Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teleopieka zwiększy bezpieczeństwo seniorów - zapewniali na konferencji w Kielcach (WIDEO)

Paula Goszczyńska
O zaletach teleopieki mówili między innymi (od lewej członek Zarządu Województwa Agata Binkowska, doradca marszałka do spraw seniorów Jerzy Pyrek i prezydent Starachowic Marek Materek.
O zaletach teleopieki mówili między innymi (od lewej członek Zarządu Województwa Agata Binkowska, doradca marszałka do spraw seniorów Jerzy Pyrek i prezydent Starachowic Marek Materek. Krzysztof Krogulec
O skutecznym sposobie na zapewnienie większego bezpieczeństwa świętokrzyskim seniorom mówiono podczas środowej konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Spotkanie dotyczące „Potrzeb i możliwości rozwoju teleopieki dedykowanej osobom niesamodzielnym, w tym osobom starszym” miało na celu przedstawienie nowego systemu opieki nad potrzebującymi.
- Nasze społeczeństwo się starzeje i jest to znaczący problem. Zarówno rodzinom seniorów, jak i władzom samorządowym zależy, aby te osoby mogły mieszkać we własnych domach jak najdłużej. Wiadomo jednak, że w miarę upływu czasu osoby starsze stają się coraz mniej samodzielne - 70 procent przypadków, kiedy osoby powyżej 65. roku życia się przewracają zdarza się w ich własnych łazienkach. I tu właśnie z pomocą przychodzi teleopieka. Specjalny smartfon czy opaska z przyciskiem alarmującym wysyła sygnał do bazy z wszystkimi informacjami o poszkodowanej osobie. Dzięki temu możliwe jest szybkie udzielenie odpowiedniej formy pomocy - informował Jerzy Pyrek, doradca marszałka do spraw seniorów.

Teoria już w przyszłym tygodniu zacznie być sprawdzana w praktyce - w Starachowicach. - System pilotażowy zostanie skierowany do 10 seniorów zrekrutowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wybrane osoby, oprócz opiekunek, otrzymają specjalne smartfony z guzikiem alarmującym. Dzięki tej próbie dowiemy się, jak ten system się sprawdzi - podkreślił Marek Materek, prezydent Starachowic.

Jerzy Pyrek zaznaczył, że jedynym wyraźnym minusem teleopieki jest jej koszt. - Pojawiły się jednak środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego dedykowane wsparciu i rozwojowi usług społecznych i zdrowotnych. Niebagatelne, bo w kwocie prawie 40 milionów złotych. Kładziemy więc nacisk, by w naszym województwie ten system zaczął funkcjonować i samorządy aplikowały do ogłoszonych konkursów - dodał.

Teleopieka miałaby przynieść poczucie komfortu i bezpieczeństwa osobom, które mimo gorszego stanu zdrowia, zmuszone są radzić sobie same. - To instrument, dzięki któremu pozbędziemy się zmartwień dotyczących tego, co robią nasi rodzice lub dziadkowie pod naszą nieobecność - zapewniała Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie