Tokio 2020. Gol Alexa Dujszebajewa zaważył na awansie Hiszpanii do półfinału. Co za końcówka!

Alex Dujszebajew.
Alex Dujszebajew. IHF.info
Gol Alexa Dujszebajewa z Łomża Vive Kielce zadecydował o wygranej reprezentacji Hiszpanii piłkarzy ręcznych nad Szwecją i awansie tej drużyny do półfinału igrzysk olimpijskich w Tokio.

Zaczęli od wyboru starszego brata. Piłkarze ręczni Łomża Vive Kielce na pierwszym treningu [ZDJĘCIA]

Szwecja - Hiszpania 33:34 (20:18)
Szwecja: Palicka (11/42 = 26 %), Aggefors (0/2 = 0 %) - Carlsbogard 3, Darj 1, Ekberg 2, Wanne 10 (4), F. Pettersson 6, Claar 3, Lagergren 2, Gottfridssson 5, Sandell.
Hiszpania: Corrales (0/9 = 0 %), Perez de Vargas (6/28 = 21 %) - Gurbindo 2, Maqueda 1, Fernandez 2, Aginagalde, Entrerrios 5, A. Dujszebajew 5, Sarmiento 4, Figueras 4, Garcia 2, Gomez 8 (5), Guardiola, Sanchez-Migallon 1.

O wygranej Hiszpanów zadecydował gol Alexa Dujszebajewa, zdobyty 42 sekundy przed końcem spotkania, w momencie, gdy sędziowie sygnalizowali grę na czas. Drużyna trenera Jordiego Ribery prowadziła wtedy 34:32 i mimo że Szwedzi zdążyli jeszcze zdobyć kontaktowego gola, to drużyna z Półwyspu Iberyjskiego doholowała prowadzenie do końca.

Hiszpanom długo się w tym spotkaniu nie układało, niemal cały czas prowadzili Szwedzi. Wszystko przez słabą grę defensywy "Los Hispanos" i wręcz beznadziejną postawę ich bramkarzy, najpierw Rodrigo Corralesa, potem Gonzalo Pereza de Vargasa.

Tylko pierwsze minuty należały do Hiszpanów, potem inicjatywę przejęli Skandynawowie, którzy skorzystali z tego, że ich rywale do lichej gry defensywnej dołożyli jeszcze błędy w ataku. W 19 minucie Szwedzi wygrywali 13:11 i na długo usadowili się na pozycji prowadzącego.

W 46 minucie drużyna "Trzech Koron" prowadziła 29:25, ale nagle Perez de Vargas odbił kilka piłek, jego koledzy nie mylili się w ataku i w 50 minucie Hiszpanie objęli prowadzenie 30:29, a w 57 minucie wygrywali już 33:30! Dziesięć minut gry wygrali więc 8:1. Spory w tym udział miał Dujszebajew, który w tym czasie zdobył dwa gole, wypracował karnego i miał asystę. To on wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie 31:30.

Mimo to Hiszpanie nie uniknęli nerwowej końcówki. Przy stanie 31:33 Andreas Palicka obronił rzut Dujszebajewa i minutę przed końcem Szwedzi zdobyli gola na 32:33. W dodatku akcja Hiszpanów ślimaczyła się i sędziowie zasygnalizowali grę pasywną. Wtedy sprawy w swoje ręce wziął Alex...

Alex Dujszebajew (Hiszpania), 5 bramek/10 rzutów, 4 asysty, czas gry: 26:32.
Miguel Sanchez-Migallon (Hiszpania), 1/1, 1 asysta, 1 strata, 1x2 min, czas gry: 35:02.
Angel Fernandez (Hiszpania), 2/2, 1 strata, czas gry: 42:42.
Julen Aginagalde (Hiszpania), 0/1, czas gry: 15:15.

Oprócz Dujszebajewa awans do strefy medalowej z drużyną Hiszpanii uzyskał inny gracz mistrzów Polski, Miguel Sanchez-Migallon. W pierwszym meczu 1/4 Francja z Nicolasem Tournatem z Łomża Vive Kielce w składzie, wygrała z Bahrajnem. Oznacza to, że kielecki klub ma już zapewniony co najmniej jeden olimpijski medal swojego zawodnika. W ćwierćfinale grają jeszcze Niemcy z Andreasem Wolffem w składzie.

W półfinale Hiszpania zagra z Dania, która pokonała w 1/4 Norwegię, Francuzi zagrają ze zwycięzcą pary Niemcy - Egipt.

• Francja - Bahrajn 42:28 (21:14)
  • Hiszpania - Szwecja 34:33 (18:20)
  • Dania - Norwegia 31:25 (13:12)