Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny konkurs Świętokrzyscy Burzyciele Barier rozstrzygnięty. Oto nagrodzeni i wyróżnieni. Zobaczcie film i zdjęcia z gali

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek 15 listopada odbyła się finałowa gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” imienia Anny Sowy. Nagrody wręczono w trzech kategoriach „Łatwy dostęp”, „Skuteczna komunikacja” oraz „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. Uroczystość miała miejsce w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury. Trzy główne nagrody w poszczególnych kategoriach: Fundacja „Gramy z Tobą”, Fundacja Dr Clown i Grażyna Alicja Piłat.

Andrzej Michalski, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, przypomniał, że pomysłodawcą konkursu była nieżyjąca już Anna Sowa i warto kontynuować jej projekt. -Marzeniem pani Ani, która sama poruszała się na wózku był zniwelowanie jak największej ilości wszelakich barier – podkreślił. – Do konkursu zgłasza się coraz więcej osób i instytucji, co oznacza, że nasza przestrzeń publiczna się zmienia. Celem tego konkursu jest zmiana postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych, promowanie ludzi, którzy projektują rozwiązania ułatwiające codzienne życie takim osobom i ułatwiają komunikację z ludźmi zdrowymi.

Z kolei senator Krzysztof Słoń, przewodniczący kapituły dodał, że zwycięzców wybrano na posiedzeniu 3 listopada. - Wybór był bardzo trudny, ale przyjemny. To zdarzenie zyskuje coraz większą rangę – powiedział.

Prowadzący spotkanie Władysław Burzawa powiedział, że warto nagradzać osoby i instytucje burzące bariery zarówno architektoniczne jak i mentalne, bo to motywuje innych do zmian.

Oto nagrodzeni i wyróżnieni w poszczególnych kategoriach:

Burzyciele Barier. Kategoria „Łatwy dostęp”

Nagrodę główną otrzymała Fundacja „Gramy z Tobą”. Dyplom odebrał członek zarządu Tomasz Gustaw. Fundacja razem z księdzem Witoldem Janochą stworzyła w Kielcach „Manufakturę Pietraszki”, która zatrudnia kilkanaście osób pracujących w pracowni pszczelarskiej, ogrodniczo zielarskiej, rękodzielniczej i cukierniczej.

Wyróżnienie otrzymał Powiat Opatowski. Dyplom odebrał starosta Tomasz Staniek. W 2020 roku powiat pozyskał fundusze dla trzech szkół, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Niemienicach, na dostosowanie łazienek, na modernizację łazienek w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczego w Dębnie, umożliwiającą samodzielne korzystanie z nich. Również dla Zespołu Szkół w Ożarowie na budowę windy. Przeprowadzono też remont łazienek w budynku starostwa.

Wyróżnienie otrzymała Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dyplom odebrał Dariusz Gębusia. Spółdzielnia przystąpiła do wymiany 35 wind osobowych, wygodnych dla osób z niepełnosprawnościami, przystosowuje też klatki schodowe do potrzeb niepełnosprawnych. Koszt modernizacji to 6 milionów złotych.

Burzyciele Barier. Kategoria „Skuteczna komunikacja”

Nagrodę główną otrzymała Fundacja Dr Clown. Dyplom przyjęła Anna Suchoń, pełnomocnik w regionie świętokrzyskim. Przedstawiciele Fundacji od lat skutecznie i serdecznie komunikują się z małymi pacjentami świętokrzyskich szpitali. Przebrani w kolorowe stroje obdarowują dzieciaki workami prezentów, żeby na chwilę mogły zapomnieć o swoich chorobach. Działają z dewizą „Największa radość to uśmiech na twarzy dziecka”.

Wyróżnienie otrzymała Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dyplomy odebrali Agnieszka Winiarczyk, Paweł Gotowiecki i Paweł Suska. Budynek uczelni wyposażono w 15 znaczników You Way Bacon i trzy znaczniki Your Way Plus. W szkole zamontowano dotykowe plany informacyjne, brajlowskie, tabliczki z powiększonym drukiem, linie naprowadzające, nakładki na poręcze, oznakowanie schodów.

Wyróżnienie otrzymał I Urząd Skarbowy w Kielcach, dyplom odebrał dyrektor Sławomir Podkówka. Sukcesywnie wdraża rozwiązania i udogodnienia dla klientów, słabowidzących, niesłyszących, poruszających się na wózkach i starszych. W budynku są brajlowskie nakładki na poręcze, tabliczki oznaczające punkty docelowe i wiele innych nowoczesnych urządzeń.

Burzyciele Barier. Kategoria Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych

Nagrodę główną otrzymała Grażyna Alicja Piłat, choreografka Zespołu Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech” działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zespół skupia osoby niepełnosprawne intelektualnie i może pochwalić się wieloma sukcesami zarówno w ogólnopolskich jak i międzynarodowych imprezach artystycznych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

Wyróżnienie dla Grzegorza Kurkowskiego, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Jędrzejowie. Jest wielkim propagatorem sportu wśród osób niepełnosprawnych jako dyrektor Regionalny Olimpiady Specjalne Polska- Świętokrzyskie. Działa aktywnie na rzecz popularyzacji różnych dyscyplin sportowych. Ponadto jest pasjonatem narciarstwa i trenerem sekcji narciarskiej Klubu Olimpiad Specjalnych „Strzała”. W tym klubie uprawianych jest około 20 innych dyscyplin sportowych.

Wyróżnienie otrzymała też Alicja Czarnecka, prezes zarządu starachowickiego koła” Niepełnosprawni Plus”. Sama opiekuje nie niepełnosprawnym synem i otacza opieką 140 osób. Zdobyła lokal, zorganizowała rehabilitację, podopieczni wyjeżdżają na warsztaty, wyjazdy nad morze, wypady do kina czy teatru. Dla pani Alicji i innych rodziców walka o zdrowie i komfort życia podopiecznych jest najważniejsza. W imieniu prezeski nagrodę odebrała Marta Ramon.

Na gali Burzyciele Barier

Przed wręczeniem dyplomów zaśpiewał zespół „Grześki” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie piosenkę „Wszyscy w zielone gramy”, a uroczystość zakończył występ członków Środowiskowego Domu Samopomocy ze Skarżyska Kamiennego.

Podczas uroczystości porozmawialiśmy z Tomaszem Gustawem, członkiem zarządu Fundacji „Gramy z Tobą”, która przyczyniła się do powstania Manufaktury Pietraszki. Wyraził wielkie zadowolenie z przyznanego wyróżnienia oraz dodał, że powstanie takiego miejsca to był znakomity pomysł.

- Niepełnosprawne osoby poczuły się dowartościowane, mogą powiedzieć drugim, że wychodzą do pracy, robią coś pożytecznego, otrzymują wynagrodzenie- wymieniał zalety aktywności. Wytwarzane ręcznie przez nas ciasteczka, batoniki cieszą się ogromnym powodzeniem u klientów, można je kupić w sklepach „Społem” , czy „Lewiatanie”.

W czasie gali rozstrzygnięto też konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” zatytułowany „To co kocham”, a przy wybraniu laureatów pomogła Magdalena Leśniak z Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie