Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tlenek węgla groźny także latem. Strażacy przypominają o zagrożeniach

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Wydaje się, że groźny tlenek węgla, bardziej znany jako czad podstępnie atakuje tylko zimą. Niestety, nic bardziej mylnego bo ten niebezpieczny dla życia i zdrowia gaz atakuje także w gorące, letnie dni.

- Tylko we wtorek, 19 lipca świętokrzyscy strażacy trzy razy interweniowali w związku z podejrzeniem występowania tlenku węgla w mieszkaniach. Jedna osoba wymagała hospitalizacji – informował starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Jak przekazywał, wysokie temperatury za oknem sprawiają, że cyrkulacja powietrza w mieszkaniach zostaje zaburzona i to prowadzi do gromadzenia się tlenku węgla w łazienkach i w innych częściach mieszkań. - Ważne jest częste wietrzenie mieszkań oraz zamontowanie czujników tlenku węgla, które w porę nas ostrzegą przed zagrożeniem – dodawał Marcin Bajur.

Tak było podczas wtorkowej interwencji w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie w jednym z mieszkań bloku zadziałał czujnik tlenku węgla. Strażacy, zgodnie z procedurami sprawdzili mieszkania w całej klatce i okazało się, że w sąsiednim lokalu stężenie tlenku węgla było bardzo wysokie. Tam nie było czujnika. - W Kielcach we wtorek interweniowaliśmy dwa razy w związku z podejrzeniem występowania tlenku węgla. Jeden z przypadków dotyczył mieszkania, z którego do szpitala trafiła młoda osoba. W szpitalu stwierdzono podtrucie tlenkiem węgla, dziadek poszkodowanej osoby poprosił straż pożarną o interwencję, nasze przyrządy potwierdziły podwyższone stężenie tlenku węgla w mieszkaniu – opowiadał starszy kapitan Bajur.

Od początku tego roku świętokrzyscy strażacy potwierdzili 64 przypadku występowania tlenku węgla w mieszkaniach i domach, jedna osoba straciła życie. Co ważne, występowanie tlenku węgla kojarzy się zwykle z sezonem grzewczym, ale to właśnie czerwiec i lipiec są tymi miesiącami, w których interwencji jest najwięcej.

- Przypomnijmy, że tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, powstaje na skutek niedostatecznej ilości tlenu dostarczanego do reakcji spalania, dzieje się tak na przykład w gazowych podgrzewaczach wody z otwartą komora spalania – zaznaczał Marcin Bajur.

Czujniki tlenku węgla rozprowadzają niektóre kieleckie spółdzielnie mieszkaniowe, kielczanie mogą je także odbierać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Tu jednak zainteresowani, proszeni są o wcześniejszy kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w celu sprawdzenia bieżącej dostępności urządzeń pod nr tel. 41 362-68-88 wew. 245 lub 246.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie