Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatralne rekolekcje w Kałkowie z tysiącami widzów

Kazimierz Cuch [email protected]
Scena ukrzyżowania Chrystusa w tegorocznym Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kałkowie.
Scena ukrzyżowania Chrystusa w tegorocznym Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kałkowie. Kazimierz Cuch
W Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie obejrzało je aż 2500 osób! Przez cztery soboty Wielkiego Postu i w jeden czwartek wystawiano wyjątkowe spektakle.
Ostatnim akcentem tegorocznych spektakli Misterium był udział aktorów w Niedzieli Palmowej.
Ostatnim akcentem tegorocznych spektakli Misterium był udział aktorów w Niedzieli Palmowej. Kazimierz Cuch

Ostatnim akcentem tegorocznych spektakli Misterium był udział aktorów w Niedzieli Palmowej.
(fot. Kazimierz Cuch)

Misteria Męki Pańskiej są wystawiane przez aktorów amatorów z Teatru Dramatycznego imienia księdza Czesława Wali, twórcy i reżysera.

Wiernym kontynuatorem tego dzieła, jak i innych dzieł zapoczątkowanych przez księdza infułata Czesława Walę, jest obecny kustosz sanktuarium, ksiądz kanonik Zbigniew Stanios. Dzięki niemu, w tym roku znów wzbogaciła się garderoba (stroje aktorów) i scenografia.

Liczba chętnych widzów była tak duża, że przez trzy soboty aktorzy-amatorzy grali po dwa spektakle, o 15.30 i o 18.00. Nie było chętnych tylko na pierwsze przedstawienie 21 lutego, bo to zbyt odległy termin od świąt.

Do Kałkowa przyjeżdżały grupy pielgrzymów nie tylko z regionu ale też z całej Polski. Ostatnim wydarzeniem, w którym bardzo czynny udział wzięli aktorzy Teatru Dramatycznego imienia księdza infułata Czesława Wali, była Niedziela Palmowa. W strojach teatralnych uczestniczyli w procesji, Jacek Dziułka jako Chrystus jechał na osiołku, trzej aktorzy czytali na ołtarzu Mękę Pańską, według Ewangelii Św. Marka.

- W dziewięciu dwugodzinnych przedstawieniach wzięło udział około 2500 widzów. Przedział wiekowy tych osób był ogromny. Do Kałkowa - Godowa docierały pielgrzymki ze Sląska, Kujaw. Chciały przeżyć Tajemnicę Największej miłości Boga do człowieka - ocenia Misterium Męki Pańskiej siostra Krystyna Olearczyk, zakonnica prowadząca informację sanktuarium.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Spektakle w Kałkowie obejrzało 2500 widzów nawet z najodleglejszych zakątków Polski.
Spektakle w Kałkowie obejrzało 2500 widzów nawet z najodleglejszych zakątków Polski.
Kazimierz Cuch

Spektakle w Kałkowie obejrzało 2500 widzów nawet z najodleglejszych zakątków Polski.

(fot. Kazimierz Cuch)

-Wystawiane Misterium Męki Pańskiej jest swoistym rachunkiem sumienia. Zapraszając do pięknego świętokrzyskiego sanktuarium, w każdym czasie życzymy wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych- mówi ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium w Kałkowie.

Misterium Męki Pańskiej na stałe wpisało się w wielkopostną tradycję Kałkowa, województwa świętokrzyskiego oraz diecezji radomskiej. Zdobywa grono zwolenników prawie w całej Polsce. Są to rekolekcje wielkopostne na teatralnych deskach. Tegoroczna, 42 edycja, posiadała nowych aktorów, nieco zmienioną scenografię, wrócili niektórzy dawni aktorzy i chętnie objęli nowe role, bo te które kiedyś grali objęła po nich młodzież, z powodzeniem.

Po spektaklach widzowie mogli sobie robić zdjęcia z aktorami w teatralnych strojach. Tu znów największe wzięcie miał Jarosław Zapała, bardzo sugestywnie grający rolę Diabła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie