Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa kolejowa - Szprycha numer 7 do Centralnego Portu Komunikacyjnego wyznaczona przez wsie w gminach Busko-Zdrój i Nowy Korczyn?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Szprycha numer 7 do Centralnego Portu Komunikacyjnego wyznaczona przez wsie w gminach Busko-Zdrój i Nowy Korczyn? Tak zakłada jeden z wariantów przebiegu planowanej do budowy linii kolejowej. Na jej trasie jest wiele domów. Czy trzeba je będzie wyburzyć? Co na to władze samorządowe?

Gotowe jest już Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. W dokumencie zawarto podstawowe założenia dotyczące budowy nowego hubu integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy w miejscowości Baranów położonej między Warszawą i Łodzią.

Budowie portu lotniczego będą towarzyszyć zakrojone na szeroką skalę inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej. Program kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury.

W ramach ciągu numer 7 opracowano kilka wariantów przebiegu będącej częściej tej "szprychy" linii kolejowej numer 73, którą trzeba zbudować od podstaw na odcinku od stacji w Busku-Zdroju, a następnie przez miasto i dalej do gminy Nowy Korczyn, potem przez Wisłę do Żabna w powiecie tarnowskim, gdzie wepnie się do istniejącej już trasy w kierunku na Tarnów.

Dwa z trzech wariantów zakładają budowę nowej trasy przez południowo-wschodnią część Buska-Zdroju. Dalej szlak - według wariantu niebieskiego ominie albo - zgodnie z wariantem czarnym - przetnie Kawczyce. Następnie w trzech równoległych opcjach będzie biegł po wschodniej stronie wsi Bilczów, ale "wejdzie" do Badrzychowic i Strożysk, a także Uciskowa. Wariant czarny zakłada dodatkowo przejście przez miejscowość Podraje. W każdym na trasie nowej linii kolejowej są domy.

Co na to burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora? - Temat u nas w zasadzie nie istnieje, nikt nie ma wiedzy w tym zakresie. Nie wiemy, którędy będzie przebiegać linia, więc póki co nie ma społecznych obaw. Ale trzymamy rękę na pulsie - mówi Waldemar Sikora.

- Nie widziałem tego dokumentu, ale zapoznam się z nim i zobaczę planowany przebieg. Nie sądzę natomiast, by linia miała iść przez zabudowania - mówi burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja.

Konrad Majszyk, dyrektor Komunikacji i PR Centralnego Portu Komunikacyjnego uspakaja, że kolejny etap konsultacji będzie niebawem prowadzony w gminach. - W minionym roku były one prowadzone na poziomie województw, Urzędów Marszałkowskich oraz w miastach, przez które nowe linie mają przebiegać. W tym roku dotrzemy do gmin - wyjaśnia. - Czekamy na opinie i uwagi, wszystkie zostaną rozpatrzone. Przygotujemy raport z nich i każdy się dowie, które i dlaczego mogliśmy przyjąć lub odrzucić. To jest dopiero początek przygotowań i przepisy nawet nie zobowiązują nas do konsultacji na tym etapie - podkreśla.

Dzięki budowie szprych czas dojazdu do Centralnego Portu Komunikacyjnego z głównych aglomeracji Polski, za wyjątkiem Szczecina, wyniesie do 2,5 godziny w okresie startowym, a docelowo - do dwóch godzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie