Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego jeszcze nie było! W Sandomierzu można dotknąć... historii

/GOP/
Autorem modelu zamku jest Andrzej Karwat, sandomierski artysta plastyk. Podczas spotkania twórca opowiadał, jak powstał odlew z brązu.
Autorem modelu zamku jest Andrzej Karwat, sandomierski artysta plastyk. Podczas spotkania twórca opowiadał, jak powstał odlew z brązu. Małgorzata Płaza
Odlew z brązu sandomierskiego zamku został uroczyście odsłonięty w czasie obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Sandomierzu.

Jest to pierwsza z pięciu przestrzennych brył najważniejszych zabytków Sandomierza, które zostaną wykonane z myślą o osobach niewidomych, słabo widzących i z niepełnosprawnością ruchową.

Pomysł wykonania odlewów należy do Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś", które opracowało projekt pod nazwą "Dotyk historii". Jego celem jest otwarcie Sandomierza dla osób niewidomych, niepełnosprawnych ruchowo, starszych.

OTWORZYĆ SANDOMIERZ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, w żadnym z sandomierskich obiektów turystycznych nie ma windy i ułatwień architektonicznych, nie ma przewodników wydrukowanych w alfabecie Brajla, map wypukłych czy audioprzewodników. Brakuje również osób, które mogłyby oprowadzać po mieście grupy osób niepełnosprawnych.

- Władze miejskie i powiatowe przyjmują do wiadomości fakt, że Sandomierz jest zamknięty dla osób niepełnosprawnych, ale nic nie robią, aby zmienić ten stan rzeczy - powiedziała Katarzyna Zioło, sekretarz Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś".

Stworzenie w otwartej przestrzeni, w łatwo dostępnym miejscu ekspozycji składającej się z odlewów najważniejszych zabytków miasta umożliwi osobom niepełnosprawnym, również niewidomym, poznanie architektury i historii Sandomierza.

Z brązu odlane zostaną jeszcze bryły Bramy Opatowskiej, ratusza, Domu Długosza i kościoła świętego Jakuba. Bryły zostaną ustawione na tarasie widokowym Zamku Kazimierzowskiego. Obok nich umieszczone zostaną informacje w alfabecie Brajla. Cała ekspozycja zostanie otwarta 31 maja przyszłego roku.

ZE SZCZEGÓŁAMI ARCHITEKTONICZNYMI

Projekty odlewów zabytków wykonuje artysta grafik Andrzej Karwat, uznany twórca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, autor cenionych prac, członek Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś".

Podczas uroczystości Andrzej Karwat mówił, jak powstał odlew zamku. - Starałem się oddać wszystkie szczegóły architektoniczne. Niektóre z nich zostały celowo przerysowane po to, aby model był czytelny - opowiadał Andrzej Karwat. Model został wykonany w skali 1:200.
Odlew odsłonili: Józef Kotarski, prezes Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś", Paweł Różyło, dyrektor Muzeum Okręgowego i Zbigniew Zębala, dyrektor Gazowni Sandomierskiej, która sfinansowała przedsięwzięcie.

"Dotyk historii" to największy do tej pory projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś", od lat wspierające osoby niepełnosprawne, szczególnie ośrodek dla dzieci i młodzieży "Radość Życia".

W czasie spotkania Katarzyna Zioło zaapelowała do przedstawicieli branży turystycznej i szefów sandomierskich instytucji, aby podejmowali działania, dzięki którym ich placówki będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Obchody zakończył występ uczniów z ośrodka "Radość Życia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie