Trudna sytuacja drużyn z regionu. Unia już spadła, bezpieczna jest tylko Wierna

Damian Wiśniewski
Sławomir Stachura
Tylko Wierna Małogoszcz może czuć się bezpiecznie do końca sezonu. Unia Sędziszów już spadła z ligi, a Naprzód Jędrzejów wciąż nie jest pewny swojej przyszłości.

Wszystko bierze się z sytuacji z ligi wyżej. Czarni Połaniec obok Spartakusa Daleszyce są drugim zespołem, który już spadł z trzeciej ligi. Spadki rzutują na to, że z czwartej ligi, zamiast dwóch drużyn musi spaść aż cztery. Z czwartą ligą żegnają się już zespoły Kamiennej Brody, Klimontowianki Klimontów, Unii Sędziszów i Hetmana Włoszczowa.Spadek aż czterech drużyn powoduje, że z klasy okręgowej spadną nie dwa zespoły, tylko cztery.

Problemy Naprzodu

Gdy dodamy do tego, że nadal nie jest pewna utrzymania w trzeciej lidze Wisła Sandomierz, spadki mogą dotknąć kolejne zespoły, zarówno w czwartej lidze i klasie okręgowej.

Jeśli Wisła faktycznie spadnie, to na ten moment z czwartą ligą żegna się kolejny zespół z powiatu jędrzejowskiego, Naprzód. Sytuacja tego klubu nie wygląda jednak najgorzej. Jego strata do dwóch kolejnych zespołów, Nidy Pińczów oraz Alitu Ożarów, wynosi zaledwie dwa punkty.

W pozostałych trzech meczach czekają go jednak trudni przeciwnicy. Koleno będą to Neptun Końskie, Zdrój Busko-Zdrój oraz Wierna Małogoszcz.

W ostatniej kolejce Naprzód przegrał 1:2 z Łysicą Bodzentyn. Gola dla zespołu z Jędrzejowa zdobył w 75. minucie Bartłomiej Równicki. Już wtedy Naprzód grał w przewadze jednego zawodnika, ponieważ pięć minut wcześniej za czerwoną kartkę z boiska wyleciał Kacper Rak z Łysicy.

Sytuację za Naprzód może jednak już w ten weekend załatwić wspomniana Wisla Sandomierz. Jeśli w najbliższej kolejce trzeciej ligi wygra swój mecz z Podlasiem Biała Podlaska to Naprzód będzie pewny utrzymania.

Wierna ostatnio na remis ze spadkowiczem

W ostatniej kolejce Wierna zremisowała z przedostatnią w tabeli Kamienną Brody, która jest już pewna spadku.

Wynik jest sporą niespodzianką, bo zdecydowanym faworytem była Wierna. W ostatnich minutach pierwszej połowie za zagranie piłki ręką, sędzia podyktował rzut karny dla gospodarzy. Jedenastkę na gola zamienił Piotr Pawłowski. W drugiej połowie, goście po zagraniu piłki z rzutu rożnego i po strzale Szczepana Dziewięckiego wyrównali.

- Zdecydowana nasza przewaga, dużo dośrodkowań i nic nie chciało wpaść. Kamienna broniła się całym zespołem - mówił po meczu Paweł Bień, trener Wiernej.

Unia już bez szans na utrzymanie w czwartej lidze

Słaby sezon i do tego spadki dwóch drużyn ze świętokrzyskiego z trzeciej ligi sprawiły także, że z ligi zleciała Unia Sędziszów.

W ostatniej kolejce zagrała nawet nieźle, na wyjeździe mierzyła się z drugim w tabeli Neptunem Końskie i była w stanie urwać mu jeden punkt.

Zespół z powiatu jędrzejowskiego zagrał to spotkanie w składzie: Pawlikowski - A. Bratek (65 Pańtak), Kita, Winiarski, K. Bratek, Zapalski, Żebrowski (84 Słoka), Ślęzak, Papaj, Rejowski, Nartowski (76 Gacek).

W 90. minucie, sędzia podyktował rzut karny dla gospodarzy z Końskich. Strzał Mateusza Zacharskiego obronił Tomasz Pawlikowski. Bardzo ambitnie grający goście mogli też ten mecz wygrać. Konrad Papaj nie wykorzystał bardzo dobrej sytuacji bramkowej. Jego strzał obronił Łukasz Herda.

- Nie jesteśmy zadowoleni z wyniku. Powinniśmy wygrać 4:2 - mówił po meczu, Tomasz Gardiew, trener Unii.

Ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2.

Teraz Unia zmierzy się ze Zdrojem Busko-Zdrój. Będzie to w sobotę pierwszego czerwca, początek spotkania o godzinie 11.