Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już drugie czerwone serce na plastikowe nakrętki w gminie Skalbmierz. Stanęło przy świetlico-remizie w Topoli (ZDJĘCIA)

oprac. Krzysztof Wieczorek
Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Firma Jul-Met z Pełczysk wykonała, a następnie nieodpłatnie przekazała na rzecz gminy Skalbmierz metalową konstrukcję pojemnika w kształcie serca na plastikowe nakrętki.

„Serce” stanęło przy świetlico-remizie w Topoli. To drugi tego typu pojemnik zainstalowany na terenie gminy Skalbmierz. Pierwszy znajduje się w centrum skalbmierskiego Rynku. - Liczymy, że „serce” w Topoli również będzie zapełniać się w ekspresowym tempie. Dziękujemy Państwu Małgorzacie i Sebastianowi Gnacikom za wykonanie projektu i konstrukcji oraz nieodpłatne przekazanie pojemnika. Dziękujemy również Kołu Gospodyń Wiejskich w Topoli za włączenie się w tę szlachetną akcję. Zebrane plastikowe nakrętki będą oczywiście przekazywane na cel dobroczynny – czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

Przypominamy, że do pojemnika można wrzucać nie tylko nakrętki z butelek po wodzie mineralnej czy napojach ale również z opakowań po mleku, oleju, plastikowe wieczka ze słoików lub zatyczki z opakowań po chemii gospodarczej, nakrętki z kremów, opakowania z tuszu do rzęs (bez elementu ze szczoteczką), zabawki plastikowe, twarde pokrywki z serków, małogabarytowe opakowania z napisem PET.

Nie wszyscy mają świadomość, że niezgnieciona i zakręcona butelka plastikowa zajmuje o wiele więcej miejsca w żółtym worku na odpady niż butelka czy opakowanie pozbawione nakrętki i zgniecione. Zwiększa to koszty wywozu śmieci i przyczynia się do generowania dodatkowego śladu węglowego w atmosferze.

Nakrętki wykonane są z drogiego surowca. Po przerobieniu na granulat wytwarza się z nich wiele rzeczy na przykład: wiadra, łopaty do śniegu, rury PCV, skrzynki na narzędzia czy obudowy komputerów. Gromadząc więc nakrętki w pojemnikach w kształcie serca dajemy im „drugie życie”.

Ale nie tylko o postawę pro-ekologiczną tutaj chodzi. Głównym celem zbiórki nakrętek jest pomoc charytatywna. Odbywa się to w ten sposób, że firmy przerabiające nakrętki na granulat skupują je od osób, które pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczają na wydatki związane z rehabilitacją, leczeniem bądź poprawą jakości życia osób niepełnosprawnych.
- Zachęcamy więc wszystkich mieszkańców, by wrzucali nakrętki do naszych pojemników w kształcie serca. Są to małe gesty, a pomnożone dają wymierne rezultaty – czytamy na samorządowym profilu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie