Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2014!

Redakcja
Tylko do 20 maja br. (środy) można głosować w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2014, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 najważniejszych - ich zdaniem - projektów w trzech kategoriach: "Wydarzenie", "Wystawa" oraz "Edukacja i multimedia". W drugim etapie głosować mogą wszyscy i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty). Przypominamy, że kolejność wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa.

W tym roku nadesłano bardzo różnorodne projekty, co świadczy o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Swoje wydarzenia zgłaszały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego oraz instytuty polskie za granicą. Wśród zgłoszonych inicjatyw były m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, książki, targi, oraz filmy dokumentalne.

Komisja konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, zadecydowali, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:

Kategoria WYDARZENIE:

1000 lat historii Żydów polskich - wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
Otwarcie nowej siedziby Cricoteki (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka),
Otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie),
Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach),
Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie).

Kategoria WYSTAWA:

Wystawa "MADE IN POLAND" (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),
Wystawa "Skrzydła Wielkiej Wojny - Małopolska 1914-2014" (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),
Udostępnienie XIII-wiecznej "Piwnicy romańskiej" przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
Wystawa "Krakowscy Wyklęci" (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
Wystawa "Mit Galicji" (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA:

"Projekt: Pilecki" (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento),
Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo z wystawy stałej (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
Internetowe serwisy historyczne Portalu PolskieRadio.pl (organizator: Polskie Radio S.A.),
Obchody Roku Kolberga (organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut im. Oskara Kolberga),
"Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum" (organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku).

Ostateczne wyniki głosowania internautów poznamy w pod koniec maja. Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagród głównych - cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

"Wydarzenie Historyczne Roku" jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku ponad 70 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie historyczne 2013 r. uznało projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych "Magia ogrodów" zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Poprzez kompleksowe działania edukacyjne (wykłady, warsztaty, gry edukacyjne, happeningi, karty edukacyjne) projekt przybliżył dzieje sztuki ogrodowej wraz z jej kontekstem kulturowym, filozoficznym i społecznym.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in.: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi "Korczak", którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki (2012 r.), organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011 r.) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010 r.).

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partner: historia.org.pl
Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Historia, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Nasza Historia, Polska Press Grupa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie