycznych | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2 )

Godz. 15.00 Współczesne lalki teatralne - wykład prof. Marka Waszkiela | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)

Godz. 16.30 Prezentacja prac Laureatów, powstałych w ramach Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych pn. Animatus | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)

Godz. 18.00 „Pokój Gerdy” Teatru Osobniak (Rosja) | Kieleckie Centrum Kultury Mała Scena (pl. Moniuszki 2B)

OTWARCIE WYSTAWY „ANIMATUS. PROGRES”

W pierwszej edycji konkursu Animatus przebieg odbywanych w jego ramach rezydentur artystycznych prezentowano w ramach wystawy „Animatus. Proces”. Teraz, realizując nasz projekt po raz drugi, towarzyszy nam hasło „Progres”, które wskazuje zarówno na kontynuację samego Animatusa, ale też przyświecającą mu idee rozwoju obszaru teatru lalek o nowatorskie rozwiązania konstruktorskie, plastyczne i technologiczne.

Tegoroczna wystawa przedstawia etapy powstawania prac zwycięzców konkursu: Pameli Leończyk, Łukasza Puczko i Przemysława Żmiejko.

Za dokumentację zdjęciową procesu tworzenia nagrodzonych animantów odpowiada uznany fotograf teatralny Bartek Warzecha, a za projekt wystawy - Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach.

PREZENTACJE PRAC LAUREATÓW KONKURSU ANIMATUS

W ramach dwóch pokazów wieńczących realizację nagrodzonych w konkursie koncepcji obiektów lalkarskich zobaczymy trzy etiudy z udziałem aktorów/animatorów. Będą to performatywne prezentacje prac: „Przedłużenie” Pameli Leończyk, „Mamut” Łukasza Puczko, „Enter The Puppet – Golem 01” Przemysława Żmiejko.

SPEKTAKL „MAKBET” - Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

tekst - William Szekspir
adaptacja, reżyseria, scenografia - Adam Walny
kostiumy - Marek Idzikowski
muzyka - Paweł Witulski
występują: Miłosz Pietruski, Anna Iwasiuta- Dudek, Małgorzata Sielska, Andrzej Kuba Sielski, Błażej Twarowski

Jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira „Makbet” to ponadczasowa opowieść o żądzy władzy, determinacji ludzkiego losu, a także źródłach zła w świecie oraz cierpieniu człowieka. Tytułowy bohater sztuki łączy w sobie cechy nieokiełznanego mordercy z wrażliwością i poetycką wyobraźnią. A historia jego zbrodni, choć już powszechnie znanej, nadal inspiruje. Klucz do stworzenia świata „Makbeta” w ujęciu Walnego stanowi idący Las Birnamski, znajdujący się w zasadzie poza fabułą dramatu. To w nim, poza ludzkim doświadczeniem i wyobrażeniem, jest nadzieja. O ile Makbet to melodia, Las Birnamski to akompaniament. Akompaniament trwa, melodia pojawia się i kończy, wewnątrz akompaniamentu…

SPEKTAKL „EXIT. FANTAZJE HAMLETA” - Figurentheater Wilde & Vogel (Niemcy)

Reżyseria: Frank Soehnle
Lalki i scenariusz: Michael Vogel
Muzyka: Charlotte Wilde
Występuje: Michael Vogel

Fenomen spektaklu „Hamlet” w wykonaniu duetu artystycznego Vogel&Wilde opiera się na umiejętnym kolażu teatralnym i muzyczno-plastycznej grze z tekstem Szekspira.

Postacie, zniekształcone do groteskowych marionetek, wydobywają się ze zgniłej sceny. Ożywiane dźwiękami gitary elektrycznej, Król Klaudiusz i Królowa Gertruda, Hamlet i Ofelia, Klaun i Aktor, ponownie zaczynają swoją grę…

Skrawki słów i dialogów w języku angielskim i niemieckim mieszają się tu z dawną oraz współczesną muzyką, graną na żywo, a lalkarstwo balansuje między stylistyką ciężkiego punku i delikatnej poezji.

SPEKTAKL „POKÓJ GERDY” – Teatru Osobniak ( Rosja)

Liryczny horror na podstawie twórczości Andersena i Rilkego.
Reżyseria- Jana Tumina
Dekoracje, lalki i rekwizyty wykonała Kira Kamalidinova
Światło - Vasilii Kovalev
Muzyka - Iurii Leikin
Występują: Alisa Okeynik, Dima Chupakhin

Podobnie jak nasze ciało, nasz pokój jest odbiciem wszystkich doświadczeń, które kolekcjonujemy przez całe życie. Wszyscy znamy bajkę o pełnej niebezpieczeństw podróży Gerdy. Zastanówmy się jednak… czy Gerda naprawdę musiała wychodzić na zewnątrz, aby odnaleźć Kaja? Co by się stało, gdyby wyruszyła w tę podróż bez opuszczenia pokoju, a ludzie, drogi i dziwne miejsca spotykała zamknięte w przedmiotach? Wówczas jej historia przestałaby być opowieścią o dorastaniu, a stała się metaforyczną grą pamięciową odtwarzającą przeszłość.

Przedstawienie wprowadza publiczność do świata przedmiotów i słów inspirowanych baśnią „Królowa Śniegu”. To czarująca rzeczywistość pełna dźwięków i lalek, w której Gerda występuje samotnie, podążając za wspomnieniami i refleksjami. W bohaterce, niczym w lustrze, odbijają się inni bohaterowie Andersena, a ona sama nie zauważa upływu czasu, uważając się za małą dziewczynkę szukającą Kaja.

Spektakl „Pokój Gerdy” opowiada o dążeniu do prawdy i związanym z tym lękiem, a także o wieczności, która zawsze jest gotowa, aby się z nami spotkać. To wieczność mieszcząca się w jednym słowie, które wydychamy wraz z ciepłem na zamarznięte okno, po to tylko, aby w końcu zobaczyć coś, co utraciliśmy bardzo dawno temu. Coś bardzo cennego.

„FORUM FORM”

„Forum form” to poszerzająca program konkursu Animatus platforma wymiany doświadczeń i idei, związanych z twórczymi poszukiwaniami w obszarze teatru lalek. Podczas spotkania swoje prace zaprezentują studenci i absolwenci szkół artystycznych.

WYKŁAD „WSPÓŁCZESNE LALKI TEATRALNE”- prof. Marek Waszkiel

Juror konkursu Animatus prof. Marek Waszkiel opowie o współczesnych lalkach teatralnych i najciekawszych zjawiskach w obrębie teatru ożywionej formy.

Marek Waszkiel - dr hab., historyk teatru lalek, krytyk i pedagog, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez lata związany z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie, kierował Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, szefował Białostockiemu Teatrowi Lalek i Teatrowi Animacji w Poznaniu. Autor wielu publikacji o teatrze lalek, współpracuje z wieloma teatrami, festiwalami i szkołami lalkarskimi na całym świecie.

WARSZTATY LALKARSKIE DAVIDA ZUAZOLI - „NASZE DZIWNE STWORY”

Warsztaty mistrzowskie Davida Zuazoli adresowane do uczestników konkursu Animatus i studentów szkół artystycznych. Ich celem będzie rozwijanie kreatywności w tworzeniu lalek teatralnych przy wykorzystaniu odpadów i materiałów, pozornie nienadających się do użytku. Grupa warsztatowa skonstruuje lalki postaci zarówno ludzkich, jak fantastycznych, odkrywając różne techniki mechanizmów i animacji, dopasowanych do danych form. Ożywianiu zrealizowanych lalek towarzyszyć będzie stwarzanie im własnych rzeczywistości poprzez wybór fabuł i scenografii.

Pochodzący z Chile David Zuazola to aktor, komunikator audiowizualny, scenarzysta, muzyk i lalkarz. Jest laureatem licznych międzynarodowych nagród, swoje prace prezentował w ponad 20 krajach.

Rezerwację miejsc na wszystkie wydarzenia prowadzi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Rezerwacja telefoniczna: 41 344 – 58 – 36 w godz. 7.30 – 15.30 lub mailowa rezerwacje@teatrkubus.pl (rezerwacja mailowa jest ważna po potwierdzeniu przez teatr).

Sprzedaż biletów w dniu i miejscu prezentacji spektaklu, na 2 godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Cena biletu na spektakle - 20 zł; na pozostałe wydarzenia - wstęp wolny.

Więcej na www.animatuscontest.pl

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

MuzoTok: Zuza Jabłońska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3