Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na wprowadzeniu relikwii świętej Rity w Kazimierzy Wielkiej

Dorota Kułaga
Relikwie świętej Rity uroczyście zostały wprowadzone do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.
Relikwie świętej Rity uroczyście zostały wprowadzone do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Zdzisław Pilarski/Archiwum parafii
Tłumy wiernych uczestniczyły we wprowadzeniu relikwii świętej Rity do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Uroczystościom przewodniczył ksiądz doktor Adam Perz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

ZOBACZ TAKŻE:
Francuzka wyłudziła równowartość ponad 200 tys. zł oszukując na "czarne euro"

(Dostawca: x-news)

W pozyskaniu relikwii zaangażowany był ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. Napisał stosowne pismo do Domu Generalnego Augustianów w Rzymie. W poniedziałek, 22 maja, relikwie uroczyście zostały wprowadzone kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Ksiądz Adam Perz przekazał je księdzu proboszczowi Januszowi Mularzowi, który oddał im cześć przez ucałowanie i podał do ucałowania wszystkim obecnym kapłanom.

Ksiądz Adam Perz w homilii przedstawił życie włoskiej zakonnicy z Cascii (z tej włoskiej miejscowości do Kazimierzy Wielkiej w linii prostej jest 1016 kilometrów). Nie było ono łatwe. - Życie nie rozpieszczało świętej Rity. Poślubiła człowieka, który żył z dala od Ewangelii (…). Z tego małżeństwa zrodziło się dwóch synów, którzy odziedziczyli po ojcu charakter. W niedługim czasie wszyscy umarli, a Rita postanowiła wstąpić do klasztoru - mówił ksiądz Adam Perz.

Później świętej Rita otrzymała stygmat ciernia na czole, doznawała przy tym wiele bólu. - Skąd ta niepozorna kobieta, miała bowiem tylko 156 centymetrów wzrostu, posiadała tę moc? Skąd tyle sił, aby wydać błogosławione owoce świętości? - zastanawiał się kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach. - Z Boga. Ona trwała w Chrystusie - stwierdził z przekonaniem.

Po komunii świętej poświęcono róże i odśpiewano uroczyście Litanię ku czci świętej Rity. Po błogosławieństwie wszyscy zebrani w kościele oddali cześć jej relikwiom. A wiernych przybyłych na tę uroczystość było bardzo dużo, nie tylko z diecezji kieleckiej. Byli pielgrzymi z Kościelca, Pińczowa, Kostomłotów, Warszawy, Skorczowa, Cudzynowic, Solca-Zdroju, Bejsc, Opatowa, Książnic Wielkich, Działoszyc, Proszowic, Klimontowa, Kazimierzy Małej, Krakowa, z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, liczna grupa ze Skalbmierza i z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej. Na pielgrzymów po zakończeniu uroczystości czekał posiłek - były kiełbaski z grilla, był też słodki poczęstunek.

Rita to obecnie jedna z najpopularniejszych świętych w Europie. Ludzie modlą się do niej w sprawach trudnych, często wręcz beznadziejnych. Nabożeństwa do niej odbywają się w wielu parafiach. W diecezji kieleckiej właśnie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej oraz w parafii pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy w Kielcach.

- Modlitwy ku czci świętej Rity w Kazimierzy Wielkiej są od ubiegłego roku. Skąd taki pomysł? Z grupą parafian byliśmy w Cascii, gdzie ta święta jest pochowana. Kupiliśmy figurkę świętej, rok temu w maju było jej poświęcenie. Zaczęły się też nabożeństwa. 22 dnia każdego miesiąca odprawiana jest w naszym kościele msza święta za wszystkich czcicieli świętej Rity, o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa oraz za cierpiących na choroby nowotworowe. Z miesiąca na miesiąc pielgrzymów jest coraz więcej - mówi ksiądz Michał Haśnik z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

W parafii pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy w Kielcach w poniedziałek, 22 maja, obyły się uroczystości odpustowe ku czci świętej Rity. W kościele tym od ubiegłego roku są relikwie świętej Rity. - Nabożeństwa ku czci świętej Rity są u nas w każdy poniedziałek o godzinie 17.30 - nowenna do świę-tej i ucałowanie relikwii. A dodatkowo w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca jest też poświęcenie róż. Wiernych jest coraz więcej - powiedział ksiądz Andrzej Waligórski z parafii pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie