Trzecie spotkanie z cyklu ABC judaizmu w Stowarzyszeniu Jana Karskiego w Kielcach

Marta Baran
O tym, ze kultura żydowska jest niezwykle barwna kielczanie mieli okazje przekonać się już wielokrotnie, a to wszystko dzięki Stowarzyszeniu Jana Karskiego, w którym od kilku miesięcy trwają spotkania z cyklu ABC judaizmu, które dowodzą, ze Żydzi posiadają bardzo bogatą tradycję. 10 grudnia wszyscy zainteresowani judaizmem mieszkańcy naszego miasta mogli poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę o informację dotyczące zarówno świąt żydowskich jak i judaizmu rabinicznego.

Było to trzecie spotkanie z cyklu ABC judaizmu, który ma na celu przybliżenie kielczanom wiedzy z zakresu kultury żydowskiej. Zajęcia ABC judaizmu cieszą się sporym uznaniem i zyskały sobie grono wiernych słuchaczy, którzy pilnie uczęszczają na każdy wykład, bo, jak zdradzają zgłębianie tej dziedziny nie tyle jest niezwykle absorbujące, co też po prostu, przyjemne.

Wszyscy niedowiarkowie, którzy dziwią się, co sprawia że goście Stowarzyszenia Jana Karskiego czerpią tyle radości z pobierania nauk z zakresu judaizmu, winni choć raz udać się na Planty, by posłuchać o żydowskich tradycjach, a wówczas sali ulegną czarowi judaizmu. 10 grudnia na przykład z wykładu, który przeprowadziło dwóch prelegentów w osobach Stanisława Wojciechowicza oraz Małgorzaty Kordowicz. Od pierwszego z wykładowców, który jest rabinem reformowanej synagogi Ec Chaim Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie oraz wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów można było dowiedzieć się jak żyją rabini czyli zwierzchnicy synagog, jakie pełnią obowiązki we własnej społeczności i na czym polega ich posługa. Warto bowiem dodać, że funkcja, jaką pełni on w swojej grupie wyznaniowej opiera się przede wszystkim na jego wiedzy, nie wiąże się z żadnym ,,kultem". Żydzi nie traktują rabina jako osoby ,,powołanej przez Boga". Rabin Wojciechowicz podczas niedzielnego spotkania w sposób bardzo obrazowy ukazał istotę swojej pracy i opowiedział o swoim życiu mieszkańcom naszego miasta.

Również prelekcja Małgorzaty Kordowicz okazała się pełna interesujących faktów z życia Żydów, bo prelegentka poświęciła swój czas na tym, by opowiedzieć kielczanom o świętach żydowskich. Tak się składa, że dziś wieczorem zaczyna się Chanuka, stąd też Małgorzata Kordowicz wykorzystała tę okazję i mówiła o tym, jak specyficzne i szczególne w swojej formie jest to święto, które w judaizmie nosi nazwę Święta Świateł. Oprócz Chanuki entuzjaści judaizmu mogli zaczerpnąć również informacji o tym, jak obchodzi się Sukkot, czyli święto tzw. namiotów, które upamiętnia ucieczkę Izraelitów z Egiptu i ich legendarną wędrówkę do Kanaanu. Sukkot w żydowskim kalendarzu uchodzi za święto radosne, stąd z jego celebrowaniem wiąże się wiele barwnych obyczajów. Ten fakt bezpośrednio wpływał również na wypowiedź Małgorzaty Kordowicz, która zafascynowała słuchaczy, bo sądząc po ich reakcjach jasnym staje się, że... niczym, przysłowiowe, gąbki chłonęli wiedzę z ust znawczyni tematu.

-Bardzo cieszę się, że za każdym razem frekwencja jest dopisująca, bo prelekcje z cyklu ABC judaizmu miałam okazję wykładać już wcześniej i jak dobrze sobie przypominam, wtedy również mojego wykładu o świętach żydowskich wysłuchało
spore grono osób. W te niedzielę opowiadam o Chanuce i Święcie Namiotów. Jak wiem, kielczanom Chanuka nie jest taka obca, bo ostatnio mieli okazję skorzystać z rekolekcji chanukowo- adwentowych w Stowarzyszeniu Jana Karskiego. To dobrze, bo dzięki temu będę mogła szczegółowo odnieść się do tematu i opowiedzieć im znacznie więcej o historii tego święta, które zaczyna się 12 grudnia wieczorem i trwa do 20 grudnia- zdradzała Małgorzata Kordowicz.

Barwna wypowiedzi traktujące o judaizmie nie tylko dostarczały kielczanom sporej dawki wiedzy teologicznej, co również wprawiły ich w iście świąteczną atmosferę... a to znów ma niebagatelne wrażenie z perspektywy naszej wiary. Niebawem przecież, przed katolikami niemal tak szczęśliwe, jak żydowski Sukkot, Boże Narodzenie! Kielczanie mogą się jedynie cieszyć, że za sprawą takich inicjatyw realizowanych w Stowarzyszeniu Jana Karskiego zbliżające się święta będą jeszcze lepsze, bo dzięki wykładom ABC judaizmu, katolicy mają okazję spojrzeć na swoją religie z nieco innej, szerszej perspektywy.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kielczanka

Uczestniczyłam we wczorajszym spotkaniu, ale nie przypominam sobie aby rabin skupił się na temacie, który przedstawia osoba pisząca artykuł..Rabin mówił o judaiżmie rabinicznym, a nie o swojej pracy.. Poza tym Chanuka nie zaczyna się dzisiaj, lecz jutro po zmroku.. to tak dla ścisłości.. warto rzetelnie podawać informacje.

Dodaj ogłoszenie