Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ma być grzybny rok. Kiedy będzie wysyp? Ekspert podpowiada, gdzie szukać grzybów

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Zdaniem Piotra Fitasa, nadleśniczego Nadleśnictwa Suchedniów i doświadczonego grzybiarza, wkrótce będzie wysyp prawdziwków. Gdzie szukać borowików i innych gatunków i co zrobić, żeby nie zgubić się w lesie - fachowiec radzi.

Od pewnego czasu ludzie zbierają już grzyby. Sezon ruszył?

To nic nadzwyczajnego, przy normalnej pogodzie borowiki ceglastopore owocują już pod koniec kwietnia. W maju, czerwcu pojawia się pierwszy wysyp borowików. Sam je zbierałem miesiąc temu. Oczywiście wszystkie były robaczywe.

Dlaczego?

To ma związek z rozwojem błonkówek, które gdy temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni Celsjusza, przystępują do rozmnażania i składają jaja w grzybach. To ich larwy się nimi żywią.

Borowików ceglastoporych jest teraz dużo. Warto je zbierać?

Nie jestem ich fanem, według mnie są za twarde i mocno barwią inne grzyby podczas gotowania. Ale są osoby, które uznają je za smaczne. Na pewno są ładne. Do niedawna były objęte częściową ochroną, teraz już nie. Są typowe dla drzewostanów jodłowych i tam należy ich szukać.

Coraz więcej zbiera się też kurek. Gdzie się po nie wybrać?

Rosną w lasach sosnowych, na uboższych siedliskach. Można je spotkać w Puszczy Świętokrzyskiej, ale zdecydowanie więcej jest ich w okolicach Rakowa, Daleszyc czy Stąporkowa. Pieprzniki jadalne zwykle owocują masowo. Kurkę można pomylić z lisówką pomarańczową. Ta pierwsza ma intensywniejszą barwę, masywniejszy trzonek, jest bardziej „mięsista”. W razie wątpliwości polecam sięgnąć do atlasu.

Znawcy zapowiadają, że wkrótce nastąpi wysyp grzybów.

Ten rok powinien być grzybny. Była długa, śnieżna zima, śnieg powoli topniał, to korzystne dla grzybni. Wysyp moim zdaniem powinien nastąpić na przełomie sierpnia i września, ewentualnie w połowie września. Ten rok pod względem przyrodniczym jest w miarę normalny i przewidywalny. Temperatury są sprzyjające, mieliśmy ostatnio intensywne opady, w lesie stoi woda. Grzyby lubią wilgoć, ale nie przesadną. Sądzę, że wysyp nastąpi, kiedy trochę obeschnie.

Prawdziwków?

Na każdy gatunek przychodzi czas. W naszym nadleśnictwie najpierw pokażą się kurki, kozaki, także borowiki, których jest w lasach coraz więcej. Podgrzybki będą we wrześniu. Typowo jesienne grzyby to opieńki i rydze, które można zbierać jeszcze w listopadzie. Gąska – zieleniatka, także pojawia się, gdy zrobi się zimno. Te trzy gatunki będą oznaką końca sezonu grzybiarskiego.

Gdzie szukać konkretnych gatunków grzybów?

Kurka, zieleniatka, podgrzybek rosną w sosnowych lasach. Kozaki – najczęściej w pobliżu brzóz i grabów. Borowiki – w buczynach i jedlinach, także pod dębami. Maślaki – w zadrzewieniach sosnowych i modrzewiowych. Na rydze najlepsze są podmokłe tereny, olsy, świerczyny. Warto ich szukać w trawach.

Każdego roku wielu grzybiarzy gubi się w lesie. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim zabrać ze sobą naładowany telefon. Jeśli się zgubimy, a to się może zdarzyć każdemu, trzeba znaleźć słupek oddziałowy i podać jego numer dzwoniąc na 112. W krótkim czasie zjawimy się z pomocą. Bardzo pomocna jest aplikacja Lasów Państwowych MBDL, zachęcam do jej pobierania. Jest bezpłatna i świetnie się sprawdza. Można choćby zaznaczyć punkt, gdzie się zostawiło auto, MBDL poprowadzi w to miejsce. To przydatne urządzenie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie