Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapia afazji z kieleckiego Centrum Neomed

/KAK/
Zaburzenia zdolności porozumiewania się to przypadki afazji.
Zaburzenia zdolności porozumiewania się to przypadki afazji. archiwum
Trudno wyobrazić sobie jak czuje się człowiek, który nagle traci zdolność porozumiewania się mową. Dlatego przypadki afazji, bo tak nazywa się to schorzenie, wymagają pomocy ze strony doświadczonego logopedy. O objawach i terapii mówi specjalista logopedii mgr Maria Górecka-Lasota z kieleckiego Centrum Neomed.

Czym jest afazja?

- Afazja to, najprościej mówiąc, częściowa lub całkowita utrata zdolności porozumiewania się przy pomocy mowy, u osoby, która dotychczas bez kłopotów komunikowała się z otoczeniem przy pomocy mowy. Upośledzone może być nadawanie mowy, a także jej odbiór - objaśnia logopeda Maria Górecka-Lasota z Centrum Laryngologicznego Neomed w Kielcach przy ul. Św. Leonarda 1 ( telefon: 41 249 55 11) - Afazja może powstawać w wyniku różnorakich uszkodzeń mózgu, takich jak: udar mózgu, czyli przerwanie dopływu krwi do mózgu, wylew krwi do mózgu, zatory tętnic mózgu spowodowane zakrzepem czy zniszczenie tkanki mózgowej poprzez urazy czaszki, np. w wyniku wypadków komunikacyjnych. Powodem urazu mogą być też guzy mózgu, nowotwory.

Objawy schorzenia

Po wystąpieniu uszkodzenia mózgu i w ciągu pierwszych dni może wystąpić utrata świadomości, bóle głowy, nudności, niedowłady lub porażenia jednej połowy ciała, utrata mowy i jej rozumienia, co wymaga intensywnej terapii neurologicznej. Stopień nasilenia tych objawów, a także ich cofanie się zależy od wielu czynników, między innymi od lokalizacji uszkodzenia, jego rozległości, wieku chorego.

Potrzebny logopeda

- Bardzo ważne jest, by możliwie jak najwcześniej przy łóżku pacjenta był także terapeuta mowy - mówi logopeda. - Terapia logopedyczna ma na celu niwelowanie zaburzeń procesów
myślowych, zaburzeń pamięci, uczuć, orientacji we własnym ciele, w sytuacji, w mowie, w piśmie. Taką kompleksową terapię proponujemy w kieleckim Centrum Neomed. Trzeba jednak przygotować się na to, że trwa ona zazwyczaj długo - tygodnie, miesiące, a nawet lata. Logopeda jest więc pomocny także pacjentowi, który opuścił już szpital, gdyż zaburzone funkcje mózgu powracają zwykle bardzo powoli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie