Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumne Święto Chleba w Tokarni. Częstowali chlebem i napitkiem

Paula Goszczyńska
Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi wraz z pracownikami Muzeum Wsi Kieleckiej odegrali widowisko na podstawie XIX- wiecznej sztuki pod tytułem „Okrężne” autorstwa Józefa Korzeniowskiego.
Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi wraz z pracownikami Muzeum Wsi Kieleckiej odegrali widowisko na podstawie XIX- wiecznej sztuki pod tytułem „Okrężne” autorstwa Józefa Korzeniowskiego. Aleksander Piekarski
Święto Chleba, które odbyło się w niedzielę, 10 września, w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni zgromadziło prawdziwe tłumy. Mimo, że ten popularny zbożowy wypiek spożywamy niemal codziennie, to okazuje się, że wciąż nie mamy go dosyć.

Obrzędy rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w samo południe przed kościołem z Rogowa. Zaraz po niej Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi poprowadził uczestników przed dwór z Suchedniowa. To właśnie tam miał miejsce Obrzęd „Okrężne” - odmiana dożynek, podczas której dziękowano za tegoroczne plony.

Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi wraz z pracownikami Muzeum Wsi Kieleckiej odegrali widowisko na podstawie XIX- wiecznej sztuki autorstwa Józefa Korzeniowskiego. - Święto Chleba dla Muzeum Wsi Kieleckiej jest najpiękniejszym świętem w ciągu roku. Między innymi dlatego, że możemy pochwalić się odwiedzającym nas turystom przepiękną świętokrzyską obrzędowością oraz smakowitymi, tradycyjnymi produktami z naszego regionu - mówiła Beata Ryń, rzecznik muzeum.

OGLĄDAJ: Strefa Agro. Zmowa cenowa na rynku? Prawdziwe przyczyny działań w kole gospodyń

Następnie uroczystość przeniosła się nad Czarną Nidę, gdzie marszałek Adam Jarubas przekazał młyn pływający „Bździela” Urzędowi Miasta i Gminy Pińczów, który reprezentował burmistrz Włodzimierz Badurak. Od teraz przez rok młyn będzie promował Muzeum Wsi Kieleckiej na Zalewie Pińczowskim.- To wielka promocja dla regionu, ale i wielka odpowiedzialność dla Pińczowa. Zapewniam, że młyn jest w dobrych rękach - podkreślał burmistrz Badurak.

W uroczystości wzięli również udział Jacek Kowalczyk - dyrektor departamentu promocji, turystyki i sportu Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Grzegorz Gałuszka - dyrektor Uzdrowiskowego Szpitala „Krystyna” w Busku-Zdroju.

Na głodnych czekały świeże i tradycyjne wypieki z piekarni Dobrowolscy, a Klub Wodny KON-TIKI z Pińczowa zademonstrował ciekawskim, w jaki sposób przebiega mielenie w młynie. Uruchomiony został również zabytkowy wiatrak z Dębna a pokazowi przemiału zboża towarzyszyła mała dawka historii.

W zagrodzie z Kaliny Małej częstowano chlebem, a w zagrodzie z Daleszyc prawdziwym przysmakiem z dawnych lat - podpłomykami z domowym masłem.

Przygotowano nie lada gratkę dla najmłodszych. Dzieciaki z chęcią brały udział w warsztatach wykonywania lalek ze słomy.

Gwiazdą imprezy był zespół disco-polo Doxxx. Muzycy rozruszali publiczność i zachęcili do wspólnej zabawy. Później zagrali Zespół Pieśni Tańca Małogoszcz, Kopcowianki, Dąbrowianki, Macierzanka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Kukułeczka. Koncerty zakończył zespół Jędrusie – znany z telewizyjnego talent-show „Must Be The Music. Tylko Muzyka”.

Chętni mogli zrobić zakupy na kiermaszu pieczywa i wyrobów cukierniczych przygotowany przez świętokrzyskich mistrzów. Zwolenników swojskich przysmaków nie brakowało.

KLIKNIJ i zgłoś kandydatów do konkursów. Na każdego uczestnika wejściówki na branżowe targi w Kielcach:

Rolnik Roku 2017

Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017

Agro - Wypoczynek 2017

Agro - Biznes 2017

Firma Przyjazna Rolnikowi 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie