Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycja i nowoczesność na cmentarzach - ile kosztują znicze i wkłady

Marzena Ślusarz
Znicze z mrożonego i satynowanego szkła, pozłacane elektryczne wkłady oraz seria fioletowych zniczy to nowości przygotowane na święto zmarłych. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem i ile kosztują?

Mateusz Kwietniewski, dyrektor firmy Agmo w Kielcach:

Mateusz Kwietniewski, dyrektor firmy Agmo w Kielcach:

- Mimo, że dojazd do naszej hurtowni jest od strony Sandomierskiej niemożliwy, można skorzystać z objazdu ulicami Romualda i Leszczyńską. Do Poleskiej 14 dojedziemy bez długiego stania w korkach. Specjalnie dla klientów sklep będzie otwarty także w dwie najbliższe niedziele. 23 października od godziny 9 do 14, a 30 października od 8 do 18. W soboty także pracujemy, od godziny 8 do 18. Dla klientów zakupów firma przewidziała karty stałego klienta z pięcioprocentową zniżką na stałe.

- Najchętniej klienci decydują się na okazałe, duże znicze, które służą długi okres czasu, dokupują wkłady, rzadziej wybierają najmniejsze znicze zalewane w porównaniu z poprzednimi latami - twierdzi Mateusz Kwietniewski, dyrektor przedsiębiorstwa Agmo. Jak mówi, zainteresowani częściej przekonują się do elektrycznych wkładów, które znacznie dłużej świecą, bo nawet 120 dni.

SATYNA NOWOŚCIĄ, FIOLET W MODZIE

Wśród najchętniej kupowanych modeli w tym sezonie są fioletowe znicze ze zdobieniami w kolorze starego srebra. Dużym zainteresowanie cieszą się modele standardowe z białego, czerwonego i żółtego szkła. Nowością są znicze dekorowane tak zwanym satynowym szkłem oraz znicze ze szkła mrożonego. Wybór kształtów jest ogromny, od tradycyjnych owalnych, przez okrągłe, w kształcie krzyża, serca, po klepsydrę, dzban, czy paprykę - w sumie ponad 60 modeli. Kupując duży okazały znicz, użytkujemy go bardzo długo, wymieniając wkłady, wśród nich również mamy ogromny wybór bo ponad 50 modeli w różnych wielkościach i czasach palenia.

OLEJOWE LEPSZE NIŻ PARAFINA

Na etykietach producentów wkładów znajduje się informacja, jak długo pali się dany egzemplarz, jednak też wiele zależy od warunków atmosferycznych. W minusowych temperaturach płoną znacznie krócej. Spośród tradycyjnych wkładów najdłużej świecące są wkłady olejowe, które płoną nawet 192 godziny (osiem dni). - W przypadku wkładów olejowych mamy najkorzystniejszą relację ceny do czasu palenia. Dwudniowy wkład parafinowy kosztuje około dwa złote, dwudniowy olejowy tylko złotówkę, a pali się znacznie dłużej - stwierdza dyrektor.

JAK PRAWDZIWE

Imitować płomień starają się wkłady elektryczne z diodą LED. Jeden z modeli nawet migoce podobnie jak prawdziwy płomień (30-dniowy). Nowością są wkłady zmierzchowe, które działają tylko w nocy, oszczędzając energię w dzień (50-dniowe). Producenci z myślą o wymagających estetach, wypuścili na rynek wkłady LED pozłacane, które "płoną" około 120 dni. - Czas użytkowania wkładu elektrycznego zależy od baterii. Najdłużej działają baterie alkaiczne - poleca Mateusz Kwietniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie