To ona została Świętokrzyskim Aniołem Dobroci. Poznajcie Monikę Wzorek z Kazimierzy Wielkiej, szefową Fundacji Dajemy Wybór

Paulina Baran
Paulina Baran

Wideo

Udostępnij:
-Pierwsze słowa Krzysia, pierwsze kroki w ortezach Marysi, sukces Sebastiana wchodzącego na ściankę spinaczkową, postępy w rozwoju Szymusia, zaskakująca liczba osób biorących udział w wydarzeniach - Monika Wzorek, Szefowa Fundacji "Dajemy Wybór", która zdobyła tytułu "Świętokrzyskiego Anioła Dobroci" w kategorii indywidualnej zdradza, co daje jej motywację do działania i sprawia, że nigdy nie wątpi w to, że musi się udać.

W poniedziałek, 11 października odebrała Pani prestiżową statuetkę „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci”, zwyciężyła Pani w kategorii indywidualnej. Czy była Pani zaskoczona słysząc wyniki? Czym jest dla Pani ten tytuł?

Wiedziałam o nominacji z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Skalbmierz natomiast zwycięstwo w kategorii indywidualnej było ogromnym zaskoczeniem. Stojąc na scenie wśród nominowanych osób nie sądziłam, że usłyszę swoje nazwisko. Ten tytuł to ogromne wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, którzy działają w fundacji.

Od czterech lat kieruje Pani fundacją „Dajemy Wybór” działającą na terenie powiatu kazimierskiego. W swoich działaniach skupia się Pani na działalności charytatywnej, pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej, wyrównywaniu szans społecznych, pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Proszę zdradzić, jakie wyjątkowe sytuacje, historie zapadły Pani w pamięć.

Jest wiele sytuacji, które zapadły mi w pamięć, a większość tych najpiękniejszych dotyczy postępów naszych podopiecznych: pierwsze słowa Krzysia, pierwsze kroki w ortezach Marysi, sukces Sebastiana wchodzącego na ściankę spinaczkową, postępy w rozwoju Szymusia, zaskakująca liczba osób biorących udział w wydarzeniach. Ogromnym wyzwaniem był mecz charytatywny w paintball, a przede wszystkim festiwal kolorów, gdzie cały proces organizacji wspominamy z uśmiechami na twarzach. Największym sukcesem była zbiórka kwoty ponad 300 000 złotych dla Gabrysi Gorgoń. Na wydarzeniu „Lecimy dla Gabrysi” zebraliśmy olbrzymią sumę prawie 50 000 złotych. Kontynuujemy tę inicjatywę pod nazwą „Lecimy z pomocą” – sztafetowy bieg przełajowy organizowany co roku we wrześniu w Kazimierzy Wielkiej wraz z firmą Caffaro oraz Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kazimierzy Wielkiej. Pewnego dnia okazało się, że Gabrysia marzy o spotkaniu z Robertem Lewandowskim, zorganizowanie tego zajęło mi 8 miesięcy... Dziewczynka nie mogła się doczekać aż pozna swojego idola. Po czterech latach działania fundacji wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Miewa Pani czasem chwile zwątpienia? Myśli czasem, że może jednak nie warto tego wszystkiego robić. Co daje Pani siłę do działania?

Szczerze mówiąc: nigdy. Wiem, że warto, mam stały kontakt z podopiecznymi, z ich rodzicami, z ludźmi i widzę efekty, patrzę na ich drogę do celu i jestem ogromnie dumna, a choćby ta pomoc dotyczyła tylko jednego człowieka to warto. Siłę do działania na pewno daje mi mój mąż Paweł, zawsze we mnie wierzy, myślę, że to jest największą siłą – wiara w człowieka. Spotkałam na swojej drodze wiele osób, które albo dały mi możliwość działania albo się do niego włączyły.

Wiem, że jest Pani mamą trzymiesięcznego dzidziusia. Czy trudno jest łączyć macierzyństwo z kierowaniem fundacją?
Będąc z córką w domu przeważnie mam czas na prowadzenie fundacji, gotowanie, sprzątanie, pranie, pranie i pranie, chociaż każdy dzień jest niespodzianką.

Jakie ma Pani plany, marzenia, pomysły na rozwój fundacji? Czy szykują się kolejne akcje pomocy?

Głównym celem i pomysłem na ten moment jest utworzenie domu samotnej matki w naszym powiecie, 22 października o godzinie 17:00 w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach organizujemy spotkanie o tej tematyce - zapraszamy każdego. 24 października w tej samej szkole odbędzie się turniej charytatywny w siatkówkę, także zapraszamy podobnie jak na prelekcje dotyczącą raka piersi w Przychodni imienia świętej Rity w Skalbmierzu (30 października, godzina 16:00) oprócz spotkania ze specjalistą odbędzie się spotkanie z paniami z Kazimierskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. W planach jest wiele akcji pomocy i jeszcze więcej pomysłów, dlatego proszę z uwagą nas obserwować.

Chciałam też zapytać o Pani zespół, ponieważ odbierając nagrodę podczas poniedziałkowej gali podkreślała Pani, że tytuł "Świętokrzyskiego Anioła Dobroci" jest zasługą wielu osób. Proszę zdradzić, jaka jest Pani drużyna i kto ją tworzy.

Fundacja stała się wspaniałą i ogromną grupą osób mających jeden cel, dlatego lista będzie bardzo długa, ponieważ to oni wszyscy sprawili, że pomoc na taką skalę jest możliwa. Aleksandra Kita, Paweł Wzorek, Sylwia Sobala, Wojtek Breksa, Karolina Bednarek Basiak, Kamil Tokaj, Panie: Edyta Molo, Małgorzata Gołdyn Pieron i Katarzyna Wiejacha ze swoimi współpracownikami, Agnieszka Widłak, Erwin Kaleta, Marcin Galwas, Paweł Zaprawa, Ewelina Krzosek – Zajma. Panie, które poświęcają swój czas pełniąc dyżury w Pełnej Szafie w Skalbmierzu: pani Anna Włosowicz, pani Jola Frankowska, Małgorzata Bochenek, Monika Jaskuła, Pani Pabiś, Katarzyna Wilk i jeszcze raz wspomnę o Sylwii Sobali, która odbiera z terenu województwa świętokrzyskiego rzeczy dla potrzebujących, pomaga bezpośrednio potrzebującym rodzinom i jest kobietą o ogromnym sercu. Panie, na które zawsze można liczyć: Koła Gospodyń Wiejskich Baranów, Bełzów, Bolowiec, Boszczynek, Drożejowice, Grodzonowice, Kózki, Kobylniki, Krępice, Małoszów, Przybenice, Rosiejów, Sielec Biskupi, Sielec Kolonia, Skalbmierskie Babeczki, z którymi wspólnie organizowaliśmy też wydarzenia dla naszych podopiecznych, Koła Gospodyń Wiejskich Szarbia Zwierzyniecka, Szczekarzów, Tempoczów Rędziny, Topola, Zakrzów oraz pani Agata Jackiewicz i pani Bożena Mostek.

Szkolny Klub wolontariatu „Pomocna Dłoń” działający w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach prowadzony przez panią Małgorzate Milke, we wspaniałym składzie, zawsze gotowym do pomocy. Organizują wyjazdy do hospicjum strzygąc starsze osoby, odwiedzają oddziały onkologiczne i robią wiele ważnych rzeczy, działają od 4 lat, a w 2018 oraz 2019 roku otrzymali wyróżnienia podczas „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci”.

Szkoła Podstawowa w Dobiesławicach, Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 3 w Kazimierzy Wielkiej oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 1 za sprawą Szkolnego Koła Caritas prowadzonego przez Panią Katarzynę Erbel, Szkoła Podstawowa w Topoli za sprawą pani Małgorzaty Szwajcy, Regionalna Placówka Opiekuńczo – Terapeutyczna w Kazimierzy Wielkiej, w której regularnie gościmy podobnie jak w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych, gdzie szkoła dla swoich uczniów organizuje wspaniałe wyjazdy i warsztaty, przyjemnością jest tam gościć podczas inicjowanych wydarzeń, Spółdzielnia Socjalna Kazimierskie Smaki, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy

Władze samorządowe w powiecie kazimierskim: panowie burmistrzowie wraz z zastępcami w gminie Skalbmierz, Kazimierza Wielka, Proszowice oraz pani i pan wójt z gminy Czarnocin oraz Bejsce, wszyscy pracownicy zaangażowani podczas różnych akcji pomocowych, Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej. Pan Leszek, Szafarski, Adrian Koper, Wojciech Szafarski, Radosław Łach, Roman Kusak, pan Marcin Wiśniowski, który zawsze dba o opiekę medyczną organizowanych wydarzeń, Łukasz Gądzik – inicjator i organizator spływu kajakowego dla Marysi, prowadzący darmowe lekcje pływania dla podopiecznych fundacji, Robert Jaworski, Tomasz Madej, pan Piotr Chwalik, pan Paweł Piątek, Grzegorz Krawczyk, pan Grzegorz Biel, Pan Radosław Gruszka, pani Izabela Krzysztonek – Weber, która jest współorganizatorem spotkań dotyczących problemów medycznych w Przychodni imienia świętej Rity w Skalbmierzu, gdzie także jest dyrektorem, a wymieniać można bez końca są to prywatne osoby, firmy, restauracje, domy weselne, stowarzyszenia, kwiaciarnie, fotografowie, kosmetyczki i fryzjerki, hurtownie, sklepy, zakłady pracy z terenu naszego województwa i nie tylko, wszystkie osoby, które zbierają i przekazują zakrętki dla naszych podopiecznych także te osoby, które wstawiają i licytują przedmioty na naszych grupach na portalu społecznościowym. Tak naprawdę każdy kto wniósł najdrobniejszą cegiełkę pomagając nam pomagać jest aniołem dobroci. Każdemu dziękuję, że jesteś i jeszcze wiele wspaniałych akcji przed nami.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie