Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają kwesty na cmentarzach w powiecie starachowickim

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Kwesty na ratowanie nagrobków. Pieniądze zbierała też wojewoda Agata Wojtyszek.
Kwesty na ratowanie nagrobków. Pieniądze zbierała też wojewoda Agata Wojtyszek.
Trwają kwesty na renowację zniszczonych nagrobków zasłużonych dla regionu osób. Wolontariusze kwestują w Starachowicach i Mircu.

Na pięciu cmentarzachW Starachowicach zbiórka została zorganizowana po raz czwarty. Od początku koordynuje ją i przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Starachowic w porozumieniu z administratorami poszczególnych cmentarzy parafialnych i komunalnych. Do tej pory odnowione zostały cztery nagrobki: burmistrza Stanisława Nowaka, górnika Franciszka Noconia, Józefa Szaybo, powstańca styczniowego i Eugeniusza Wydrzyckiego, współtwórcy Polskiej Organizacji Wojskowej w Starachowicach. Ten ostatni odnowiono za pieniądze pochodzące ze zbiórki 1 listopada 2016 roku i dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Profesjonalna renowacja kosztowała ponad 20 tysięcy złotych.

W tym roku około 65 osób – przedstawicieli władz, radnych, społeczników, ludzi kultury, przedsiębiorców od rana do popołudnia zbiera pieniądze na odrestaurowanie nagrobka Juliana Rosy, legionisty brygady Legionów Józefa Piłsudskiego i uczestnika wyzwolenia miasta 1 listopada 1918 roku.

- Nagrobek został wybrany ze względu na życiorys Juliana Rosy, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Znajduje się na cmentarzu dolnym parafialnym przy ulicy Zgodnej, gdzie w tym roku kwestowaliśmy po raz pierwszy – powiedział Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic.

W Mircu trzeci raz
Kwesta na odnowienie nagrobków odbywa się też w Mircu. Pieniądze zbierane są na starym cmentarzu parafialnym w Mircu. W zbiórce udział bierze bardzo wiele osób z gminy Mirzec: przedstawiciele władz z wójtem Mirosławem Sewerynem i i przewodniczącą Rady Gminy Agnieszką Idzik Napiórkowską na czele, byli radni, sołtysi, radni powiatowi, strażacy ochotnicy, dyrektorzy szkół i nauczyciele z gminy, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mircu.

Kwestę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętego Leonarda w Mircu. Była to druga zbiórka na ten cel. Podczas pierwszej udało się zebrać 6,8 tysiąca złotych. Za 6 tysięcy złotych odnowiono nagrobek księdza proboszcza parafii Mirzec Mikołaja Strachowskiego z 1897 roku. Nie wiadomo jeszcze, który nagrobek zostanie odnowiony po tegorocznej zbiórce. Zależy to od wielkości zebranej kwoty.

ZOBACZ TAKŻE:
Orkan Korona nawiedził Gdańsk! Lechia - Korona 0:5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie