Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trądzik nie tylko u młodych. Krępujący problem dorosłych kobiet

Oprac. /KAK/
sxc.hu
Do połowy lat 90. XX wieku, do dermatologów zgłaszali się młodzi pacjenci z objawami trądziku pospolitego, wynikającego z wieku dojrzewania. Potem równie często pomocy zaczęli poszukiwać dużo starsi pacjenci. Obecnie trądzik dorosłych uznawany jest za chorobę, a ponieważ dotyczy przede wszystkim kobiet, mówi się o trądziku dorosłych kobiet.

- Objawy tego schorzenie postrzegane są przez otoczenie jako wyraz zaniedbania czy nieprzestrzegania zasad higieny, co jest bardzo krępujące - mówi dr Maria Pyzio-Gutkowska, specjalistka dermatolog z Gabinetu Dermatologii i Medycyny Estetycznej w Kielcach przy ulicy Planty 16B/14 ( telefon: 41 34 15 102) - Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku nastolatka z pryszczami, natomiast osoba dorosła mająca tego typu dolegliwości wywołuje zdziwienie i jest gorzej odbierana. Ponieważ trądzik dorosłych trwa dosyć długo -średnio powyżej 5 lat - ma większy wpływ na psychikę niż trądzik młodzieńczy, zaburza samoocenę i samoakceptację. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu zmieni się pogląd na tę chorobę - dodaje dr Pyzio-Gutkowska.

Kto choruje?

Schorzenie dotyczy osób po okresie dojrzewania czyli od 20 do 45 roku życia. Zdecydowanie częściej kobiet niż jmężczyzn. Połowa z tych kobiet nigdy wcześniej nie miała objawów trądzika, pozostałe cierpiały na to schorzenie (mówimy wówczas o trądziku przetrwałym).
Przyczyną trądziku dorosłych kobiet jest nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych w skórze. U kobiet podobnie jak u mężczyn występują hormony płciowe męskie-androgeny, przy czym stężenie ich we krwi u pań jest minimalne. Pod wpływem czynników, których na chwilę obecną nie da się precyzyjnie określić, dochodzi do wzrostu aktywności enzymu nazywanego 5-alfa reduktazą. Powoduje on przemianę testosteronu czyli hormonu męskiego, do bardzo aktywnej postaci zwanej dihydrotestosteronem. Ten wpływając na gruczoły łojowe zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie.

Co nasila obajwy?

Nasilenie dolegliwości trądziku dorosłych kobiet jest umiarkowane lub łagodne, za to długotrwałe. W porównaniu z trądzikiem młodzieńczym, mniej jest zaskórników, ale więcej stanów zapalnych. - Zdarzają się gwałtowne nasilenia choroby - wyjaśnia dr Pyzio-Gutkowska. - Dosłownie w ciągu kilku godzin można zauważyć wysiew nowych krostek czy grudek na przykład pod wpływem stresu czy przed menstruacją. Zmiany chorobowe występują w dolnej części twarzy: na policzkach, wokół ust, brodzie, szyi, czasem na czole czy nosie oraz na tułowiu. Przybierają postać grudek zapalnych, ropnych krost, nacieków czy cyst na podłożu suchej skóry. Nieleczone ustępują z pozostawieniem przebarwień i blizn.
Czynnikami nasilającymi proces chorobowy są czynniki środowiskowe: stresujący tryb życia, zaburzenia hormonalne, niektóre leki na przykład - lit czy jod. Jednym z czynników nasilających objawy trądziku dorosłych jest nadmierne i szybkie opalanie oraz nieodpowiednie kosmetyki czy wysokoprzetworzona żywność (produkty z wysokim indeksem glikemicznym).

Jak pielęgnować cerę?

Podstawą skutecznego leczenia trądziku dorosłych jest prawidłowe rozpoznanie lekarskie. Z pewnością konieczna jest konsultacja u specjalisty dermatologa. Podobne objawy występują w innych schorzeniach na przykład: w trądziku różowatym czy kontaktowym zapaleniu skóry. - Nie wolno leczyć się samemu! - ostrzega dermatolog. - Nie należy tuszować zmian makijażem, chodzić do solarium, stosować suplementów diety. Takie postępowanie i tak nie przynosi efektów, a objawy się nasilają!
Terapia i zalecenia co do postępowania i pielęgnacji oraz stosowanych leków ustalane są indywidualnie przez dermatologa. Najważniejsze jest codzienne, delikatne i bardzo staranne oczyszczanie cery rano i wieczorem odpowiednimi preparatami. Ważne jest też systematyczne stosowanie leków. Pomóc mogą specjalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.
Niestety choroba trądzikowa dorosłych ta jest dosyć oporna na leczenie. Minimalny okres terapii wynosi 6-12 miesięcy - wyjaśnia lekarz. - Tyle trwa odbudowa naturalnej bariery ochronnej skóry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie