Trzy finały mistrzostw Polski Jana Lisa. Buski pływak w krajowej czołówce młodych "żabkarzy"

Adam Ligiecki
Jan Lis, 14-letni pływak buskiej Unii, trzykrotnie zakwalifikował się do finałów Zimowych Mistrzostw Polski w Olsztynie. Archiwum prywatne
Mocnym akordem zakończył 2018 rok Jan Lis, najlepszy obecnie pływak buskiej Unii. Podczas grudniowych Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów (14 lat) trzykrotnie awansował do finału.

W mistrzostwach w Olsztynie walczyło o medale 554 zawodniczek i zawodników ze 144 klubów z całego kraju. Najpierw eliminacje, po których wyłaniano po 20 najszybszych na danym dystansie, potem rywalizacja w finałach A i B.

Jan Lis startował w swoim ulubionym stylu - klasycznym. W pierwszym dniu zawodów 14-letni zawodnik buskiej Unii pływał na 50 metrów "żabką" i osiągnął 13. czas w stawce 93 konkurentów. Dało mu to miejsce w finale B, który wygrał, z czasem 31,32 sekundy.

Dzień później Jan Lis popłynął rewelacyjnie na 100 metrów klasykiem, osiągając czwarty czas wśród 77 zawodników! W finale A nie udało mu się jednak wskoczyć na podium - ostatecznie zajął 7. lokatę.

Trzeci start buskiego żabkarza - i trzeci finał. Na najdłuższym dystansie, 200 metrów stylem klasycznym, Jan Lis ponownie zakwalifikował się do finału A. Mimo iż zmagał się z kontuzją - płynął z mocno bolącym barkiem - uplasował się na 9. miejscu.

- Wyniki Janka to ogromny i uczciwie wypracowany sukces. To również nagroda za wysiłek wkładany w swoją pasję. 12 treningów tygodniowo to niemała liczba, a... codzienne wstawanie przed piątą rano zostało mu wynagrodzone - podkreśla Adrian Szumilas, trener utalentowanego pływaka.

Jan Lis jest na co dzień uczniem Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Busku-Zdroju. Pływanie trenuje w Unii od kilku lat, a jego talent prawidłowo się rozwija. Ze swoimi rekordami życiowymi ma już dzisiaj otwarte drzwi do najbardziej prestiżowych, pływackich szkół średnich w całej Polsce.

Za sprawą świetnych występów Jana Lisa buska Unia zajęła 59 miejsce w klasyfikacji klubowej Zimowych Mistrzostw Polskich Juniorów w Olsztynie. Teraz nasi pływacy mają świąteczno-noworoczną przerwę, potem wrócą do treningów.

Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!