Trybunał beatyfikacyjny w katedrze

  Trybunał beatyfikacyjny w katedrze

  Iza BEDNARZ <a href="mailto:i.bednarz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>i.bednarz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ksiądz Wojciech Piwowarczyk - urodzony w 1902 roku we wsi Kamienica koło Miechowa w rodzinie chłopskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach.

  Ksiądz Wojciech Piwowarczyk - urodzony w 1902 roku we wsi Kamienica koło Miechowa w rodzinie chłopskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. W czasie II wojny światowej pomagał opatrywać rannych w bombardowaniach w pobliżu kieleckiego dworca kolejowego, zawoził ich furmanką do szpitala Św. Aleksandra, a zmarłych pomagał grzebać w zbiorowej mogile na cmentarzu. Był duszpasterzem młodzieży, ojcem duchownym kleryków i księży diecezji kieleckiej, założycielem parafialnych kół charytatywnych, orędownikiem większej roli świeckich w życiu Kościoła, duszpasterzem chorych i niepełnosprawnych, organizatorem wczasorekolekcji dla chorych. Nazywano go Ojcem Wojciechem. Zmarł w 1992 roku. W 2003 roku biskupi diecezji kieleckiej rozpoczęli starania o otwarcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Wojciecha Piwowarczyka.

  Przysięgę składają członkowie trybunału: księża: Dariusz Gącik, Wojciech Wąsik, Karol Stach i siostra Lucjana Mucha. A. Piekarski

  Przysięgę składają członkowie trybunału: księża: Dariusz Gącik, Wojciech Wąsik, Karol Stach i siostra Lucjana Mucha.
  (fot. A. Piekarski)

  W sobotę został zaprzysiężony trybunał beatyfikacyjny, który będzie gromadził i badał dowody świętości życia księdza Wojciecha Piwowarczyka. Ksiądz Wojciech zmarły w 1992 roku będzie trzecim błogosławionym w diecezji kieleckiej.



  Katedrę wypełniali chorzy i niepełnosprawni, podopieczni Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, w tworzeniu którego pomagał ksiądz Piwowarczyk, oddany przez całe życie posłudze ludziom cierpiącym. Byli też przedstawiciele środowiska niewidomych i głuchoniemych, dla których w latach 70. i 80. organizował specjalne msze w swojej prywatnej kaplicy i przyjeżdżał do ich domów z rekolekcjami.



  TRYBUNAŁ ZAPRZYSIĘŻONY

  Pierwszą sesję trybunału otworzył ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. Przyjął od księdza postulatora pisemną prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Wojciecha Piwowarczyka. Zaprzysiężeni zostali członkowie trybunału: ksiądz Wojciech Wąsik, jako delegat biskupa, który będzie zastępował ordynariusza diecezji w posiedzeniach trybunału, ksiądz Dariusz Gącik, jako promotor sprawiedliwości, nazywany także adwokatem diabła, którego zadaniem będzie formułowanie pytań do świadków, aby proces został przeprowadzony jak najdokładniej i nie pozostała żadna wątpliwość, ksiądz Jan Jagiełka, jako postulator, reprezentant biskupa i diecezji w tym procesie, czuwający nad czynnościami prawnymi i tempem prac. Jako notariusze zeznań świadków zostali zaprzysiężeni: ksiądz Karol Stach i siostra Lucjana Mucha. Siostra Barbara Duda złożyła przysięgę jako doręczyciel pism. Jej zadaniem będzie powiadamianie świadków procesu o terminie i miejscu, w którym mają stawić się, żeby pod przysięgą złożyć zeznania. Wszyscy członkowie trybunału złożyli po łacinie przysięgę i podpisali się na protokołach z pierwszej sesji.



  CZŁOWIEK NIEZWYKŁY

  Na rozpoczęcie procesu ksiądz postulator przygotował listę kilkudziesięciu świadków spośród księży, kleryków i wiernych, którzy znali księdza Piwowarczyka. Będą oni wzywani w styczniu na kolejne sesje trybunału. Ich zeznania do czasu zakończenia procesu objęte są tajemnicą. Lista świadków nie jest zamknięta. Ksiądz delegat może wezwać czterech świadków z urzędu, ponadto do kurii biskupiej w Kielcach mogą zgłaszać się wszystkie osoby, które posiadają jakieś wiadomości o faktach z życia Sługi Bożego, mają związane z nim pamiątki, listy, fotografie lub chcą powiadomić o łaskach, uzdrowienia otrzymanych za jego wstawiennictwem.



  - Wiedzieliśmy, że Ojciec Wojciech jest człowiekiem niezwykłym, wyprzedzającym swoje czasy - powiedział nam ksiądz Jan Jagiełka, który jako młody kleryk był współpracownikiem księdza Piwowarczyka, pomagał mu organizować wczasorekolekcje dla chorych i niepełnosprawnych, a obecnie kieruje Domem dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. - Był niezwykle ciepłym, serdecznym pełnym inteligentnego humoru człowiekiem, prawdziwym mistrzem duchowym dla nas młodych.



  KILKA LAT...

  Proces w diecezji kieleckiej potrwa kilka lat, następnie dokumenty zostaną przekazane do Watykanu, do Kongregacji do spraw Świętych, gdzie będą ponownie badane. Ksiądz Wojciech Piwowarczyk będzie trzecim błogosławionym wywodzącym się z diecezji kieleckiej i związanym z nią. Dwóch poprzednich: biskupa wileńskiego Jerzego Matulewicza i zamordowanego w 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau księdza Józefa Pawłowskiego wyniósł na ołtarze Jan Paweł II.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]