Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy dni z prehistorią - Piknik Archeologiczny Rydno w Skarżysku - Kamiennej. Zobacz zdjęcia.

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Od piątku do niedzieli w parku przy ruinach Wielkiego Pieca na Rejowie w Skarżysku - Kamiennej odbywał się Piknik Archeologiczny Rydno. Impreza przeznaczona była dla miłośników historii i survivalu. Na miejscu na chętnych czekały warsztaty z garncarstwa, dawnych technik rozpalania ognia, zielarstwa, wyrobu krwicy, prymitywnego łowiectwa, a także obróbki krzemienia.

Były też ciekawe wykłady naukowe - o środowisku przyrodniczym jaskiniowców opowiadał - Konrad Malec, a Aleksandra Gospodarczyk mówiła o budowaniu jurt przez mongołów i życiu w tych stepowych domach. W sobotę wieczorem wystąpił międzynarodowy zespół Moribaya – muzycy z Polski, Senegalu, Burkina Faso i Australii dali energetyczny koncert muzyki etnicznej

Artur Bokła, specjalista od survivalu uczył, jak rozpalać ogień za pomocą prymitywnych narzędzi. Anna Lewińska - zielarka, w parku zbierała pospolite rośliny i radziła, jak je wykorzystywać dla zdrowia. - Napar z pokrzywy świetnie oczyszcza organizm. Mniszek lekarski znakomicie wspiera regenerację wątroby. Można dodawać liście do sałatek, albo robić napar z korzenia. Z kolei wywar z liści brzozy jest korzystny dla nerek. A napar z kwiatów czerwonej koniczyny polecam paniom po menopauzie - mówiła.

Przez cały czas działał też prehistoryczna kuchnia. Na rozgrzanym kamieniu pieczono ryby, mięso i podpłomyki - każdy mógł skosztować. Przeprowadzono też (z sukcesem) archeologiczny eksperyment. Mariusz Pomocnik zbudował piec chlebowy. - Wszyscy czekaliśmy, czy pieczony na żarze chleb się uda. I udał się trzy razy z rzędu - cieszył się suchedniowianin.

Członkowie Stowarzyszenia Praosada Rydno, organizatora pikniku, przez cały czas jego trwania mieszkali w wybudowanych przez siebie szałasach i wiernej replice chaty sprzed kilku tysięcy lat, jaką zrekonstruowali na podstawie znaleziska z pobliskiej Grzybowej Góry. Mimo, że w piątek porządnie popadało.

- Konstrukcje wytrzymały. Ale w ubiegłym roku, kiedy lało przez cały czas, po dwóch dniach skóry zwierzęce, którymi okryliśmy szałasy, zaczynały przepuszczać wodę - wspomina Tomasz Juchniewicz, prezes stowarzyszenia.

Wstęp na imprezę był tradycyjnie bezpłatny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie