Wybierz miasto:
  Trądzik różowaty - jak się go pozbyć? Radzi dermatolog

  Trądzik różowaty - jak się go pozbyć? Radzi dermatolog

  Izabela Mortas

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Doktor Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog.

  Doktor Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog. ©Dawid Łukasik

  Życie z trądzikiem różowatym wymaga wielu wyrzeczeń i konsekwencji. Jak minimalizować objawy tej choroby? Radzi dermatolog Maria Pyzio-Gutkowska.
  Doktor Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog.

  Doktor Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog. ©Dawid Łukasik

  Wiele osób uważa, że trądzik różowaty to odmiana zwykłego trądziku. Jak jest w rzeczywistości?

  Zarówno trądzik różowaty, jak i zwykły młodzieńczy pochodzą z tej samej grupy chorób o podłożu łojotokowym. Ich objawy i leczenie są jednak inne.

  Czy trądzik różowaty to jedna choroba, czy możemy mówić o różnych jej odmianach?

  To jedna choroba, która ma wiele postaci. Pierwsza, rumieniowa, kiedy mamy do czynienia z rozszerzonymi naczynkami, druga - gdy do tego dochodzą zmiany grudkowo-krostkowe, trzecia - oczna i kolejna - odmiana guzowata, objawiająca się „kalafiorowatymi” przerostami, szczególnie widocznymi na nosach mężczyzn.

  Pierwsze objawy, które kojarzą nam się z chorobą to głównie zaczerwienienie skóry, rumieńce. Co jeszcze świadczy o chorobie?

  Samo zaczerwienienie skóry pojawia się naturalnie, na przykład gdy nagle zmienia się temperatura otoczenia. Jeśli skóra czerwieni się przesadnie. Pierwszym objawem trądziku różowatego jest tak zwany”flash”, czyli gwałtowne czerwienienie się skóry pod wpływem mało znaczących bodźców, jak na przykład cieplejszego napoju, czy nawet bez żadnego powodu.

  Jak wiele osób dotyka?

  Trądzik różowaty występuje najczęściej u kobiet po 25 roku życia, dotyczy 1-10 procent pań w tym wieku. U mężczyzn choroba występuje rzadziej, ale ciężej przebiega. Zwykle pojawia się u osób z fototypem 1 i 2 - jasna karnacja i jasne włosy.

  Czy to prawda, że w trądziku różowatym nie pomogą kosmetyki, ponieważ chorują naczynia? Jak postępować?

  Jednym z komponentów choroby jest nadmierna naczynioruchowość naczynek krwionośnych, czyli ich gwałtowne rozkurczanie się i kurczenie, ale to nie jedyna przyczyna. Chorobę wywołują także przyczyny genetyczne, środowiskowe, autoimmunologiczne. Chorobie zawsze towarzyszy świąd skóry, uczucie ściągania, pieczenia, dlatego stosowanie właściwych kosmetyków, które łagodzą te objawy, są jak najbardziej wskazane.

  Jakie Pani poleca?

  Nie mogą być drażniące, lecz łagodzące i dobrze dobrane do skóry. To już połowa sukcesu.

  Czego unikać w życiu codziennym,by nie potęgować czerwonego efektu, co złagodzi symptomy choroby?

  Starać się ograniczać stres, unikać nagłych różnic temperatur, lepiej nie spożywać gorących pokarmów. Ważne, by rezygnować z pikantnych potraw, eksponowania skóry na słońcu. Krem z filtrem powinien być zresztą normą w kosmetyczce każdej kobiety. Zaczerwienienie na szczęście możemy ładnie zamaskować makijażem. Panie powinny się natomiast wystrzegać niektórych zabiegów kosmetycznych, stosowanych na przykład w trądziku zwykłym.

  Ile trwa leczenie i czy może pozbawić nas problemu?

  Przede wszystkim jeżeli zobaczymy pierwsze objawy, najlepiej już włączyć leczenie specjalistyczne, dermatologiczne. Choroby nie można całkowicie wyleczyć, lecz zatrzymać jej pochód i odstawić w czasie duże objawy. Odpowiednie leczenie powinno być prowadzone od razu przez specjalistę. Tak, jak w trądziku młodzieńczym możemy spróbować najpierw od kosmetyków czy zabiegów, tak w przypadku różowatego możemy sobie w ten sposób wyjątkowo mocno zaszkodzić.


  Przeczytaj więcej na temat trądziku: Trądzik różowaty (rosacea) – przyczyny, objawy i przebieg. Sprawdź, najskuteczniejsze sposoby leczenia trądziku różowatego!

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (35)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (35) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Jedzenie i zabawa

  Na językach