Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Żeromskiego zaprasza na „Ludwiga” - opowieść o szalonym królu. Zobaczcie zdjęcia

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Próba spektaklu "Ludwig” w kieleckim teatrze. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Próba spektaklu "Ludwig” w kieleckim teatrze. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Teatr imienia Stefana Żeromskiego zaprasza na „Ludwiga” - opowieść o królu szalonym a może tylko wrażliwym Ludwig II Bawarski, król trwoniący wielkie sumy na budowę baśniowych zamków i oper, jest bohaterem sztuki, której prapremiera odbędzie się w sobotę 25 czerwca.

- Co w postaci XIX-wiecznego monarchy z Bawarii może być ciekawego dla współczesnego widza – pyta reżyser i autor scenariusza „Ludwiga”, Jan Jeliński i od razu odpowiada, że w biografii Ludwiga tematów, które mogą rezonować we współczesnym świecie jest wiele.

- Chociażby jego homoseksualizm, który w XIX wiecznej Bawarii był zakazany. Życie pod ciągłą presją. Jeliński Ludwigiem zafascynował się kilka lat temu po obejrzeniu filmu Viscontiego z 1972 roku z Helmutem Bergerem. Kiedy okazało się, że innych filmów czy spektakli poświęconych temu królowi nie ma postanowił sam go zrobić. Kielecki spektakl nie będzie jednak prostą biografią, reżyser wybrał interesujące go wątki, pewne tematy po podkręcał.

- Owszem jesteśmy na scenie zatopieni w świat XIX wiecznej Bawarii, ale budujemy wyraźny pomost do współczesności – mówi. Interesujący dla niego był zarówno homoseksualizm króla, którego otoczenie przymuszało do ożenku i spłodzenia następcy, jak i pasja budowania zamków, które traktował jak swój azyl.

W spektaklu nie mogło zabraknąć osoby bardzo ważnej dla króla, tytułowanego przyjacielem Ryszarda Wagnera, kompozytora, który bez skrupułów wyciągał od króla pieniądze na kolejne, pełne przepychu realizacje.

- Zastanawiam się jak to możliwe, że tak wrażliwy Ludwig, dopuścił do siebie takiego złego człowieka – mówi o kompozytorze grający rolę Wagnera Jacek Mąka. Wagner był antysemitą, jego broszura „Żydostwo w muzyce” zainspirowała Adolfa Hitlera.

Jeliński nie oszczędza kompozytora, chociaż rodzina Wagnerów nie chwali się tym dziełem. - Wybrałem z niego kilka najbardziej mocnych cytatów – mówi autor scenariusza.

Muzyki Wagnera w spektaklu będzie jednak niewiele. - Ona jest obecna, przeplata się stale, ale jest kompletnie zdekonstruowana, brzmi bardzo współcześnie – mówi autorka muzyki Teonika Rożynek.

Szukając inspiracji zespół twórców wybrał się do Bawarii i odwiedził ostatni, niedokończony zamek Ludwiga Neuschwanstein. Tam nakręcono wideo, które ma pomóc widzom przenieść się w prawdziwe plenery. Także kostiumy inspirowane są bawarskimi strojami, bo co było zaskoczeniem dla projektującego kostiumy Rafała Domagały te stroje niewiele się zmieniły i np. sukienka cesarzowej Sisi to rozbudowana o stelaż współczesna sukienka bawarska.

Tytułowego bohatera gra dwóch aktorów: Daniel Namiotko oraz Wojtek Niemczyk. Na scenie zobaczymy również Joannę Kasperek, Dagnę Dywicką, Ewelinę Pankowską, Bartłomieja Cabaja, Jacka Mąkę oraz Andrzeja Platę.

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Nowym.

Premiera odbędzie się w sobotę, 25 czerwca, o godzinie 19, na tymczasowej scenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Kolejny pokaz w niedzielę.

Zobaczcie zdjęcia z prób do spektaklu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie