Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna Noc Sów w Ostoi Dworskiej w Leśnicy w gminie Małogoszcz za nami

Dorota Pietrus
Grzegorz Szymański
W sobotę, 24 marca w Zagrodzie Edukacyjnej Ostoja Dworska Grzegorza Szymańskiego w Leśnicy w gminie Małogoszcz już po raz piąty odbyło się spotkanie pod tytułem „Noc Sów 2018” z Klubem Ekologa działającym przy Domu Kultury w Małogoszczu w ramach ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego poświęconego tym tajemniczym ptakom zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

W ramach tegorocznego spotkania odbył się zwiad przyrodniczy w obrębie tradycyjnego sadu skupiającego stare odmiany drzew owocowych, gdzie swoją ostoje ma Strigiformes, czyli właśnie sowa.

Po krótkim wabieniu, uczestnicy mogli na własne oczy zaobserwować niepowtarzalny widok, gdzie bezszelestnie z drzewa na drzewo przemierzał nocny myśliwy, szybując, pohukują, tak że włos jeżył się na głowie. Niegdyś dostrzegano w nim zwiastun śmierci... współcześnie jest natomiast symbolem wiedzy i mądrości. O kim mowa? Oczywiście o puszczyku zwyczajnym. To sowa z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Jak dotąd najbardziej rozprzestrzeniona na obszarze Polski, ale za to bardzo skryta i tajemnicza.

Po pasjonującym wieczornym spacerze skrajem zadrzewień śródpolnych, otaczających Zagrodę Ostoja Dworska, uczestnicy „Nocy Sów” udali się do Izby regionalnej. W Gościnie u Chłopa Świętokrzyskiego, w spichlerzu, odbył się wykład z barwną opowieścią słowno-multimedialną pod tytułem: „Sowy Polski”, który przeprowadził Paweł Szczepaniak - ornitolog, pasjonat ze Stowarzyszenia Ochrony Sów.

Przybliżył zgromadzonym gatunki sów występujących w Polsce, biologie sów, metody badań i ochrony sów, sowy w legendach i kulturze.

Ponadto młodzi przyrodnicy uczestniczyli w analizowaniu wypluwek. To krótko mówiąc zlepek niestrawionych części pokarmu, jak na przykład kości, sierść, czy pancerzyki owadów, wydalany przez otwór gębowy przez wiele gatunków ptaków, w tym właśnie sowy. Na ich podstawie można określić między innymi skład pokarmu ptaka, a dodatkowo wypluwki sów mogą służyć jako materiał badawczy do jakościowej i ilościowej oceny występowania drobnych gatunków ssaków.

Uczestnicy wydarzenia sprawdzali co znajduje się w wypluwkach, czy też rozpoznawali pod mikroskopem części kostne budowy poszczególnych gryzoni.

Na zakończenie magicznego spotkania z sowami z sąsiedztwa Ostoi Dworskiej odbyło się wspólne ognisko w pięknej scenerii gwieździstego nieba.

Organizatorem tegorocznej Nocy Sów w Ostoi Dworskiej z Klubem Ekologa był Grzegorz Szymański, koordynator eko działań.

- Serdeczne podziękowania dla Małogoskiego Domu Kultury , który wspomógł w organizacji owego spotkania oraz dla licznie przybyłych uczestników a szczególności dla tych najmłodszych za wytrwałość a rodzicom i opiekunom za zaangażowanie logistyczne. Istotnym elementem spotkania Nocy Sów 2018 w Ostoi Dworskiej, było wychowanie społeczne najmłodszych, pozwalające dostrzec różnorodność biologiczną wokół nas w aspekcie edukacyjnym, a także dążenie do upowszechniania wiedzy o sowach, pokazanie zagrożeń dla tej wąsko wyspecjalizowanej grupy ptaków oraz potrzeby ochrony ich w krajobrazie kulturowym - mówi Grzegorz Szymański.

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Gdyby nie odwaga pana Artura, ludzie by zginęli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie