Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa głosowanie na budżet obywatelski Pińczowa. Każdy może wziąć udział!

Michał Kolera
Michał Kolera
We wtorek, 8 września, w głosowaniu nad budżetem obywatelskim wziął udział pan Wojciech.
We wtorek, 8 września, w głosowaniu nad budżetem obywatelskim wziął udział pan Wojciech. archiwum urzedu gminy
Do 20 września trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego Pińczowa 2021. Jakie projekty zgłoszono?

- Głosowanie trwa do 20 września. W tym momencie mamy zgłoszonych 13 wniosków. To możliwość uczestniczenia mieszkańców w decydowaniu, co jest najpilniejsze do zrobienia w gminie. Kiedyś budżet obywatelski obejmował tylko projekty realizowane na terenie miasta Pińczowa. Po zmianie ustawy dwa lata temu może również obejmować zadania w sołectwach. Ustala się go na poziomie równoważnym z funduszem soleckim przeznaczonym na inwestycje wiejskie, o których także decydują ludzie. Mieszkańcy bardzo chętnie uczestniczą w budżecie obywatelskim. Mamy bardzo dużo głosów. Zazwyczaj jest dużo wniosków, tylko w ubiegłym roku było ich nieco mniej. Wartość jednego zadania nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Jednocześnie jest to kwota na tyle wysoka, że ludzie mogą sobie na swoim terenie wykonać sporo rzeczy. Zazwyczaj projekty dotyczą infrastruktury sportowej, rekreacyjnej. Mogą to być na przykład chodniki, ulice, remonty, słowem te zadania, które mieszkańcy uważają za najpotrzebniejsze w danym momencie. Przymiotnik "obywatelski" jest tu bardzo trafny - mówi Beata Kita, zastępca burmistrza Pińczowa.

Jak oddać głos? Można udać się osobiście do Urzędu Miejskiego, w godzinach pracy, i tam zagłosować wrzucając wypełnioną kartę do urny, znajdującej się zaraz po wejściu do budynku. Informujemy także o możliwości drugiego sposobu głosowania. Wystarczy wydrukować poniżej załączoną kartę do głosowania, wypełnić ją i sfotografowaną wysłać na adres mejlowy [email protected]

Jakie projekty znalazły się w tegorocznym budżecie obywatelskim?

  • Dokończenie budowy świetlicy w Woli Zagojskiej ma kosztować 200 tysięcy złotych.
  • Remont ulicy Kluka w Pińczowie także oszacowano na 200 tysięcy złotych.
  • Dużo punktów zawiera projekt dla osiedla Gacki. Jest to naprawa i budowa chodników i drogi, uzupełnienie oświetlenia ulicznego, wycięcie i koronowanie drzew stanowiących zagrożenie. Całość także ma się zmieścić w 200 tysiącach złotych
  • Tyle samo ma kosztować przebudowa drogi gminnej w Szczypcu. Mieszkańcy chcieliby tam asfaltu szerokiego na pięć metrów i długiego na 500 metrów. Szacunkowy koszt to 200 tysięcy złotych.
  • 175 tysięcy złotych chcieliby wydać mieszkańcy Starej Zagości na remont swojej remizy. Za te pieniądze ma zostać zrobione docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropu, wymiana kotła centralnego ogrzewania i całej instalacji grzewczej.
  • 140 tysięcy złotych to koszt placu zabaw przy Zespole Szkół numer 1 w Pińczowie. Będzie tam huśtawka, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa oraz stoliki do gier planszowych.
  • Na 200 tysięcy złotych szacowany jest koszt budowy do stanu surowego zaplecza socjalno - bytowego "Orlik" wraz z pomieszczeniami ochrony. Obecny budynek zostanie rozebrany z uwagi na stan techniczny. Szacunkowy koszt - 200 tysięcy złotych.
  • Remont chodników przy ulicy Górnej w Pińczowie także wyceniono na 200 tysięcy. Chodniki w tym miejscu Zawierają duże ubytki oraz popękane i pozapadane fragmenty płyt.
  • Wykonanie makiety pod nazwą "Mój Pińczów" - Sarmackie Ateny. Mieszkańcy widzieliby go gdzieś w centrum miasta. Makieta będzie odzwierciedlała przestrzenny model zabudowy miejskiej XVII - XVIII wiecznego Pińczowa z uwzględnieniem klasztoru Paulinów, kaplicy świętej Anny, Zamku Pińczowskiego i innych zabytków. Koszt oszacowano na 200 tysięcy złotych.
  • Klub wodny Kon- Tiki chciałby zorganizować Festiwal Podróżniczo - Szantowy. Zaplanowano Konkurs Piosenki Żeglarskiej dla młodzieży, Przegląd Filmów „EKSPLOracje” połączone ze spotkaniami z osobowościami ze świata sportu, regaty i pokazy na zalewie, gry, zabawy, konkursy i animacje dla dzieci w morskim klimacie przeprowadzone przez Zejman i Garkumpel, a na finał koncerty zespołów: Koniec Świata, Alicetea. Szacunkowy koszt to 94 tysięcy 700 złotych.
  • Doposażenie obiektu sportowego przy ulicy Targowej w Pińczowie to koszt 100 tysięcy złotych. Za te pieniądze mają zostać wykonane ławki rezerwowe, bramki, trybuna dla kibiców i inne elementy.
  • Na odpocznik przy gościńcu w Szarbkowie w postaci wiaty rekreacyjnej mieszkańcy chcieliby wydać 60 tysięcy złotych.
  • Modernizacja boiska trawiastego na Osiedlu Gacki oraz trybuny dla 50 widzów ma kosztować 60 tysięcy złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto