Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na Święcie Młodego Wina w Sandomierzu. Barwny korowód przeszedł ulicami miasta. Zobacz zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Zgodnie z tradycją, po części oficjalnej, z dziedzińca zamkowego wyruszył Winny Korowód. Barwny korowód, oprawiony muzyką Sandomierskiej Orkiestry Dętej i wsparciem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, przeprowadził gości przez Bramę Opatowską, uliczkami Starówki aż pod Ratusz Miejski.
Zgodnie z tradycją, po części oficjalnej, z dziedzińca zamkowego wyruszył Winny Korowód. Barwny korowód, oprawiony muzyką Sandomierskiej Orkiestry Dętej i wsparciem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, przeprowadził gości przez Bramę Opatowską, uliczkami Starówki aż pod Ratusz Miejski. Klaudia Tajs
Prezentacja właścicieli 11 winnic w Zamku Królewskim w sobotę, 19 listopada rozpoczęła tegoroczną, IX edycję Święta Młodego Wina w Sandomierzu. Trzydniowa impreza, jest zwieńczeniem sezonu letniego, kiedy to okoliczne winnic prezentują wysokiej jakości młode wino z tegorocznych zbiorów. Ponad 500 sprzedanych paszportów enoturysty.

Już po raz IX, w trzeci weekend listopada lokalni winiarze, należący do Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, otworzyli swoje piwnice i wyszli do gości z prezentacją swojej pracy, na średniowieczne ulice Starego Miasta.

Święto Młodego Wina w Sandomierzu, to czas, kiedy miejskie uliczki Starego Miasta zamieniają się w winiarskie szlaki enoturystyczne, wiodące gości do klimatycznych lokali, gdzie winiarze z okolicznych winnic, mogą po raz pierwszy w tym roku, pochwalić się swoją pracą i zaprezentować młode wino.

Tegoroczna edycja Święta Młodego Wina 2021, jest tym bardziej szczególna, że odbyła się pod znakiem powrotu do tradycyjnych obchodów tej uroczystości. Po zeszłorocznej, pandemicznej edycji online, transmitowanej z Baszty Zamku w Sandomierzu, znów miasteczko wypełniło się enoturystycznymi atrakcjami.

Sobotnia, uroczystość rozpoczęła się oficjalnym otwarciem, w Zamku Królewskim w Sandomierzu, o godzinie 11. Ta rozpoczynająca, powitalna część Święta Młodego Wina 2021, została poprowadzona przez Wojciecha Giebutę – wysoko cenionego dziennikarza winiarskiego i znawcę wina. Uczestników wydarzenia i włascicieli winnic powitał Mateusz Maciura prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec i starosta Marcin Piwnik.
Spotkanie w zamku było także okazja, aby powiedzieć o tym, jaki był miniony rok w sandomierskich winnicach. Magdalena Kapłan, właścicielka winnicy Nobilis w Faliszowicach i wiceprezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy przyznała, że tegoroczne młode wino jest wyjątkowe, jak każdego roku. - Rok nie był wyjątkowy, jak w latach ubiegłych, ponieważ był rokiem późnym - przyznała Magdalena Kapłan. - Późno zrobiliśmy nastawy wina i to ma wpływ na jakość. Jakość będzie dobra bo czekaliśmy bardzo długo. To pierwsza, druga, trzecia dekada października, ale to wino jest późniejsze. Nie tak dojrzałe jak w latach ubiegłych.
Zgodnie z tradycją, po części oficjalnej, z dziedzińca zamkowego wyruszył Winny Korowód. Barwny korowód, oprawiony muzyką Sandomierskiej Orkiestry Dętej i wsparciem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, przeprowadził gości przez Bramę Opatowską, uliczkami Starówki aż pod Ratusz Miejski.

Korowód poprowadził prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, Mateusz Paciura, na którego ręce, przed Ratuszem został złożony przez burmistrza i starostę Sandomierza, Klucz do bram miasta. Tradycja owa, ma szczególne znaczenie, świadczące o przychylności i docenieniu winiarstwa na terenie Ziemi Sandomierskiej, nie tylko przez władze miejskie, ale też i samych Sandomierzan.

Od tej chwili część oficjalna została zakończona i rozpoczęło się prawdziwe świętowanie.
W tym roku w Święcie Młodego Wina bierze udział 11 winnic. Gospodarzami oraz głównymi organizatorami są winnice leżące na Sandomierskim Szlaku Winiarskim i należące do Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, których obecnie jest 9. Dodatkowo, na zaproszenie gospodarzy, prezentują się dwie zaprzyjaźnione winnice z Podkarpacia.

Każdy z uczestników Święta Młodego Wina, w sobotę 20 listopada, który stał się posiadaczem Paszportu Enoturysty może degustować młode wino w restauracjach, w obrębie całego Starego Miasta.

Ciekawym elementem jak i wyzwaniem dla gości w ramach zabawy, jest zbieranie pieczątek każdej z 11 winnic, które są podbijane przez gospodarzy w trakcie degustacji. W paszporcie znajdują się także ważne informacje organizacyjne, opisy restauracji, w których będą stacjonowali winiarze, specjalnie przygotowane menu, mapa Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego, a także historia winnic oraz specyfika każdej z nich. Każdy posiadacz Paszportu otrzyma pamiątkowy kieliszek oraz drobne gadżety Święta Młodego Wina.

Z myślą o tych, którzy nie zdążyli z kupnem paszportu enoturysty, a chcą skorzystać z możliwości poznania winnic sandomierskich, jak i degustacji jakościowych, młodych win Stowarzyszenie umieściło namiot na płycie Rynku w Sandomierzu, gdzie możliwa jest degustacja win, po wykupieniu karnetu. W namiocie można znaleźć także producentów rękodzieła i lokalnej żywności. Prowadzona jest także zbiórka dla małej Zosi Słapek.

Ponadto właściciele paszportów mogą bezpłatnie od godziny 12 do 16 zwiedzać Bramę Opatowską i Podziemną Trasę Turystyczną.

Dodatkową opcją programu są warsztaty winiarskie, prowadzone przez specjalistów w świecie wina – Wojciecha Giebutę oraz Macieja Nowickiego. Warsztaty odbywają się w Hotelu Basztowy dla osób, które wcześniej zrobiły odpowiednią rezerwację.
Gospodarze przygotowali dla gości oprawę muzyczną. To koncert zespołu Słodki Całus Od Buby, który rozpocznie się o godzinie 16 w podcieniach Kamienicy Oleśnickich.

Wieczorem o godzinie 19 na płycie Rynku zaprezentuje się Teatr Ognia z widowiskowym pokazem tańca i żonglerki.
Niedziela 21 listopada, jest Dniem Otwartych Piwnic. Winiarze zapraszają na wycieczkę Sandomierskim Szlakiem Winiarskim, w odwiedziny do swoich gospodarstw. W ten dzień, każdy, kto łaknie ciekawostek związanych z winiarstwem, chce dowiedzieć się na czym polega produkcja wina, zwiedzić prawdziwą winiarnię, zobaczyć niezwykłe, lessowe wzgórza na których są położone winnice i poznać życie winiarza, może wyruszyć w taką podróż.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie