Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trawnikowe problemy. Odchwaszczanie, napowietrzanie i wiele innych zabiegów zapewni urodę zielonej rabacie

Agata KOWALCZYK [email protected]
Piotr Gorzelak z kieleckiego Agrocentrum prezentuje walec do wyrównywania trawników.
Piotr Gorzelak z kieleckiego Agrocentrum prezentuje walec do wyrównywania trawników. Łukasz Zarzycki
Gęsty, zielony, zdrowy i wytrzymały trawnik jest marzeniem nie jednego posiadacza ogrodu. Utrzymanie go wymaga wielu zabiegów. Wbrew obiegowym opiniom, nie rabaty, ale trawnik wymaga więcej pracy.

Nie każde miejsce nadaje się na trawnik. Pod koronami drzew i krzewów nigdy nie będzie wyglądał okazale, podobnie jak w innych zacienionych miejscach. Ratunkiem może być wybór specjalnych mieszanek traw na powierzchnie cieniste, np. szmaragd. Zawsze też możemy w takich miejscach posadzić rośliny okrywowe, które zapewnią zielony dywan. Popularne gatunki bylin kobiercowych to runianka japońska, barwinek pospolity, kopytnik europejski, konwalia majowa czy bluszcz pospolity.

Niewłaściwe podłoże

Trawy preferują podłoże luźne, przepuszczalne. Idealna mieszanka pod trawnik jest połączeniem ziemi, piasku i torfu w równych proporcjach. Zbyt zwięzłe, ciężkie podłoże sprawia, że trawa szybko tworzy kępy, zamiast gęstego lasu źdźbeł, a między nimi pojawiają się mech i chwasty.

Niewłaściwe mieszanki

Niestety, często zdarza się podrabianie mieszanek traw szybko rosnących rajgrasem angielskim, zwanym życicą trwałą. Udział w mieszance tej taniej i szybko rosnącej trawy nie powinien przekraczać 25 procent. Najlepiej wybierać polskie odmiany traw, dostosowane do naszego klimatu. Zagraniczne mieszanki wymagają zwykle większej wilgotności i łagodniejszych zim.

Nawożenie

Zależnie od rodzaju nawozu stosujemy go co trzy tygodnie, raz w miesiącu lub raz w sezonie. Do wielokrotnego nawożenia lepiej stosować nawozy wieloskładnikowe z dużą zawartością azotu np. Azofoskę, Polifoskę, Unicomplex. Zasilanie przeprowadzamy od kwietnia do sierpnia. Nawozy o spowolnionym działaniu stosuje 1-2 razy w sezonie, w zależności od długości działania. Na uwagę zasługują Sierraform, Sierrablen. Te nawozy stosujemy do połowy maja. Są sporo droższe od wielokrotnie stosowanych, ale w skali roku ich koszt jest porównywalny.

Niepotrzebny mech

Zbyt kwaśne, zbite nieprzepuszczalne podłoże sprzyja rozwojowi mchów, które zaburzają strukturę trawnika. Zwalcza się je przez odkwaszenie podłoża za pomocą wapnowania dolomitem lub kredą. Jest to metoda doraźna, podobnie jak stosowanie herbicydów, np. Antymchu. Aby całkowicie pozbyć się go, należy zmienić warunki podłoża.

Problemy z chwastami

W trawniku szczególnie uciążliwe są wieloletnie gatunki chwastów, którym nie przeszkadza częste koszenie. Najbardziej uciążliwe są babka lancetowata i szerokolistna, mniszek lekarski, podbiał pospolity, koniczyna biała, skrzyp polny i perz właściwy.

Aby maksymalnie ograniczyć wyrastanie chwastów, trzeba je dokładnie usunąć jeszcze przed założeniem trawnika. Na młodą trawę nie wolno stosować żadnych środków chwastobójczych. Niektóre chwasty usuwamy przez częste koszenie, wykopywanie lub wycinanie pojedynczych egzemplarzy. Dobrym sposobem jest też stosowanie specjalnego mazaka zwilżonego herbicydem Roundup.

Oprysk środkami chemicznymi Starane, Mniszek, Bofix, Golf można stosować na dobrze rozkrzewioną i ukorzenioną trawę, najlepiej w drugim, trzecim roku od założenia trawnika. Oprysk wykonuje się na wyrośniętą trawę i chwasty, dlatego dobrze jest wcześniej (2-3 tygodnie) zastosować nawożenie.

Zbity, gesty, sfilcowany

Wraz z upływem czasu i przy nieodpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych może dojść do sfilcowania trawnika, czyli powstania tuż przy ziemi grubej, zbitej, obumarłej warstwy roślin. Osłabia ona trawnik, uniemożliwia właściwą wymianę powietrza i nawadnianie oraz ogranicza dotarcie nawozów do korzeni.
Aby zlikwidować warstwę filcu, należy pionowo ponacinać darń do głębokości 3 centymetrów. Można do tego użyć ostrych grabi, wideł angielskich albo specjalnego urządzenia, zwanego wertykulatorem.
Innym zabiegiem, poprawiającym jakość trawnika, jest areacja, czyli napowietrzanie, polegające na wycinaniu otworów. Oba zabiegi wykonuje się na starych trawnikach.

Architekt krajobrazu Małgorzata Skowron

- Jeśli mamy serdecznie dość walki z chwastami, można je polubić i wykorzystać jako atut w ogrodzie. Fiołki polne, stokrotki, jaskry firletka lub maki swoją urodą mogą ozdobić trawnik, który rzadziej koszony zmieni się w kwietną łąkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie