Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na pińczowskich gminnych dożynkach. Czekało na nich dużo atrakcji [ZDJĘCIA]

PP
W niedzielę, 19 sierpnia odbyły się Gminne Dożynki w Pińczowie. Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy widzów na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pińczowie

Dożynki rozpoczęła msza święta w Kościele pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie, którą odprawił ksiądz dziekan Jan Staworzyński w intencji rolników. Podczas mszy poświęcone zostały wszystkie przygotowane wieńce dożynkowe.

Po nabożeństwie utworzono barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyły delegacje wieńcowe ubrane w swoje kolorowe, tradycyjne stroje, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, włodarze miasta oraz goście. Z Kapelą Maćka Sobonia na czele wszyscy udali się ulicami miasta na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Gdy już wieńce ustawiono na scenie amfiteatru, a wszyscy zajęli swoje miejsca odśpiewana została Rota. Następnie zgromadzoną widownię powitał burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak. Przedstawił również starostów tegorocznych dożynek, którymi byli Dorota Kwiecień z Woli Zagojskiej Dolnej i Dariusz Bernaśkiewicz z Bugaja. Gospodarze wspólnie podzielili chleb dożynkowy i rozdali publiczności.

Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego „ośpiewania” przez panie z kół gospodyń przygotowanych przez siebie wieńców. Każde z kół na scenie amfiteatru zaprezentowało swoje umiejętności wokalne, wykonując specjalnie ułożone przyśpiewki. Widownia gromkimi brawami nagrodziła wszystkich, podziwiając różnorodny repertuar i wykonanie.
Rozstrzygnięty został także konkurs na najpiękniejszy wieniec tegorocznych dożynek. Komisja w składzie Andrzej Kozera, Alicja Mazurek, Joanna Strączek oraz sekretarz gminy Marcin Kozłowski miała niełatwe zadanie, gdyż wszystkie wieńce wykonane były z pomysłem i niezwykłą starannością.

Po długich obradach komisja wybrała wieniec z Młodzaw Małych i Dużych, który będzie reprezentował gminę podczas Dożynek Powiatowych w Złotej. Komisja podjęła decyzję, że ex aequo drugie miejsce zajmują wszystkie pozostałe wieńce: Brzeście, Bogucice Pierwsze i Drugie, Kopernia, Kowala, Kozubów, Podłęże, Skowronno Dolne, Stara Zagość, Szarbków-Chrabków ponieważ wszystkie zasługują na nagrodę.

Następnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawanych przez Ministra Rolnictwa. Otrzymali je: z Brześcia – Napora Tadeusza, Ciba Zbigniew; z Młodzaw Dużych – Małgorzata Koziara, Modrzewiecki Tomasz, Stolarski Wiesław; z Kowali – Wiśniewski Janusz, Woźniak Zbigniew; z Bugaja – Orszulak Dariusz; z Młodzaw Małych – Szymczyk Marek; z Bogucic Pierwszych – Wójcicki Aleksander; z Podłęża – Pasek Marcin; ze Starej Zagości – Soja Barbara; z Winiar – Przęzak Krystyna i Marian, Szymacha Edyta i Krzysztof; z Koperni – Grabowski Leszek, Badurak Stanisław; z Zagorzyc – Boksa Teresa; z Byczowa – Zachariasz Ewelina, Wójcik; ze Skowronna Dolnego – Zapart Katarzyna; z Krzyżanowic Dolnych – Poros Adam, Smogór Tadeusz; z Krzyżanowic Średnich – Poros Andrzej; z Gacek – Musiał Łukasz.

Kolejnym wyróżnieniem uhonorowana została także Agnieszka Kobryń-Pietrasiewicz wraz z mężem Jackiem Pietrasiewiczem. Zdobyli oni I miejsce w kategorii serów świeżych na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Nieskończonych Form Mleka i Polskiego Wina w Sandomierzu. Z tej okazji Burmistrz Włodzimierz Badurak wręczył na ręce pani Agnieszki pamiątkowy grawerton.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na prezentacje artystyczne kapel ludowych oraz koncerty zaproszonych zespołów. Na scenie wystąpili kolejno: Skałczanki, Kapela Ponidzie Maćka Sobonia, Kapela Swoje Chłopy, zespół Lesioki, zespół Refleks, a zabawę taneczną poprowadził zespół Pakt.

Podczas imprezy swoje stoiska prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Koperni, Młodzaw, Bogucic i Skowronna. Każdy mógł spróbować swojskich potraw przygotowywanych według tradycyjnych przepisów, prezentowano także tegoroczne płody rolne.
Swój namiot przygotował również Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Pińczowie. Uczestnicy dożynek chętnie zgłaszali się na pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

Dla najmłodszych dostępne było darmowe wesołe miasteczko, a dla wszystkich stoiska gastronomiczne.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak i Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie