Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna grypa siała grozę w Świętokrzyskiem. Śmiertelność była rekordowa

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
pixabay.com
Podczas trwającego sezonu grypowego zmarły 143 osoby w Polsce. To najwięcej od ponad 5 lat! W regionie świętokrzyskim odnotowano dwa zgony. Co ciekawe - zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę było znacznie mniej niż chociażby rok temu. To świadczy o tym, że wirus jest wyjątkowo groźny.

Liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań w województwie świętokrzyskim w ostatnim czasie znacznie spadła, choć między 1 a 7 kwietnia wciąż utrzymywała się na poziomie 2165 przypadków. Ogólnie od początku roku w regionie wystąpiło 77 tysięcy 355 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Zabójczy wirus
Mimo, że w minionym roku było ich jeszcze więcej, to tegoroczny wirus okazał się zabójczy. W samy regionie w koneckim szpitalu zmarły dwie osoby, a w całym kraju aż 143 osoby. Dla porównania – w analogicznym sezonie w roku ubiegłym nie odnotowano żadnego zgonu.

Choć grypa z zasady nie jest groźną chorobą i większość przypadków przebiega w sposób łagodny, nie wymagający hospitalizacji, to są grupy pacjentów, u których można się spodziewać cięższego przebiegu. - Są to osoby powyżej 65. roku życia, osoby z chorobami przewlekłymi - szczególnie z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz astmą. Ale również większe ryzyko dotyczy osób z chorobą wieńcową, cukrzycą, kobiet w ciąży, osób otyłych oraz dzieci z przewlekłymi chorobami neurologicznymi - wymienia doktor Paweł Pabjan, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc i może to być grypowe zapalenie płuc, kiedy to nie dochodzi do poprawy i stan chorego systematycznie się pogarsza, ale może być również nadkażenie bakteryjne, kiedy po okresie poprawy ponownie dochodzi do wzrostu gorączki i objawów zapalenia płuc - wyjaśnia lekarz.

Bądź czujny
Innymi powikłaniami mogą być angina paciorkowcowa, zaostrzenie chorób przewlekłych. - Rzadko, ale może również dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do sepsy - informuje doktor Pabjan.

Specjalista podkreśla, że nie należy mylić grypy niepowikłanej z chorobami przeziębieniowymi. - W tym drugim przypadku dominującym objawem jest katar. Przy grypie natomiast katar jest bardzo niewielki lub w ogóle nie występuje. Dominuje za to gorączka, znaczne osłabienie, bóle mięśni i głowy, często również kaszel, ból gardła. Zdarza się też objawy ze strony układu pokarmowego i mam tu na myśli niewielką biegunkę czy nudności - zaznacza doktor Paweł Pabjan.

Jak rozpoznać, że grypa zaczyna się rozwijać w coś groźnego? Podczas choroby gorączka zazwyczaj trwa trzy-cztery dni. Po tym czasie powinna ustąpić. - Jeśli jednak objawy będą się nasilały, wystąpią duszności oraz zmiany w klatce piersiowej widoczne podczas prześwietlenia, chory powinien zostać skierowany do szpitala - informuje lekarz.

Nie dopuść do najgorszego
Jeśli chodzi o profilaktykę wciąż sprawdzone są szczepienia. - W tym roku mamy szczepionkę czterowalentną, czyli mówiąc prościej zawierająca dwa składniki grypy typu A oraz dwa składniki typu B. Rzeczywiście jednak poziom wyszczepienia populacji nie jest duży i nie przekracza 4 procent. A grupy o których wspominałem i które są najbardziej narażone na powikłania koniecznie powinny się zaszczepić - przestrzega doktor Pabjan.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie