Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telefon zaufania w Kielcach nadal będzie działał. Miasto otrzymało dofinansowanie. Osoby w kryzysie mogą dzwonić pod numer 195 25

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 12 lat
195 25 – to numer telefonu zaufania dla osób w kryzysie. Miasto Kielce po raz kolejny otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa świętokrzyskiego na fachową obsługę, wsparcie specjalistów oraz utrzymanie całodobowych dyżurów telefonicznych.

Telefon zaufania w Kielcach nadal może działać

Mieszkańcy Kielce mogą korzystać z „Telefonu zaufania dla osób w kryzysie 195 25”. W poniedziałek, 5 lutego Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego oraz Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie podpisały umowę na funkcjonowanie i finansowanie telefonu.

– Funkcjonowanie „Telefonu zaufania” szczególnie w dobie kryzysów dotykających zarówno świat, jak i nasz kraj, odpowiada na potrzeby osób będących w sytuacji kryzysowej, dla których jest on często jedyną drogą wsparcia psychicznego. Coraz więcej dorosłych i dzieci doświadcza gorszych momentów psychicznych i wychodząc naprzeciw wspieramy tego typu działania. Zapraszamy mieszkańców naszego regionu do korzystania z infolinii o numerze 195 25 – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

Telefon zaufania uratował nie jedno życie

Dzięki funkcjonowaniu anonimowego, bezpłatnego telefonu zaufania o numerze 195 25, w latach ubiegłych udało się zapobiec licznym próbom samobójczym, podjęte zostały interwencje kryzysowe, które dotyczyły rodzin i osób samotnych. Telefon interwencyjny zapewnia możliwość szybkiego dotarcia do specjalistycznego wsparcia.

Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach przypomina, że linia jest bezpłatna, anonimowa, dostępna całodobowo (również w niedzielę i święta). Dyżury przy telefonie pełnią pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Od 2013 roku województwo świętokrzyskie partycypuje w kosztach połączeń telefonicznych, promocji akcji oraz zakupie aparatów telefonicznych. Ze strony miasta Kielce, pracownicy MOPR, zapewniają fachową obsługę, wsparcie specjalistów oraz utrzymanie całodobowych dyżurów telefonicznych.

Na telefon zaufania dzwonią przede wszystkim kobiety

Osoby, które dzwonią, otrzymają pomoc w postaci wsparcia emocjonalnego, zmniejszenia poczucia lęku i przeciwdziałania reakcjom depresyjnym.

- W latach ubiegłych udało się zapobiec licznym próbom samobójczym. Podjęte zostały interwencje kryzysowe, które dotyczyły rodzin i osób samotnych – mówi Magdalena Gościniewicz.

Telefony dotyczą także sytuacji związanych z przemocą domową. Dzwonią osoby w różnym wieku, a zdecydowaną większość stanowią kobiety. Od czasu pandemii ciągle przybywa osób młodych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto