Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Tydzień Pamięci Stefana Artwińskiego – ostatniego przed wojną prezydenta Kielc

TT
W poniedziałek 21 października grupa ochotników uporządkowała grób Stefana Artwińskiego oraz jego rodziców. Ma to związek ze zbliżającą się 80. rocznicą jego śmierci oraz rozpoczętym Tygodniem Pamięci Stefana Artwińskiego zorganizowanym przez Fundację imienia Stefana Artwińskiego.

W akcji udział wzięli Wolontariusze Artwińskiego oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach.

Kolejnym przedsięwzięciem zorganizowanym 24 października w ramach tygodnia pamięci będzie konferencja naukowa „Życiorysy niepokornych – Stefan Artwiński (1863 – 1939)”. Doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach podkreślił, że od kilku lat kieleckie instytucje, wydają „Serię Świętokrzyską” – tomy poświęcone historii regionu świętokrzyskiego. Czwarty z nich będzie dotyczył korespondencji rodziny Artwińskich. – Jesteśmy już na etapie składu. W najbliższym czasie zostanie on skierowany do druku. Książka powinna ukazać się pod koniec tego roku. Na jego kanwie odbędzie się konferencja naukowa z udziałem historyków – przyznał doktor Marek Jedynak.

Stefan Artwiński znany jest przede wszystkim jako prezydent Kielc, który zdecydował się na pozostanie w mieście, pomimo jego zajęcia przez Niemców we wrześniu 1939 oraz niejasnych okoliczności w jakich zginął. Uczestnicy konferencji przybliżą sylwetkę nie tylko przez pryzmat jego dokonań jako włodarza miasta, ale między innymi również sposobów upamiętnienia ostatniego prezydenta przedwojennych Kielc po 1945 roku.

Dyskusję rozpocznie wykład Wiesławy Rutkowskiej, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach poświęcony zbiorom dotyczącym Stefana Artwińskiego znajdującym się w kieleckim archiwum. Następnie słuchacze będą mogli zapoznać się z referatami: doktora Dariusza Palacza z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach - „Stefan Artwiński, Prezes Okręgu Związku Strzeleckiego w Kielcach”, doktora Tomasza Domańskiego z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach - „Początki okupacji niemieckiej w Kielcach” , doktora Pawła Wolańczyka z Muzeum Historii Kielc - „Losy rodziny Artwińskich” oraz profesora Adama Massalskiego z Instytutu Historii Jana Kochanowskiego w Kielcach - „Walka o pamięć o Stefanie Artwińskim po II wojnie światowej”. Początek dyskusji o godzinie 17 w „Przystanku Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach.

Dwa dni później, w sobotę 26 października odbędą się uroczyste obchody na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, gdzie znajduje się grób prezydenta Stefana Artwińskiego, a w niedzielę 27 października gra miejska „Śladami Stefana Artwińskiego”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie