Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To musisz wiedzieć o żywej choince w domu! Jaką wybrać, jak utrzymać w świeżości i co zrobić z nią po Świętach? Zobacz film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czas pomyśleć o choinkach, które przyozdobią nasze domy i mieszkania. Ale która będzie odpowiednia? Jodła, świerk, a może sosna? Co zrobić, by drzewko jak najdłużej zachowało świeżość i nie opadły z niego igły? Które z drzewek są aromatyczne, a które charakteryzują się wytrzymałością na suche powietrze? Jakie drzewka iglaste są najmodniejsze? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik Lasów Państwowych Nadleśnictwa Daleszyce, Paweł Kosin. Zobacz rozmowę i film.

Jak wybrać odpowiednią choinkę na Boże Narodzenie? Jak o nią dbać i co zrobić by nie traciła igieł?

Kto zna się lepiej na choinkach od leśnika? Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce wyjaśnia, czym charakteryzują się poszczególne iglaste drzewka, które chcemy mieć w domach na Święta. Poinstruował też jak zadbać o choinkę, by jak najdłużej była świeża i zielona.

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze drzewka bożonarodzeniowego?

- Jeżeli ktoś ceni sobie zapach - powinien wybrać świerka, jeżeli wygląd i smukłość, to jodłę pospolitą lub kaukaską. Świerk szybciej gubi większość igieł. Natomiast jodła kanadyjska czy jodła pospolita trzyma je znacznie dłużej i jest bardziej odporna na przesuszenie. Główną przyczyną gubienia igieł jest ciepłe i suche powietrze, które mamy w domach. Choinka, która rośnie w doniczce przetrwa więcej czasu, możemy też spróbować przesadzić ją do ogrodu, jest szansa, że się przyjmie.

Co zrobić by drzewko zachowało świeżość i kolor jak najdłużej?

- Proponuję wnoszenie drzewka do domu w Wigilię, albo dzień przed. Jeśli chcemy by choinka wyglądała pięknie w święta, nie możemy trzymać jej w domu od początku grudnia, bo straci wtedy swoją witalność. Jeżeli to drzewko w doniczce, to jest ryzyko, że puści pędy, bo zwiększenie temperatury będzie dla niego oznaką, że mamy wiosnę i będą się rozwijać pączki, a następnie pędy. Jeżeli posadzimy taką choinkę, to jej młode pędy mogą zmarznąć.

Czy jest jakiś sposób na opadające igły?

- Najlepszym rozwiązaniem jest zakup stojaka z pojemnikiem na wodę i utrzymywanie końcówki drzewka w wodzie. Może nie bardzo efektywnie, ale wydłuża to zdrowy wygląd drzewka. Dobrze jest kupić takie, które rośnie w doniczce, wtedy zachowa świeżość.

Jak poznać czy drzewko rosło w doniczce, czy zostało wsadzone przed Bożym Narodzeniem?

- Jeżeli kupujemy je w ładnej, błyszczącej doniczce to wiadomo, że drzewko nie rosło w niej przez kilka sezonów, tylko zostało wykopane i obcięte z korzeni tuż przed świętami. Choinki, które mają wyraźnie wyblakniętą doniczkę, przez której otwory przedostają się korzenie - tu mamy pewność, że drzewko rosło w doniczce i w tym przypadku występuje duża szansa, że przyjmie się w ogrodzie.

Jakie choinki są teraz najpopularniejsze? Czy moda na drzewka bożonarodzeniowe zmieniała się przez sezony?

- 20 lat temu w domach królował świerk pospolity. To kształtne drzewko, ale szybko gubi igły. Ubieranie go będzie kłopotliwe, bo to drzewko mocno kłujące. W ostatnich latach pojawiło się u nas dużo gatunków obcych. Królową jest jodła kaukaska. To drzewko bardzo kształtne i trwałe, bo igły zasychają na gałązkach, za to nie pachnie i często pochodzi z importu. Zainteresowaniem cieszą się również świerk serbski i jodła koreańska. To gatunki, które cechują się katalogowym wyglądem.

Co z choinką zrobić po okresie świątecznym?

- Najłatwiej ją oczywiście kompostować. Po jednym, dwóch sezonach wegetacyjnych rozłoży się i będzie naturalnym nawozem. W żadnym wypadku nie wolno jej wyrzucać do lasu! Gatunki obce wciąż mogą mieć na sobie szkodniki, których w naszych lasach nie ma. Mogą stanowić zagrożenie dla naszych drzew. Niektóre ogrody zoologiczne zbierają choinki dla zwierząt. W ostatnich latach w dużych miastach zakłady energetyczne pozyskują z drzewek biomasę. Chociaż nie mogą już rosnąć, powrócą do nas w postaci ciepła. Jeżeli ktoś ma choinkę w doniczce, która żyje, to zalecam w okolicy nowego roku wystawić ją do chłodnego pomieszczenia, by pączki nie popękały. Potem możemy ją przesadzić.

Czy choinki mają jakieś właściwości pozytywne dla naszego organizmu?

- Iglaste drzewka wydzielają też bardzo przyjemny zapach. Choinki zawierają olejki eteryczne, które nie bez przyczyny są takie popularne. Ich woń może uspokajać i koić. Poza tym sama świadomość posiadania żywego drzewka w domu działa pozytywnie na nasze zmysły.

Dlaczego nie drzewka plastikowe?

- Drzewka plastikowe są ekologiczne tylko pozornie. Niby mogą posłużyć nam kilka sezonów, ale musimy mieć świadomość, że są wyprodukowane z surowców ropopochodnych, czyli z surowców, które nie są odtwarzane. Te z plantacji można wyciąć, a na ich miejsce posadzić kolejne i to jest prawdziwa ekologia. Ślad węglowy jest zdecydowanie mniejszy w przypadku naturalnego drzewka niż sztucznej choinki, która prędzej czy później trafi na śmietnik.

Zobacz galerię zdjęć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie