Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa kwesta na Cmentarzu Parafialnym w Goźlicach. Przy puszkach prawie setka wolontariuszy

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Już po raz jedenasty, Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” prowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na goźlickim cmentarzu parafialnym. W tym roku do kwestowania włączyło się prawie 100 wolontariuszy
Już po raz jedenasty, Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” prowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na goźlickim cmentarzu parafialnym. W tym roku do kwestowania włączyło się prawie 100 wolontariuszy Rafał Staszewski
Już po raz jedenasty, Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” prowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na goźlickim cmentarzu parafialnym. W tym roku do kwestowania włączyła się prawie 100 wolontariuszy.

Kwesta w Goźlicach

Kwesta na cmentarzu w Goźlicach była prowadzona także w niedzielę. Kwestują uczniowie szkół z Lipnika, Ossolina i Goźlic. Wspieraja ich strażacy, przedsawicielki kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń działających na terenie parafii, oraz wiele osób prywatnych. - Część zebranych pieniędzy wykorzystane zostanie również na sfinansowanie doraźnych prac remontowych - zapowiedział Rafał Staszewski. - Mamy kilka zabytkowych pomników, które nie wymagają jeszcze pilnej konserwacji, ale obserwujemy, że znacznie odchyliły się od pionu, co grozi tym, że mogą runąć, niszcząc przy tym sąsiednie nagrobki. Chcemy temu zapobiec i je zabezpieczyć.

Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną także na remont nagrobka rodziny Ossolińskich, w którym spoczywa m.in. Jerzy Ossoliński, ostatni noszący to nazwisko właściciel Ossolina.

Goźlicki cmentarz to jedna z najstarszych nekropoli na Sandomierszczyźnie. Został założony w roku 1811, liczy więc przeszło 200 lat i od momentu powstania jest nieustannie użytkowany. W jego obrębie zachowało się około 50 zabytkowych nagrobków z XIX i początków XX wieku (najstarszy z roku 1836). Często mają one bardzo dużą wartość historyczną i artystyczną. Spoczywają tu między innymi ostatni właściciele Ossolina z rodziny Ossolińskich – zmarły w 1912 roku Jerzy Ossoliński i jego żona Jadwiga z Lossowów, która wychowywała się w majątku Byszów, tam gdzie dziś znajduje się Park Katyński. W tym samym grobie pochowani są także rodzice Jerzego – Feliks i Waleria Ossolińscy. W sąsiedztwie ich grobowca znajduje się okazały pomnik nagrobny Romana i Michaliny Radziszewskich – dawnych właścicieli Pęchowa. Tuż przy pierwszej z bram odnaleźć można między innymi nagrobki: Konstantyna Łaskiego (1802-1880, Jana Malinowskiego – właściciela Przybysławic, czy rodziny Bąkiewiczów, do której należał majątek Usarzów.

Na cmentarzu w Goźlicach spoczywa również Augusta z Podhorodeńskich Leszczyńska – matka Zygmunta Leszczyńskiego, polityka II Rzeczypospolitej wicemarszałka Senatu III kadencji 1930-35, a także ksiądz Franciszek Salezy Gottner – ostatni kapelan Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie, zmarły w 1864 roku. Poza grobami ziemian, duchownych, czy żołnierzy, w obrębie nekropolii zachowało się stosunkowo dużo nagrobków włościan, nierzadko jeszcze XIX wiecznych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie